Minister, komisia i poslanci. Takto majú vyberať policajného prezidenta

Minister, komisia i poslanci. Takto majú vyberať policajného prezidenta
Zdroj foto: SITA/Marko Erd
Nový policajný prezident by mal byť do funkcie vymenovaný ministrom vnútra na základe výberového konania. S jeho vymenovaním však musí súhlasiť aj parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť, ktorý ho predtým vypočuje. Vyplýva to z nového návrhu zákona, ktorý upravuje aj voľbu policajného prezidenta a momentálne sa nachádza v pripomienkovom konaní.

Funkčné obdobie prezidenta Policajného zboru má byť sedem rokov a tá istá osoba môže byť vymenovaná do funkcie len raz. Návrh zákona ďalej stanovuje, že novovymenovaný policajný prezident musí mať najmenej 40 rokov, vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, minimálne 15 rokov musí pracovať ako policajt a päť rokov v riadiacej funkcii.

Ministerstvo vnútra musí okamžite zverejniť zoznam a životopisy uchádzačov o funkciu policajného prezidenta na svojej internetovej stránke. "Výberové konanie uskutočňuje komisia, ktorá má sedem členov. Dvoch členov komisie menuje minister vnútra Slovenskej republiky a po jednom členovi komisie menujú generálny prokurátor Slovenskej republiky, prezident Policajného zboru, riaditeľ Úradu inšpekčnej služby, rektor Akadémie Policajného zboru a odborový orgán, ktorý má najviac členov z príslušníkov Policajného zboru," konštatuje sa v návrhu zákona. Ak komisia vhodného uchádzača nevyberie, MV vyhlási nové výberové konanie. Zákon by mohol nadobudnúť účinnosť koncom tohto roka.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá