Slovensku sa proti korupcii nedarí, opäť sme skončili na 54. mieste

TA3 TASR
21.2.2018 22:48

Slovensko v boji proti korupcii tretí rok stagnuje. Vo svetovom rebríčku indexu vnímania korupcie od Transparency International sa v roku 2017 umiestnilo na 54. mieste, rovnako ako rok predtým. Dosiahlo 50 bodov z 100 možných, o jeden menej ako v rokoch 2015-16 a rovnako ako v roku 2014. SR tak patrí k tretine krajín sveta, ktorá zaznamenala medziročné zhoršenie skóre.

Najviac si pohoršilo Maďarsko

"Ak stagnácia Slovenska bude pokračovať ako v posledných troch rokoch, a naopak Rumunsko, Grécko i Taliansko sa budú doterajším tempom zlepšovať, Slovensko sa do roku 2020 ocitne medzi štyrmi najskorumpovanejšími krajinami EÚ. V regióne strednej Európy si najviac pohoršilo Maďarsko, spadlo až o deväť miest na celkové 66. miesto. Poľsko skončilo na 36. priečke, Česko o šesť miest nižšie,” uviedol riaditeľ TI Slovensko Gabriel Šípoš.

Stagnáciu a rozpačitý prístup Slovenska k boju proti korupcii podľa neho potvrdzuje konanie štátnych inštitúcií v uplynulom období. Šípoš v tejto súvislosti pripomenul napríklad odsúdenie exministrov Janušeka a Štefanova za kauzu nástenkového tendra 10 rokov po zločine, pričom odsúdený nebol nik zo zadávateľov, preto nebola preukázaná ani korupcia.

Pomohlo by aj zverejňovanie dát

"Na úrade vlády bol zriadený nový protikorupčný odbor, ktorý bol aktívny v podpore protikorupčných školení. Za kauzu dotácií bola vyvodená zodpovednosť (politická, nie trestnoprávna) voči exministrovi školstva Petrovi Plavčanovi. No vláda zároveň podkopáva nezávislosť kontrolných úradov pokračovaním v straníckych nomináciách (voľba predsedov ÚVO, ÚRSO). Na Ústavný súd vláda presadila odborne kontroverzných a politicky spriaznených kandidátov," vymenoval ďalej riaditeľ TIS, ktorý za pozitívum považuje pokles osobnej skúsenosti občanov i podnikateľov s korupciou i pozitívnejšie vnímanie oproti roku 2015.

Kľúčom k budúcemu zlepšeniu na Slovensku je podľa Šípoša odpolitizovanie polície a prokuratúry, ukončenie straníckych nominácií do vedení kontrolných orgánov a štátnych firiem, ako aj jasnejšie vyvodzovanie zodpovednosti v prípade vážnych podozrení z korupcie či nekompetentnosti. "Preventívne by pomohlo aj rozsiahlejšie zverejňovanie dát a informácií o cieľoch a výsledkoch politikov, úradníkov a štátnych manažérov v ich inštitúciách," dodal.

"Slovensko bolo počas vlády Ivety Radičovej na 66. mieste, teraz je na 54. mieste. Ani toto zlepšenie nám nestačí, a preto sme prijali mnoho protikorupčných opatrení - obmedzenie platieb v hotovosti, zákon o ochrane oznamovateľov korupcie, či elektronické trhovisko. Veľmi si vážime, že naše úsilie i legislatívu v tejto oblasti ocenilo OECD a veľvyslanectvá na Slovensku na čele s ambasádou USA," uviedla v reakcii hovorkyňa predsedu vlády SR Beatrice Szabóová. Podľa TI boli v minulom roku najčistejšími krajinami Nový Zéland a Dánsko, najskorumpovanejšími Somálsko a Južný Sudán.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok