Pre Krištúfkovú padať hlavy nebudú, Galko sa dohodol s opozíciou

TA3 SITA
13.5.2018 16:50

Opozícia nestiahne svojich predsedov parlamentných výborov z týchto postov. Povedal to poslanec Národnej rady za opozičnú stranu Sloboda a Solidarita Ľubomír Galko.

Pre Krištúfkovú padať hlavy nebudú, Galko sa dohodol s opozíciou
SITA/Diana Černáková

Chcel presvedčiť opozíciu

Poslanec za SaS v stredu 9. mája počas odvolávania poslankyne Petry Krištúfkovej z Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva hovoril, že ak koalícia Krištúfkovú odvolá, SaS začne v rámci opozície rokovania o tom, aby sa všetci opoziční predsedovia parlamentných výborov vzdali svojich pozícií. „A riaďte si to tu potom sami," povedal Galko. Napriek tomu, že Krištúfkovú odvolali, opozícia vo vedení výborov zotrvá.

„S hnutím OĽaNO a Sme rodina sme sa dohodli, že možnosť odstúpenia predsedov a podpredsedov teraz nevyužijeme," povedal Galko s tým, že Sme rodina si takýto krok váži, ale že možnosť môžu využiť v inom prípade. Zmena vo výboroch okrem odchodu Krištúfkovej tak nenastane žiadna.

OĽaNO nehlasovalo

Za odvolanie Krištúfkovej hlasovalo 73 poslancov, 33 poslancov bolo proti a 16 sa zdržalo hlasovania. Proti jej odvolaniu boli zo Smeru Ján Podmanický a Marek Maďarič, ostatní hlasovali za jej odvolanie. Všetci prítomní poslanci za SNS boli za odvolanie Krištúfkovej. Poslanci vládneho Mosta-Híd s výnimkou Martina Fedora, ktorý sa hlasovania zdržal, súhlasili s jej odvolaním. Opoziční poslanci SaS, Sme rodina boli proti odvolaniu poslankyne z výboru.

Prítomní poslanci hnutia OĽaNO nehlasovali vôbec. Väčšina poslancov za klub ĽSNS sa hlasovania zdržala. Nezaradení poslanci Alena Bašistová, Igor Janckulík boli za odvolanie Krištúfkovej. Nezaradení Richard Vašečka, Martin Poliačik, Oto Žarnay, Zsolt Simon a Viera Dubačová boli proti jej odvolaniu. Peter Marček, Rastislav Holúbek a Martina Šimkovičová sa hlasovania zdržali.

Odvolanie navrhol Hrnko

Poslanec Anton Hrnko za SNS navrhol odvolať poslankyňu Petru Krištúfkovú z výboru a svoj návrh odôvodnil tým, že nie je možné, aby v takejto funkcii bola žena, ktorá údajne žila v spoločnej domácnosti s mafiánmi, ako je zavraždený boss Robert Dinič či Peter Havaši. Bratia Diničovci patrili v 90. rokoch k ústredným postavám bratislavskej mafie.

Poslankyňa je podľa SNS poprepájaná s postavami organizovaného zločinu, s ktorými mala aj obchodné vzťahy a na svoje živobytie používala peniaze mužov, ktorí sa pohybovali v kalných vodách bratislavského podsvetia. Uvedené informácie podľa SNS poslankyňa Krištúfková pri svojej nominácii utajila.

Krištúfková sa obhajovala

Krištúfková v pléne obhajovala svoje súkromné záležitosti spred 25 rokov. „Informácie som vysvetľovala už viackrát. Nikdy som ich netajila. Všetci o nich vedia. Dva roky som členkou výboru a dva roky som nikomu z vás neprekážala. Vy, poslanci za SNS, ste jednohlasne zahlasovali za to, aby som bola členkou výboru, z ktorého ma chcete teraz odvolať," adresovala koaličným poslancom a dodala, že za to, aby sa stala členkou výboru, hlasovali aj všetci z Mosta-Híd a aj takmer všetci zo Smeru- SD.

„Len zúfalo sa snažíte prekryť vlastné zlyhania, kauzy, ktoré sa tu vynárajú. Na rozdiel od vás, pán Danko, nemusím nič skrývať," adresovala predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi. Dodala, že v čase, keď poznala spomínanú skupinu ľudí, mala okolo 20 rokov a nikdy nebola súčasťou sveta, o ktorom Hrnko hovoril. Výbor, v ktorom chce naďalej pracovať, je výbor pre sociálne veci. „Na základe faktov viem vysvetliť všetko, čo sa ma týka. Vŕtate sa v mojom súkromí, ktoré tu musím riešiť. Vy, čo okrádate ľudí vo verejných súťažiach a neviete, čo so sebou, by ste tu teraz mali stáť," vyhlásila.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok