Maďarského premiéra Orbána si pozvali do Bruselu na koberec

Maďarského premiéra Orbána si pozvali do Bruselu na koberec
Zdroj foto: SITA/AP
Vedenie Európskej ľudovej strany, najsilnejšej politickej skupiny v Európskom parlamente, si pozvalo do Bruselu na pohovor maďarského premiéra Viktora Orbána, informoval v pondelok ľavicový denník Népszava.

Predseda EĽS Joseph Daul a predseda frakcie EĽS Manfred Weber sa od znovuzvoleného maďarského premiéra chcú dozvedieť, akým spôsobom mieni pokračovať v pretváraní Maďarska na neliberálnu demokraciu, píše Népszava s odvolaním sa na informácie nemeckého denníka Die Welt.

Weber pre nemecký týždenník Der Spiegel v tejto súvislosti uviedol, že Orbánovi chcú dať najavo, že existujú isté hranice, ktoré nesmie prekročiť ani on.

EĽS sa údajne obáva, že terajšie, v poradí už druhé dvojtretinové volebné víťazstvo Orbánovej strany Fides "zabetónuje neliberálnu demokraciu", ktorá je charakterizovaná autoritárskym vládnutím a silným štátom. Nemecká poslankyňa Sabine Verheyenová z Aachenu napríklad uviedla, že od voličov priebežne dostáva kritiku za to, že európski ľudovci udržiavajú dobrý vzťah s Orbánom. Jedenásti maďarskí europoslanci zo strany Fidesz sú členmi frakcie EĽS v Európskom parlamente.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá