Článok bol aktualizovaný:
Opatrenia sa budú sprísňovať. Vláda ich predstaví až v pondelok. Dokument s návrhmi vedcov a odborníkov, ktorý unikol do médií, je ale z veľkej časti pravdivý. V TA3 to pripustil premiér Igor Matovič. V návrhu sa píše napríklad o povinných respirátoroch v obchodoch, príplatku za striktné dodržanie karantény či zvýšených kontrolách v uliciach.
Súbor desiatich opatrení
Vláda začala v nedeľu popoludní od 16.00 h rokovať o opatreniach, ktoré vzišli z rokovania odborníkov s premiérom Igorom Matovičom. Z návrhu opatrení, ktoré má TA3 k dispozícii, vyplýva, že cieľom počas nasledujúcich troch týždňoch bude zníženie mobility, spomalenie šírenia infekcie, zamedzenie importu nových variantov vírusu z rizikových krajín a zredukovanie nárastu hospitalizácií. Presný program vlády zverejnený nebol.
Z návrhu vyplýva, že ide o súbor desiatich oblastí, v ktorých sa nachádza viacero konkrétnych opatrení. "Ak sa do 21. marca nedosiahne žiadaný efekt, pripraví sa zavedenie tvrdého obmedzenia pohybu, zastavenie výroby a uzavretie krajiny," uvádza sa v návrhu.


Viac
k Téme
Uniknuté opatrenia sú pravdivé. Premiér opäť apeloval na zodpovednosť
Dokument o nových protipandemických opatreniach, ktorý unikol do médií, je z veľmi veľkej časti pravdivý. V našej diskusnej relácii V politike to potvrdil premiér Igor Matovič (OĽANO). Opatrenia sa vraj už veľmi sprísniť nemôžu, premiér opätovne vyzval na zodpovednosť zo strany občanov.
Zlepšiť by sa malo dodržiavanie opatrení pomocou benefitov a kontrol. Medzi návrhmi, o ktorých musí ešte rokovať vláda, je zavedenie COVID-príplatku, ktorý má motivovať k dodržaniu karantény pre všetkých členov domácnosti. Hovorí sa aj o okamžitom zavedení e-karantény, hneď ako bude dostupná jej funkčná aplikácia. Posilniť sa majú aj kontroly.
Druhým okruhom opatrením je zlepšenie prednemocničného manažmentu pacientov s ochorením COVID-19. V hre je aj povinné nosenie FFP2 respirátorov v obchodoch, mestskej hromadnej doprave či v interiéri. Dôchodcom sa dôrazne odporučí, aby nakupovali len v hodinách, ktoré sú pre nich určené. V tomto čase by si mohli nakúpiť aj zdravotne ťažko postihnutí.
Testy do domácností
Ďalší okruh opatrení hovorí o výraznom obmedzení mobility minimalizáciou prezenčného výkonu práce všade tam, kde to je možné. Pri ceste do práce by sa ľudia mali podľa návrhu preukázať potvrdením od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce.
Predškolská a školská dochádzka sa má umožniť deťom zamestnancov, ktorí musia prezenčne chodiť do práce. Zamestnanci a žiaci škôl by sa mali testovať samotestami dvakrát do týždňa. Z návrhu tiež vyplýva, že sa majú distribuovať do domácností testy na samotestovanie a pozitívne výsledky sa budú overovať PCR testami.
Prísnejšie opatrenia na hraniciach
Zrušiť by sa mala aj výnimka pre pozitívnych ľudí na odchod z domu. Budú môcť ísť len do lekárne či k lekárovi, do obchodu by sa už dostať nemali. Rušiť sa má aj výnimka na vychádzku do prírody mimo okresu s tým, že Bratislava a Košice sa budú považovať za jeden okres. Hovorí sa aj o tom, že medzi 20.00 h až 1.00 h bude zákaz vychádzania, výnimku bude mať len cesta na nevyhnutný výkon práce a na nevyhnutné lekárske ošetrenie.
Sprísniť sa majú aj opatrenia na hraniciach. Aktualizovať sa má tiež COVID automat a očkovacia stratégia. Z návrhu vyplýva, že by sa mala zisťovať prítomnosť mutácie v minimálne 500 náhodne vybraných pozitívnych vzorkách týždenne.


Viac
k Téme
Na čom sa dohodol premiér s vedcami? Unikol zoznam opatrení
Premiér Igor Matovič sa v priebehu uplynulého týždňa stretol so slovenskými vedcami, ktorých pozval za okrúhly stôl. Hovorili spolu o tom, ako zvrátiť alarmujúci stav v nemocniciach a spomaliť šírenie britskej mutácie. Televízia TA3 má k dispozícii uniknutý zoznam opatrení, ktoré mali vzísť zo spoločného stretnutia premiéra s odborníkmi. Opatrenia by mali byť komunikované verejnosti až po schválení definitívnej verzie vládou.
na stránke ta3.com
Vážení diskutujúci!
Teší nás váš záujem vyjadrovať svoj názor a diskutovať pod príspevkami, ktoré sú uverejnené na našej webovej stránke. Je v našom záujme, aby komunita našich čitateľov komunikovala na vecnej, demokratickej a ľudsky akceptovateľnej úrovni, preto sme sa rozhodli vymedziť pravidlá, v rámci ktorých by podľa nás mala prebiehať debata pod článkami. Veríme, že diskusiu neochudobnia, naopak, pomôžu k jej vecnejšej rovine.
Keďže sa na našej webstránke nachádzajú tisícky článkov a nie je v našich možnostiach neustále ich monitorovať, budeme radi, ak nám v tom pomôžete. Hneď vedľa tohoto Kódexu pribudla možnosť nahlasovať nevhodné príspevky.
Za nevhodné považujeme príspevky:
Ďakujeme za pochopenie.
Tím TA3