Nechcem byť ministrom. Šéf vnútra bude známy čoskoro, tvrdí Tomáš

Nechcem byť ministrom. Šéf vnútra bude známy čoskoro, tvrdí Tomáš
Zdroj foto: SITA/Branislav Bibel
Predsedníctvo strany Smer-SD ešte nerozhodlo o kandidátovi na post ministra vnútra, ale bude sa ho snažiť vybrať tak, aby sa nominovaný už 25.4. mohol zúčastniť na rokovaní vládneho kabinetu. V sobotňajšej diskusii RTVS to uviedol poslanec Národnej rady Erik Tomáš s tým, že on sám nemá ambíciu byť šéfom rezortu vnútra.

Drucker situáciu neuľahčil

"Budeme sa snažiť vybrať kandidáta už na začiatku budúceho týždňa," povedal Tomáš. Predsedníctvo Smeru-SD podľa neho v tejto veci ešte nerozhodlo. "Nebudem komentovať mená, ale meno bude známe veľmi rýchlo," doplnil.

Rozhodnutie bývalého ministra vnútra Tomáša Druckera o odstúpení z funkcie šéfa rezortu Tomáša prekvapilo. "Bol vnímaný ako krízový manažér, ktorý by mal krízy zvládať. Ľudsky ho chápem, ale profesionálne nie," skonštatoval Tomáš.

Za jeho odchodom vidí skôr skutočnosť, že sa Drucker nedokázal vyrovnať s tlakom, ktorý bol na neho vyvíjaný kvôli jeho osobným problémom. Dúfa však, že sa obvineniam voči jeho osobe bude tvrdo právne brániť. "V každom prípade nám pán Drucker situáciu neuľahčil," dodal Tomáš.

Vnútorne rozhádzaný Smer

Poslanec opozičnej parlamentnej strany Eduard Heger uviedol, že strana má informácie, že Smer-SD je vnútorne rozhádaný. "Aj tí kandidáti, ktorí sú, sú pošpinení korupčnými schémami," povedal. Tomáš Drucker podľa neho prišiel na ministerstvo vnútra a zistil, že nemohol s nikým pohnúť, "tak musel stiahnuť chvost a vycúvať".

Poslanci diskutovali aj o novom spôsobe voľby policajného prezidenta, pričom návrh zákona je už v pripomienkovacom konaní. Tomáš ozrejmil, že podľa návrhu zákona by v prvom kole policajného prezidenta vyberala odborná komisia, ktorá odporučí kandidátov brannobezpečnostnému výboru NR SR. Výbor zase odporučí mená ministrovi vnútra, ktorý rozhodne. "Na prvé počutie sa mi ten návrh pozdáva," skonštatoval Tomáš s tým, že napríklad v rámci parlamentnej rozpravy je však možné ho ešte vylepšovať.

Heger si naopak nevie predstaviť, že by OĽaNO zdvihlo ruku za návrh, nakoľko by to podľa neho bola ďalšia "betonáž". Prvým krokom by podľa neho malo byť, že "tá výberová komisia by mala byť omnoho širšia", a mali by v nej byť zastúpené aj organizácie, na ktoré vláda nemá dosah. Dôraz by položil najmä na odborníkov, aby vo výberovej komisii nemala jasný vplyv vládna koalícia.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá