Trumpa som na útok presvedčil ja, uviedol francúzsky prezident

Záujmom Francúzska nie je eskalácia napätia v Sýrii, ale komplexné politické riešenie tamojšej krízy. V rozhovore pre francúzske médiá to povedal prezident Emmanuel Macron. Šéf Elyzejského paláca tiež uviedol, že o útoku na Asadove sklady, v ktorých údajne vyvíjal chemické zbrane, presvedčil amerického prezidenta on osobne. Biely dom medzitým vyhlásil, že Donald Trump si stále praje skoré stiahnutie amerických vojakov zo Sýrie.

Francúzsko presvedčilo amerického prezidenta Donalda Trumpa, že je potrebné zostať v Sýrii a podniknúť vzdušné útoky v odplate za údajný útok chemickými zbraňami. Uviedol to v nedeľu francúzsky prezident Emmanuel Macron. USA, Británia a Francúzsko mali na útok na území Sýrie "plnú medzinárodnú legitimitu," povedal Macron v rozhovore pre miestne televízne stanice BFMTV a RMC a tiež investigatívny internetový server Mediapart. "Šlo o odvetný krok, nie vojnový čin", povedal Macron pri obhajobe operácie.

Vzdušné útoky na území Sýrie označil
Macron za doteraz jeho najväčšiu výzvu v oblasti zahraničnej politiky. Zdôraznil, že Francúzsko je na diplomatickej scéne a v Organizácii Spojených národov najaktívnejšia krajina.
"Pred desiatimi dňami chcel prezident Trump zo Sýrie stiahnuť americké vojenské jednotky. Presvedčili sme ho, že je potrebné (v Sýrii) zostať," povedal Macron. Dodal, že Trumpa tiež presvedčil, aby útoky obmedzil na chemické zariadenia.

Macron
tiež avizoval diplomatické snahy zo strany Francúzska zamerané na hľadanie mierového riešenia tamojšieho dlhoročného konfliktu. Do novej diplomatickej iniciatívy chce Francúzsko zahrnúť západné mocnosti, Rusko a Turecko.
Francúzsko, USA a Británia v noci na sobotu vykonali vzdušné útoky na ciele v Sýrii, a to v odplate za údajný útok chemickými zbraňami v meste Dúmá, z ktorého obviňujú sýrsku vládu.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá