Najhorší od vojny. Raketový útok na Damask zabil desiatky ľudí

Viac ako 70 ľudí prišlo o život v Sýrii pri útokoch na hlavné mesto Damask a jeho okolie. Najmenej 38 z nich zomrelo pri raketovom útoku na trhovisko na predmestí sýrskej metropoly. Ide o vôbec najhorší atentát na hlavné mesto od začiatku vojny v Sýrii v roku 2011. Podľa štátnych médií útočili protivládni povstalci.

Sýrska tlačová agentúra SANA uviedla, že "teroristi vnútri východnej Ghúty" vypálili raketu na trhovisko v damaskej štvrti Džaramáná, ležiacej juhovýchodne od centra metropoly. Niektorí tých, čo útok prežili, utrpeli podľa Husajního ťažké zranenia.

Východná Ghúta jej jednou z posledných bášt povstalcov v okolí Damasku a už mesiac je terčom ostreľovania a bombardovania vládnymi silami. Tým sa medzičasom podarilo preniknúť hlboko na územie tejto enklávy a rozdeliť ju, pričom podľa odhadov mimovládnej organizácie Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva odtiaľ iba od minulého štvrtka utieklo približne 50.000 civilistov.

Utorkový raketový útok sa odohral menej ako 24 hodín po tom, ako militanti organizácie Islamský štát prekvapujúco zaútočili na vládne sily v oblasti Kadam na južnom okraji Damasku. Podľa SOHR v Kadame zahynulo najmenej 36 sýrskych vládnych vojakov a spojeneckých bojovníkov, pričom militanti IS túto časť metropoly úplne ovládli.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá