Palestínčania opäť protestovali, o život prišli ďalší ľudia

V Pásme Gazy na hraniciach s Izraelom opäť protestovali Palestínčania. Podľa odhadov ich tam prišlo 50-tisíc. Izraelská armáda má v pohotovosti ostreľovačov aj tanky. O život prišli ďalší ľudia. V reakcii na tieto udalosti opäť rokovala Bezpečnostná rada OSN. Dôvod bol rovnaký ako minulý týždeň – výzva na nezávislé vyšetrenie. Skončila sa však znova bez výsledku, pretože Spojené štáty výzvu vetovali.

Najkrvavejší týždeň

Deväť palestínskych Arabov bolo zabitých a ďalších niekoľko stoviek Palestínčanov utrpelo zranenia, keď izraelské ozbrojené sily zasiahli v piatok proti tisíckam účastníkov masových protestov v pásme Gazy pri hraničnej čiare s Izraelom. Medzi mŕtvymi je aj 16-ročný mladík a jeden palestínsky novinár, spresnil v sobotu Ašraf Kidra, hovorca hnutím Hamas riadeného ministerstva zdravotníctva v Gaze.

Pri násilnostiach pozdĺž hraníc prišlo od minulého piatka o život už najmenej 31 Palestínčanov. Išlo tak o najkrvavejší týždeň v pásme Gazy za niekoľko posledných rokov. Podľa údajov izraelskej armády sa na pohraničných výtržnostiach a protestoch podieľalo tento piatok zhruba 20 000 palestínskych Arabov. Viacerí z nich pálili pneumatiky a hádzali kamene smerom na Izrael. Z nejednej lokality stúpal aj hustý dym.

Väčšinu usmrtených tvoria militanti

Podľa izraelských armádnych zdrojov strieľali izraelskí vojaci cielene na palestínskych vodcov a väčšinu usmrtených tvoria militanti. Armáda židovského štátu, ktorá vyhlásila pohraničné pásmo za uzavretú vojenskú oblasť, použila na uhasenie požiarov založených Palestínčanmi vodné delá a súčasne aj megaventilátor na rozptýlenie dymových oblakov smerujúcich na izraelskú stranu hranice.

Radikáli z hnutia Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy, avizovali niekoľkotýždňové protesty proti desať rokov trvajúcej blokáde pásma a 70. výročiu vzniku štátu Izrael. Požadujú tiež, aby sa palestínski utečenci a ich potomkovia mohli vrátiť do svojich pôvodných domovov na území dnešného Izraela. Izrael obviňuje Hamas z pokusov o uskutočnenie pohraničných útokov pod pláštikom veľkých protestov a už viackrát oznámil, že za každú cenu zabráni narušovaniu svojej oplotenej hranice. Súčasne varoval pred vážnymi vplyvmi na životné prostredie a zdravotný stav obyvateľstva.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá