Obnova Katedrály Notre-Dame v Paríži dospela k prelomovému bodu, pretože z budovy odstránili aj posledné časti lešenia, ktoré sa roztavili vlani počas obrovského požiaru. To teraz umožní vykonať rozhodujúce ochranné a stabilizačné práce.
Hrozba je preč
Náročné odstraňovanie lešenia sa začalo v júni. Bolo treba odpratať spleť pokrútených rúr vážiacich tony, ktoré obklopovali štíhlu vežu kostola, keď sa 15. apríla 2019 pri požiari zrútila - sledovali to milióny šokovaných ľudí. Štíhlu vežu a ďalšie časti strechy práve renovovali, keď sa oheň v spomínaný deň rozhorel a hrozilo, že svetoznámu gotickú pamiatku z 13. storočia zničí. Ale aj keď múry katedrály zostali stáť, ich celistvosť ohrozovala obrovská horúčava a strata väčšiny dubovej kostry strechy.
Hrozilo aj to, že sa na zem zrúti hromada roztaveného lešenia - okolo 40.000 rúr vážiacich 200 ton, vznášajúcich sa desiatky metrov nad podlahou katedrály. Ministerka kultúry Roselyne Bachelotová v sprievode armádneho generála Jeana-Louisa Georgelina, dohliadajúceho na obnovu chrámu, boli prítomní, keď sa odstraňovali posledné kusy lešenia. "Hrozba, ktorú toto lešenie predstavovalo pre katedrálu, je preč," povedal Georgelin. "Teraz môžeme urobiť záverečné ochranné kroky," dodal.
Renováciu spomalilo viacero vecí
Kým však boli poškodené lešenárske rúry odstránené, museli ich obohnať a uzavrieť do novej siete lešenia, aby sa zaistilo, že sa nebudú hýbať. Potom bolo treba postaviť aj ďalšiu kovovú mrežu, aby mohli robotníkov spúšťať na lanách a oni mohli opatrne rozrezávať rúry na časti. Časti rúr potom zdvihol a odniesol žeriav týčiaci sa 80 metrov nad katedrálou. Koncom októbra sa mohli robotníci konečne dostať k masívnemu trámu a stabilizovať ho - hrozilo totiž, že sa zrúti dolu do priečnej lode chrámu.
Renovačné práce spomalilo niekoľko okolností: odklady spôsobené nepriaznivým počasím, obavy zo znečistenia prostredia olovom a najnovšie aj pandémia koronavírusu.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v júli oznámil, že štíhla veža bude znovu postavená vo svojej pôvodnej podobe. Zmenil teda názor, pretože predtým vyzýval na dodanie "moderných" architektonických prvkov. Verejne sa zaviazal, že katedrálu Notre-Dame znovu postavia za päť rokov, hoci niektorí architekti upozornili, že takéto rozsiahle práce môžu trvať oveľa dlhšie.


Viac
k Téme
Počas požiaru Notre Dame sa uvoľnilo olovo, našli ho aj v mede
Toxický odpad, ktorý spôsobil požiar parížskej katedrály Notre Dame, sa našiel aj v mede, ktorý nazbierali včely v okolí. Informoval o tom denník The New York Times. Kým architekti riešia opravu chrámu, vedcov čoraz viac znepokojuje rozsah znečistenia v okolí.
na stránke ta3.com
Vážení diskutujúci!
Teší nás váš záujem vyjadrovať svoj názor a diskutovať pod príspevkami, ktoré sú uverejnené na našej webovej stránke. Je v našom záujme, aby komunita našich čitateľov komunikovala na vecnej, demokratickej a ľudsky akceptovateľnej úrovni, preto sme sa rozhodli vymedziť pravidlá, v rámci ktorých by podľa nás mala prebiehať debata pod článkami. Veríme, že diskusiu neochudobnia, naopak, pomôžu k jej vecnejšej rovine.
Keďže sa na našej webstránke nachádzajú tisícky článkov a nie je v našich možnostiach neustále ich monitorovať, budeme radi, ak nám v tom pomôžete. Hneď vedľa tohoto Kódexu pribudla možnosť nahlasovať nevhodné príspevky.
Za nevhodné považujeme príspevky:
Ďakujeme za pochopenie.
Tím TA3