4 dôvody, prečo sa vám nedarí schudnúť

4 dôvody, prečo sa vám nedarí schudnúť

12.2.2021 11:00 | zdroj: TA3

Chudnutie. Pre niektorých je strašiakom, pre iných hračkou. Rozdeľuje tisícky odborníkov i laikov. Chudnutie, jeho princíp i najväčšie prekážky sú však vo svojej podstate veľmi priamočiare a jednoduché.

4 dôvody, prečo sa vám nedarí schudnúť
  • Zdieľať

Chudnutie. Pre niektorých je strašiakom, pre iných hračkou. Rozdeľuje tisícky odborníkov i laikov. Chudnutie, jeho princíp i najväčšie prekážky sú však vo svojej podstate veľmi priamočiare a jednoduché.

Najskôr jednoduchá definícia: chudnutie predstavuje stav, pri ktorom dochádza k redukcii telesnej hmotnosti.

Do tohto stavu je možné sa dostať iba pomocou kalorického deficitu. V kalorickom deficite telo prijíma menej kalórií, než koľko ich počas dňa spáli. Platí pritom, že redukcia hmotnosti sa môže prejaviť niekoľkými spôsobmi – stratou svalov, tukových zásob, vody či iných zložiek organizmu.

Najväčšie mýty o chudnutí

Pokiaľ dochádza k chudnutiu (nerátame chudnutie v dôsledku vážnych chorôb), telo stráca kombináciu svalov, tukov a vody. Nie je možné dosiahnuť stav, pri ktorom stratíte napríklad iba tukové zásoby. I tak je ale táto situácia snom a nedosiahnuteľným cieľom mnohých ľudí.

Okrem toho platí aj skutočnosť, že nie je možné prinútiť telo, aby redukovalo tukové zásoby na konkrétnom mieste (napríklad len na zadku alebo rukách). Tzv. „lokálne chudnutie“ vždy bolo a vždy aj bude len obyčajný mýtus. Telo o tom, kde sa prejaví redukcia hmotnosti, rozhoduje vždy samo.

Tak, to by sme mali základné princípy, ako aj najrozšírenejšie mylné predstavy o chudnutí.  A teraz to, kvôli čomu ste si otvorili tento článok.

Prečo sa vám nedarí schudnúť?

1) Prijímate viac kalórií ako si myslíte

Logika kalorického deficitu nepustí. K chudnutiu je jednoducho nevyhnuté spotrebovať viac kalórií ako vaše telo počas dňa prijme.

Veľa ľudí má však mylnú predstavu o tom, koľko energie v skutočnosti prijímajú. Môžu za to najmä tri faktory:

A)     Tekuté kalórie

Ovocný džús má v 100 ml cca 45 kalórií. Takže ak si k raňajkám dáte napríklad 250 ml tejto „zdravej“ šťavy, prijmete 110 – 120 kalórií navyše. Potom si dáte ešte kávu s mliekom a cukrom = ďalších 100-150 kcal. Večer si zase doprajete pohár červeného vína a celkový kalorický príjem je hneď o 300-400 kalórií vyšší, ako si myslíte.

B)     Prázdne kalórie

Prázdne kalórie sú často veľmi chutné a lákavé (vyprážané jedlá či alkohol) a preto sú tak nebezpečné. Nespôsobujú však len priberanie, ale taktiež aj zbytočne zaťažovanie organizmu, nakoľko doňho neprinášajú žiadne hodnotné živiny. Žiadnu vlákninu, minerály či antioxidanty. Iba prázdne kalórie, ktoré zjete za pár sekúnd a váš denný príjem je okamžite vyšší, hoci vy to nijak výrazne nepocítite.

C)     Chýbajúce skúsenosti

Skúsený kulturista dokáže rýchlym pohľadom veľmi presne odhadnúť, koľko ryže či kuracieho mäsa má na tanieri. Na rozdiel od väčšiny ľudí má však takýto človek už bohaté skúsenosti. Čo môžete teda spraviť vy? Môžete takéto skúsenosti nadobudnúť. To dosiahnete len tak, že si budete svoje jedlo vážiť, zapisovať a nezabudnete ani na omáčky či dresingy, ktoré dokážu veľmi rýchlo pridať na prijatých kalóriách. Ak na to nemáte čas či energiu, máte aj iné možnosti.  Vašu stravu môžete nechať na odborníkov a zaobstarať si vopred pripravené a presne naporciované diétne jedlá.

2) Trýznite sa šialenými diétami

Telo je úžasný stroj s veľmi pokročilými ochrannými mechanizmami. Pokiaľ náhle a radikálne zredukujete svoj denný príjem kalórií, telo sa po čase prispôsobí a prestane strácať na váhe. Dostane sa totižto do tzv. udržiavaceho stavu, v ktorom bude spaľovať len minimum kalórií. Učiní tak, aby sa ochránilo a udržalo vás pri živote. To však spôsobí, že prestanete chudnúť a zároveň vás postihne nepríjemná únava a malátnosť.

3) Necvičíte efektívne

Ako pri redukcii prijímaného množstva kalórií, tak aj pri cvičení sa dokáže telo učiť a prispôsobovať. Ak ho každý deň „zaťažíte“ rovnakým množstvom behu na páse, telo sa naučí danú záťaž zvládať s čoraz nižším množstvom energie. Výsledok? Každým ďalším (rovnakým) cvičením spálite menej a menej kalórií. Riešenie? Meniť cvičenie, zapojiť do neho aj posilňovanie či HIIT tréningy. Obzvlášť dôležitý je silový tréning, ktorý okrem spaľovania kalórií prispieva aj k budovaniu svalov. Tie jednak sami spaľujú určité množstvo energie, zároveň formujú postavu a robia ju na pohľad štíhlejšou.

4) Stres

Stres je nepriateľom psychického i fyzického zdravia, a to nielen počas dňa, ale 24/7. Nielenže môže poriadne potrápiť trávenie, ale zhoršuje aj kvalitu spánku. Organizmus si potom pýta rýchle zdroje energie (sladkosti) a produkuje aj zvýšené množstvo grelínu – hormónu hladu. Nedostatok spánku má vplyv aj na náladu, ktorá zase vplýva na ďalšie dôležité faktory ako je chuť do cvičenia, produktivita, atď. Odstránením stresu tak možno vyriešiť naraz hneď niekoľko problémov. K tomuto účelu odporúčame práve to, od čoho vás stres „odhovára“ – cvičenie alebo spánok. Pomôcť dokáže napríklad aj meditácia.

Stravovať sa zdravo, nehladovať a pritom ešte aj schudnúť nie je vždy jednoduché. Chudnutie však nie je ani nemožné a niekedy môže byť dokonca aj príjemné. Je však nutné vyvarovať sa vyššie spomenutým chybám a pri hľadaní svojej ideálnej diéty staviť na rady, respektíve pomoc len skutočných odborníkov.

Viac
k Téme

TOP videá