Bieloruská generálna prokuratúra iniciovala medzinárodné pátranie po vedúcom predstaviteľovi bieloruskej opozície a bývalom diplomatovi Pavlovi Latuškovi. Žiadosť o jeho zaradenie na zoznam medzinárodne hľadaných osôb z Bieloruska zaslali aj policajnej organizácii Interpol. Latuška to označil za "výlučne politické, a nie právne rozhodnutie". Informoval o tom spravodajský server TUT.by.
Zdržiava sa v zahraničí
Latuška, ktorý sa od prezidentských volieb v Bielorusku zdržiava v zahraničí, bol obvinený zo sprisahania, vytvorenia extrémistickej formácie a z verejných výziev na uzurpáciu moci šírených pomocou médií alebo internetu. Pavel Latuška bol veľvyslancom Bieloruska v Poľsku, vo Francúzsku, v Španielsku a Portugalsku. Pôsobil aj ako minister kultúry či riaditeľ národného divadla.
Z tejto funkcie bol odvolaný po tom, ako odsúdil brutalitu bezpečnostných síl počas protestov proti sporným výsledkom nedávnych prezidentských volieb a vyzval na posúdenie ich konania z právnej stránky. Medzičasom sa Latuška stal členom opozíciou založenej Koordinačnej rady, ktorej cieľom je dosiahnuť hladké odovzdanie moci a vypísanie nových prezidentských volieb.
Lukašenko ho zbavil hodnosti
Prezident Alexandr Lukašenko to označil za neprijateľné a vyhlásil, že Latuška sa za to bude zodpovedať podľa zákona. Následne, v septembri minulého roku, Lukašenko zbavil Latušku diplomatickej hodnosti mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca. V tom čase už Latuška niekoľko týždňov pôsobil mimo Bieloruska.
Vo svojej reakcii na vyhlásenie pátrania Latuška vyjadril poľutovanie, že v Bielorusku sú páchané "skutočné trestné činy: ľudia sú zabíjaní, bití, mučení a pácha sa proti nim sexuálne násilie, ale proti páchateľom sa nezačne nijaké trestné konanie". Upozornil, že "pokiaľ ide o jednotlivcov, ktorí otvorene protestujú proti masívnemu porušovaniu ľudských práv a represiám, stíhania sa začínajú rýchlo a ľahko". Konštatoval, že zákony v Bielorusku už dávno prestali platiť. V Bielorusku sa o Latuškovi často hovorí ako o kandidátovi opozície na nového prezidenta.


Viac
k Téme
Bielorusku odobrali hokejové MS, môžu byť aj u nás
Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku spoluorganizáciu tohtoročných majstrovstiev sveta (21. mája - 6. júna). Minsk mal organizovať šampionát spolu s Rigou, Rada IIHF v najbližšom čase rozhodne, či odoberie hostiteľské práva aj Lotyšsku a usporiada celý turnaj v jednom dejisku. Prezident IIHF René Fasel už údajne rokoval aj so Slovenskom.
na stránke ta3.com
Vážení diskutujúci!
Teší nás váš záujem vyjadrovať svoj názor a diskutovať pod príspevkami, ktoré sú uverejnené na našej webovej stránke. Je v našom záujme, aby komunita našich čitateľov komunikovala na vecnej, demokratickej a ľudsky akceptovateľnej úrovni, preto sme sa rozhodli vymedziť pravidlá, v rámci ktorých by podľa nás mala prebiehať debata pod článkami. Veríme, že diskusiu neochudobnia, naopak, pomôžu k jej vecnejšej rovine.
Keďže sa na našej webstránke nachádzajú tisícky článkov a nie je v našich možnostiach neustále ich monitorovať, budeme radi, ak nám v tom pomôžete. Hneď vedľa tohoto Kódexu pribudla možnosť nahlasovať nevhodné príspevky.
Za nevhodné považujeme príspevky:
Ďakujeme za pochopenie.
Tím TA3