Do Trestného zákona by mohol pribudnúť nový trestný čin nebezpečného obťažovania. Pokrýva najnebezpečnejšie prípady kybernetickej šikany. Navrhujú to koaliční poslanci v predloženej novele. Kyberšikana sa podľa nich nedostatočne trestnoprávne postihuje. Zmenu legislatívy odôvodňujú aj tým, že v čase pandémie sa veľa aktivít presunulo do digitálneho priestoru, čím sa stala kyberšikana vypuklým problémom.
Predkladatelia tvrdia, že súčasná úprava kybernetickej šikany nemá na Slovensku podobu výslovnej právnej úpravy zameranej na boj proti šikane.
Tri roky odňatia slobody môžu podľa návrhu hroziť tomu, kto cez elektronickú komunikačnú službu či počítačovú sieť alebo systém druhú osobu úmyselne dlhodobo znevažuje, zastrašuje, neoprávnene koná v jej mene alebo spôsobuje iné podobné dlhodobé obťažovanie. Trest hrozí aj v prípade, že páchateľ neoprávnene zverejní alebo sprístupní inej osobe obrazový, zvukový alebo obrazovo-zvukový záznam prejavu osobnej povahy, ktorý získal so súhlasom danej osoby, pričom tento záznam môže ohroziť jej vážnosť alebo jej privodiť inú vážnu ujmu.


Viac
k Téme
Polícia upozorňuje na hrozby internetu. Na toto si dajte pozor
Život bez internetu si už dnes len málokto vie predstaviť. Virtuálny svet nám v mnohom uľahčil prácu a priniesol zábavu, s jeho používaním sú však spojené aj riziká. Podvody, hoaxy, kyberšikana či krádež identity - podľa slovenskej polície treba zostať ostražití nielen pri deťoch, na riziká internetu by mali myslieť aj rodičia.
Ak trestný čin páchateľ urobí z osobitného motívu alebo ho spácha na chránenej osobe, hroziť mu môže jeden až štyri roky za mrežami. Ak ním spôsobí ťažkú ujmu na zdraví, smrť alebo bol za taký čin v predchádzajúcich 24 mesiacoch odsúdený, hrozí mu trest dva až päť rokov za mrežami. Predkladatelia tvrdia, že súčasná úprava kybernetickej šikany nemá na Slovensku podobu výslovnej právnej úpravy zameranej na boj proti šikane.
V návrhu odmietajú, že by znaky navrhovaného trestného činu nebezpečného obťažovania v neprimeranej miere duplikovali, respektíve kriminalizovali konania, ktoré sú už trestnými činmi. "Naopak, tieto trestné činy dopĺňa," skonštatovali.Poslanci sa odvolávajú na výskumy, podľa ktorých je kyberšikanovanie jedným z najčastejších negatívnych javov na internete.
"Pre agresorov je totiž ľahšie ubližovať niekomu, komu sa nemusia pozerať priamo do očí, menej vnímajú emócie a zranenie obete, menej si uvedomujú závažnosť svojho konania a zodpovednosť zaň – agresora totiž pred priamym odhalením chráni jeho zdanlivá anonymita," uviedli poslanci. Novela Trestného zákona by v prípade schválenia mohla byť účinná od 1. júla tohto roka.


Viac
k Téme
Ohromný úspech. Český seriál o kyberšikane získal cenu Emmy
Český internetový seriál #martyisdead získal medzinárodnú televíznu cenu Emmy.
na stránke ta3.com
Vážení diskutujúci!
Teší nás váš záujem vyjadrovať svoj názor a diskutovať pod príspevkami, ktoré sú uverejnené na našej webovej stránke. Je v našom záujme, aby komunita našich čitateľov komunikovala na vecnej, demokratickej a ľudsky akceptovateľnej úrovni, preto sme sa rozhodli vymedziť pravidlá, v rámci ktorých by podľa nás mala prebiehať debata pod článkami. Veríme, že diskusiu neochudobnia, naopak, pomôžu k jej vecnejšej rovine.
Keďže sa na našej webstránke nachádzajú tisícky článkov a nie je v našich možnostiach neustále ich monitorovať, budeme radi, ak nám v tom pomôžete. Hneď vedľa tohoto Kódexu pribudla možnosť nahlasovať nevhodné príspevky.
Za nevhodné považujeme príspevky:
Ďakujeme za pochopenie.
Tím TA3