Voľby v Libanone sprevádzala nízka účasť, premiér uznal prehru

Voľby v Libanone sprevádzala nízka účasť, premiér uznal prehru
Zdroj foto: SITA/AP
Libanonský premiér Saad Harírí uznal, že jeho parlamentný blok stratil v nedeľňajších voľbách tretinu kresiel v parlamente, pričom neúspech odôvodnil novými volebnými zákonmi, ale aj "výkonom, ktorý nedosiahol štandard".

Politik počas svojho pondelňajšieho televízneho prejavu uviedol, že jeho zoskupenie získalo 21 kresiel. Je to o jedenásť menej, ako malo od volieb v roku 2009. "Podávam ruku každému Libanončanovi, ktorý sa zúčastnil na voľbách, aby zachoval stabilitu a vytvoril pracovné miesta," uviedol v prejave Harírí, ktorý je aj napriek stratám kresiel lídrom najväčšieho parlamentného bloku a pravdepodobne zostaví novú vládu národnej jednoty. Politik uviedol, že bude naďalej pokračovať v úzkej spolupráci s prezidentom Michelom Aúnom, ktorý je spojencom konkurenčného bloku vedeného hnutím Hizballáh.

Hizballáh, ktorý je podľa USA teroristickou organizáciou a Európska únia označuje za teroristické jeho vojenské krídlo, bol vo voľbách naopak úspešný. Podľa predbežných výsledkov má jeho blok 13 kresiel, čo je o jedného viac ako doteraz. Líder hnutia Hassan Nasralláh v pondelok uviedol, že po týždňoch kampane "splnili misiu" a voľby dajú Hizballáhu "ochranu".

Nedeľňajšie voľby sa konali podľa nového volebného systému, ktorý znížil počet volebných okrskov a umožnil po prvý raz voliť aj Libanončanom v zahraničí. O podporu voličov sa uchádzalo dovedna 586 kandidátov vrátane 86 žien. Hlasovanie sprevádzala nízka volebná účasť, ktorá podľa ministra vnútra Nuháda Mašnúka dosiahla len 49 percent.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá