Stovky osobností kultúry vyzývajú novú ministerku, aby rezignovala

TA3 SITA TASR
26.3.2018 12:49

Novú ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú vyzývajú na odstúpenie predstavitelia kultúry. Požaduje to výzva Žiadame okamžitý kultúrny reparát!, ktorú iniciovali stovky osobností kultúrnej obce. Laššáková sa chce so signatármi výzvy v najbližších dňoch stretnúť.

Stovky osobností kultúry vyzývajú novú ministerku, aby rezignovala
SITA/Diana Černáková

Žiadajú kultúrny reparát

Ako ďalej za iniciátorov informovala filmová producentka Ľubica Orechovská, nástupkyňu ministra kultúry Mareka Maďariča vyzývajú, „aby odstúpila zo svojej novej funkcie a predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby navrhol na tento post osobnosť, ktorá sa svojou kvalifikovanosťou bude môcť uchádzať o dôveru verejnosti“. K výzve, ktorá bola na webstránke http://kulturnyreparat.sk/ zverejnená v nedeľu 25. marca podvečer, sa pripájajú ďalší signatári.

„Dokážte kvalifikovanou nomináciou na post ministra kultúry, že ste pochopili, o čo ide - o kompetentnosť, dôveryhodnosť a morálnu integritu. Tak sa totiž majú spravovať veci verejné. Starať sa o váš vlastný majetok či rodinu nedovolíte nekompetentným ľuďom, ale krajinu im pokojne zveríte,“ píšu vo výzve.

Spája a odlišuje od iných

Kultúra podľa signatárov našu krajinu „spája a odlišuje od iných. Kultúrou definujeme svoju integritu, nie politickými deklaráciami“. Z uvedených dôvodov žiadajú, aby zodpovední predstavitelia vládnej koalície „priznali, že táto nominácia nebola zodpovedná“. Novú ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú žiadajú, aby z postu ministerky bezodkladne odstúpila a premiéra Petra Pellegriniho, aby „navrhol kandidáta alebo kandidátku, ktorí sa môžu o našu dôveru aspoň začať uchádzať“.

Laššáková o výhradách osobností vie, takisto registruje žiadosť o jej odstúpenie z funkcie. So signatármi výzvy sa chce preto v najbližších dňoch stretnúť. "V záujme konštruktívneho dialógu je tak pripravená urobiť po veľkonočných sviatkoch," povedala Simona Lukáčová z referátu styku s médiami na ministerstve kultúry.

Signatári výzvy zdôrazňujú, že pôsobia v kultúre v celom spektre jej oblastí a nie je im ľahostajná. Medzi stovkami signatátov sú výtvarníci, divadelníci, filmári, hudobníci, architekti, dizajnéri a ďalšie umelecké profesie. Podpísaní sú napríklad divadelný režisér Marián Amsler, knižný vydavateľ Koloman Kertész Bagala, výtvarník Jozef Gertli Danglár, fotograf Peter Župník či dizajnérka Lea Fekete.

Kňažko, Kocúriková aj Fialová

Pod výzvu sa pridali desiatky známych hercov všetkých generácii, ako sú Juraj Kemka, Alexander Bárta, Zuzana Fialová, Vladimír Černý, Marián Geišberg, Emil Horváth, Kamila Magálová, Milan Kňažko, Zuzana Kocúriková, Robert Roth, Anna Šišková alebo Emília Vášáryová. Na príprave výzvy sa podieľali Barbara Janišová Feglová, Juraj Janiš, Ivan Gaža, Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská a Katarína Štrbová Bieliková.

Ľubica Laššáková prišla na ministerstvo kultúry z postu krajskej predsedníčky Smer-SD v Banskej Bystrici. Vyštudovaná novinárka vyše 20 rokov pôsobila ako redaktorka a moderátorka Slovenského rozhlasu a kultúrnej sfére sa venovala od roku 2012 v Banskej Bystrici. Kultúrna obec ju takmer nepozná.

Narážala na vplyv Sorosa

Pár dní pred nástupom do funkcie uviedla 20. marca v rozhovore pre Denník N medzi iným, že tretí sektor je 'príliš bohatý' a že jeho zdroje pochádzajú zo 'zaoceánskych peňazí' a narážala na možný vplyv Georgea Sorosa. Na stretnutí s prezidentom 21. marca pred menovaním uviedla, že ju jej slová mrzia. Na margo koncesionárskych poplatkov pre médiá neskôr uviedla, že "ako bývalá rozhlasáčka si myslí, že sú potrebné" a uviedla, že bude uvažovať, či je lepší súčasný model fungovania verejnej rádiotelevízie, alebo zoštátnenie. Správne by podľa nej bolo "možno niečo medzitým".

Do funkcie nastúpila 22. marca po tom, ako predošlý minister kultúry Marek Maďarič v reakcii na vraždu investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej 28. februára oznámil, že podáva demisiu. Laššáková sa ministerkou stala po demisii vlády Roberta Fica a jej následnej rekonštrukcii pod vedením Petra Pellegriniho. Zmenou vlády vyvrcholila vládna kríza sprevádzaná pietnymi akciami za zavraždeného novinára a neskôr protestnými zhromaždeniami vyzývajúcimi na vyšetrenie vraždy a korupčných káuz, na ktoré Ján Kuciak poukázal ako aj za novú dôveryhodnú vládu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok