Sýrske vojská tiahnu zo základní, reagujú na Trumpovu hrozbu

Príslušníci sýrskych ozbrojených síl začali na pokyn svojho velenia opúšťať najväčšie vojenské základne a letiská v celej krajine. Okrem toho bola sýrska armáda uvedená do stavu plnej bojovej pohotovosti. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva sídliace v Británii.

Velenie sýrskych ozbrojených síl pristúpilo k tomuto kroku po tom, čo americký prezident Donald Trump pohrozil Sýrii raketovými útokmi v odvete za údajný útok chemickými zbraňami, ku ktorému malo dôjsť v noci na nedeľu v sýrskom meste Dúmá ležiacom neďaleko metropoly Damask.

Aktivisti z ľudskoprávnej organizácie SOHR uviedli, že videli, ako konvoje sýrskej armády opúšťajú základne, ktoré využívali počas ofenzívy proti povstalcom v oblasti východná Ghúta neďaleko Damasku. Medzi nimi je aj základňa pri meste Dumajr.

S tvrdením, že v meste Dúmá došlo k chemickému útoku, prišli sýrski aktivisti, záchranári a zdravotníci. Zväz sýrskych záchranárskych organizácií uviedol dokonca bilanciu až vyše 100 mŕtvych. Západ z útoku obviňuje režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý podporuje Moskva. Tá naopak podľa Viktora Poznichira z generálneho štábu ruskej armády, ktorého citovala agentúra TASS, tvrdí, že ho zinscenovala dobrovoľnícka humanitárna organizácia Sýrska civilná ochrana, známa tiež ako Biele prilby.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá