Ako si vybrať tú správnu whisky

Pr správa
Ako si vybrať tú správnu whisky
Zdroj foto:
Whisky je nápoj džentlmenov. Ako si ale vybrať tú správnu, aby ste z nej mali zážitok? Všetko záleží od vašich preferencií. Pripravili sme si pre vás pár tipov, ktoré vám pri výbere tej správnej whisky pomôžu.

Rozdiel medzi whisky a whiskey

Amerika a Írsko majú whiskey. Škótsko, Kanada, Japonsko či Slovensko majú whisky. Najľahšie si zapamätáte ten rozdiel tak, že whiskey vyrábajú krajiny, ktoré majú v názve E. (Samozrejme v anglickom názve.)

Americké whiskey sú typicky sladšie ako tie z iných krajín. Írske whiskey patria k tým ľahším. Škótske whisky sú zas známe svojou dymovou až zemitou chuťou. Kanadské whisky majú ľahkú konzistenciu a ovocnú chuť. Japonské whisky majú podobnú chuť ako tie zo Škótska a majú pomerne výrazný charakter.

Škótska whisky

Škótska whisky je asi najznámejšou whisky. Destiluje sa len dvakrát a dozrieva v drevených sudoch. Na území Škótska zreje najmenej tri roky. Základnou surovinou pri jej výrobe je jačmenný slad. Obsahuje minimálne 40 % alkoholu a do výsledného produktu sa môže pridávať iba voda a karamel.

Tip na článok: Ako piť whisky

Jednou zo známych škótskych whisky je napríklad 12-ročná miešaná whisky Chivas Regal. Je zmesou rôznych sladových a obilninových whisky s nezameniteľnou chuťou a charakterom. Chutí po jablkách v mede, vanilke, lieskových orieškoch a karamele.

Spomenieme si aj menej známu, za to kvalitnú škótsku whisky, Highland Park. Ide o 12-ročnú sladovú whisky, ktorá dozrieva v sudoch po sladkom sherry. Jedinečnú chuť jej dodáva aj aróma dymu rašeliny z ostrovov Orkney.

TOP videá