Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Správne osvetlenie vplýva na produktivitu, duševnú pohodu aj peňaženku

Správne osvetlenie vplýva na produktivitu, duševnú pohodu aj peňaženku
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
7. 3. 2018
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vplyv svetla na náš organizmus je väčší, ako sa mnohým ľuďom môže zdať. Moderný spôsob života nás núti tráviť väčšinu času v interiéri pod umelým osvetlením, avšak dnes už dokážeme efektívne využiť jeho účinky v náš prospech. Spoločnosť innogy Slovensko, ktorej riešenia odhaľujú efektívne spôsoby šetrenia v domácnosti, sa preto rozhodla podeliť o dobré rady na tému správneho osvetlenia.

Vhodným svetlom k vyššej produktivite

 

Benefity v podobe priestorovej a časovej orientácie sú iba zlomkom toho, čo svetlo ponúka. Dokáže nielen regulovať rytmus nášho organizmu, zlepšiť našu schopnosť vnímať a vyvolať pocit komfortu, ale vplýva aj na našu každodennú náladu, výkonnosť a zdravie.

Je známe, že svetlo riadi naše telesné rytmy, ktoré sa opakujú približne každých 24 hodín. Tie sa pravidelne automaticky synchronizujú s vonkajším prostredím. Na tieto procesy má vplyv hormón melatonín, ktorý dosahuje v tele maximálnu koncentráciu v noci.

Pri jeho nedostatočnej produkcii dochádza napríklad k nedostatočnej regenerácii organizmu, nespavosti, oslabeniu imunitného systému a zníženej produktivite. Mnohí netušia, že k zníženiu jeho tvorby prispieva práve nevhodné osvetlenie. Ak sa chcete vyhnúť negatívnemu dopadu svetla na váš organizmus, určite vám pomôžu nasledujúce rady:

• Počas dňa je dôležité tráviť čas v dostatočne osvetlených priestoroch, čo vedie k zlepšeniu produktivity, koncentrácii a príjemnej nálade. Ideálnym riešením je biele svetlo s obsahom modrej zložky, ktoré tlmí nespavosť a zlepšuje váš pracovný výkon. Tento typ osvetlenia ponúka v dnešnej dobe LED svetlo, ktoré dokáže nielen nahradiť prírodné svetlo (približne 5000 K), ale podľa výskumu asociácie LightingEurope má na ľudí dokonca priaznivé účinky.

• Večerné a nočné hodiny by ste mali naopak tráviť pri tlmenom svetle, ktoré vaše telo prirodzene pripravuje k odpočinku. Ponuka svetiel je v tomto prípade široká, ale odporúčame zamerať sa na svetlá, pri ktorých je možné regulovať svetelnú intenzitu podľa momentálnej potreby, a orientovať sa prevažne na teplé farby svetla (2800 – 3300 K). Tie ponúkajú klasické, halogénové a LED žiarovky. Ak však myslíte popri zdraví aj na svoje peňaženky, odporúčame vám zamerať sa na LED.

Ilustračné foto (Zdroj: Pixabay)

Dajte zbohom jarnej depresii

 

Sezónne depresie sú často spôsobené nedostatkom denného svetla, čo vyvoláva u ľudí pocit únavy a pasivity. V tomto období je potrebné mimoriadne dbať na kvalitné osvetlenie, ktoré by nahradilo slnečné svetlo. Pri výbere je potrebné prihliadať na CRI, teda index podania farieb. Čím je jeho číslo vyššie, tým viac pôsobí na ľudí priaznivejšie.

Hodnoty porovnateľné s denným svetlom, teda 100, dosahujú klasické žiarovky, tie už však dnes patria k najmenej efektívnym svetelným zdrojom a cena za váš komfort by bola priveľmi vysoká. Vhodnou alternatívou sú LED svetlá, ktoré majú CRI vyššie ako 80. Vyššie CRI však znižuje ich svietivosť, a tak sa odporúča zakúpiť kvalitnejšiu LED alebo siahnuť po žiarovke s vyšším výkonom.

Dnes sa to už dá efektívne a lacno

 

V minulosti sme pri výbere žiarovky uvažovali len nad jej svetelnou intenzitou, dnes je potrebné zohľadniť viaceré faktory , akými sú farebná teplota, uhol svietivosti, CRI, životnosť atď. Správnou kombináciou týchto faktorov si však dokážeme vytvoriť ideálne životné podmienky a nemusíme pritom minúť vysoké sumy peňazí.

Najširšie spektrum možností ponúkajú LED svetlá, ktoré však odrádzajú vysokou cenou. Tento problém je už ale minulosťou. LED žiarovky si už dnes môžete prenajať za pár centov mesačne. Úsporne a optimálne svietenie je už takto dostupné pre každého.

(Zdroj: Tlačová správa innogy Slovensko)