Na Sýriu reagujú aj slovenskí politici, premiér vníma útok ako výstrahu

TA3 TASR
14.4.2018 15:09

Akékoľvek použitie chemických zbraní voči civilnému obyvateľstvu je neprípustné a za žiadnych okolností neakceptovateľné. Uvádza sa to v stanovisku predsedu vlády Petra Pellegriniho, ktoré Tlačový a informačný odbor Úradu vlády.

Premiér vníma situáciu ako výstrahu

"Zásah spojencov v Sýrii vnímam preto predovšetkým ako výstrahu a snahu zamedziť ďalším takýmto útokom. Musíme však vyvinúť všetko diplomatické úsilie, aby sme vždy mohli uprednostniť mierové riešenia konfliktov pred vojenskými," vyhlásil premiér Pellegrini.

Slovenská národná strana so znepokojením prijala správy o použití sily v medzinárodných vzťahoch bez mandátu Rady bezpečnosti Organizácie Spojených národov i bez formálneho vyhlásenia vojny. Uvádza to podpredseda SNS a predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko vo vyhlásení, ktoré zaslala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

Národniari podporia mierové riešenia

"Uvedomujeme si, že situácia v celej oblasti východného Stredomoria je dlhodobo zložitá, avšak posledný vývin po vojenskej porážke tzv. Islamského štátu vzbudzoval nádej, že zainteresované veľmoci sa pokúsia nájsť modus vivendi, ktorý by ťažko skúšaným národom Blízkeho východu konečne priniesol mier. Nevidíme radi, aj keď ide o našich spojencov, ak sa v medzinárodných vzťahoch uplatňuje systém najskôr udri a potom zisťuj, či úder bol oprávnený," píše sa vo vyhlásení národniarov.

Slovenská národná strana bude v rámci vládnej koalície pôsobiť tak, aby vláda na všetkých fórach podporovala mierové riešenia medzinárodných vzťahov a iné riešenia sa neprijímali mimo rámca existujúceho medzinárodného práva.

Musia zabezpečiť trvácny mier

Podľa Hrnka je použitie chemických zbraní neospravedlniteľné, ale prijímať opatrenia vojnového charakteru na základe „príliš hodnoverných domnienok“ neprispieva stabilizácii medzinárodných vzťahov. "Vyslanie tímu Organizácie pre zákaz chemických zbraní do Sýrie vyvolalo opodstatnené očakávania, že sa domnienky zmenia na istotu v prospech jednej alebo druhej strany, a teda sa aj príjmu adekvátne opatrenia v súlade s medzinárodným právom. Žiaľ, nestalo sa. Opäť vzniknú pochybnosti, ktoré ešte viac zostria aj tak už príliš veľké napätie na medzinárodnej scéne," konštatuje Hrnko.

Zodpovednosť hlavných aktérov medzinárodných vzťahov je mimoriadne veľká, zdôrazňuje sa v stanovisku národniarov. "Musia urobiť všetko, čo je v ich silách, aby pre ľudstvo zabezpečili trvácny mier". Slovenská republika vníma cielený zásah spojencov na vojenskú infraštruktúru pod kontrolou sýrskej vlády ako snahu zamedziť ďalšiemu použitiu chemických zbraní proti civilistom v Sýrii. Uviedol to v stanovisku hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Susko. "Vojenský zásah vnímame ako limitovaný a presný úder voči vojenským cieľom, ktoré sa podieľajú na plánovaní a výkone chemických útokov," dodal hovorca slovenskej diplomacie.

Použitie chemických zbraní je nespochybniteľné

Podľa Suska je nespochybniteľné, že v Sýrii došlo v uplynulých rokoch k opakovanému použitiu chemických zbraní proti civilnému obyvateľstvu, napriek tomu, že sýrska vláda už v roku 2013 na seba prevzala záväzky vyplývajúce z Dohovoru o zákaze chemických zbraní zlikvidovať svoje zásoby týchto zbraní, ako aj kapacity pre ich výrobu. "Slovenská diplomacia použitie akékoľvek chemických zbraní čo najostrejšie odsudzuje a považuje ho za neprípustné. Opakovane pripomíname nevyhnutnosť intenzívneho diplomatického úsilia, ktorého cieľom musí byť nájsť riešenie sýrskeho konfliktu a ukončiť utrpenie nevinných ľudí," dodal v stanovisku Susko.

Spojené štáty, Francúzsko a Británia zaútočili nadránom na tri ciele na západe Sýrie. Podľa zástupcov Pentagonu bol útok namierený proti programu vývoja a výroby chemických zbraní zo strany sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. Strely smerovali na vedecko-výskumné stredisko v oblasti Damasku, ktoré bolo údajne centrom výskumu, vývoja, výroby a testovania technológií chemických a biologických zbraní. Druhým cieľom bol sklad chemických zbraní západne od mesta Homs a tretím sklad zbraňového príslušenstva a zároveň dôležité veliteľské stanovište tiež západne od Homs. Svoju podporu akcii vyjadrili Európska únia, Nemecko, Izrael a ďalší spojenci.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok