Článok bol aktualizovaný:
Osobnosť Alexandra Dubčeka považuje strana Smer-SD za symbol novembra 1989. Uviedol to predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý si 31. výročie Nežnej revolúcie pripomenul symbolickým položením venca k buste Alexandra Dubčeka pred budovou Národnej rady. Zároveň uviedol, že demokracia nemôže byť anarchia a ľudí vyzval k zapojeniu sa do referenda.
Dubček prišiel podľa Fica s myšlienkou, kedy hovoril o socializme s ľudskou tvárou. "Táto krajina potrebuje ľudskú tvár," uviedol Fico. Jediné, čo je podľa neho možné urobiť, je referendum. "Ak chceme túto vládu vymeniť demokratickým spôsobom, nie ulicou ako to urobili oni, tak je možné len cez demokratické, priame a férové voľby," povedal šéf Smeru-SD.


Viac
k Téme
Prejav predsedu strany Smer-SD R. Fica k 31. výročiu Nežnej revolúcie
Pozrite si spomienku na november 1989 na Námestí Alexandra Dubčeka pri budove Národnej rady v podaní predsedu strany Smer-Sociálna demokracia Roberta Fica. Hovoril o tom, že Smer-SD nikdy neprijal zákon proti demokratickým princípom. Navrhuje vrátiť sa k bezpečnostným previerkam, ktoré by zabránili vstúpiť niektorým ľuďom do politiky. Volá po návrate politiky s ľudskou tvárou a chce referendum o odvolaní vlády.
"Blahoželám Slovensku k významnému štátnemu sviatku," povedal Fico. Ako doplnil, aktuálne Slováci žijú v zvláštnej dobe. "My sme si mysleli po voľbách, že to bude iba súboj o sociálny štát. Ale oklamali sme sa, pretože vidíme, že dnes rovnocenne so sociálnym štátom musíme bojovať za základné veci, ktoré sa týkajú slobody, demokracie a právneho štátu," povedal Fico.
Dodal, že ako bývalý premiér sa hlási k chybám, ktoré urobil a za ne sa ospravedlňuje. "Moje vlády nikdy neurobili žiaden prehrešok proti demokracii a právnemu štátu," vyhlásil. Zároveň poznamenal, že namiesto toho, aby politici počas 17. novembra vítali ľudí, že prišli von, tak ich vítajú policajnými manévrami a zákazmi. Pýta sa, či je to oslava štátneho sviatku. "Demokracia je niečo, čo má svoje pravidlá. Demokracia nemôže byť anarchia," tvrdí Fico.
Ľuďom odkázal, že keď chcú, tak sa k protestom v meste môžu pripojiť, avšak majú zachovať pokoj. V okolí parlamentu sa zhromaždili stovky ľudí.


Viac
k Téme
Pri úrade vlády lietali fľaše, ťažkoodenci zadržali poslanca ĽSNS
Prešlo už 31 rokov odvtedy, ako sa v bývalom Československu odštartovali procesy, ktoré viedli až k pádu komunistického režimu. Tento rok si výročie Novembra nepripomíname klasicky, keďže pre pandémiu platí núdzový stav a zákaz zhromažďovania. Organizované protivládne protesty, na ktoré sa dostavila aj časť politikov, označil minister vnútra Roman Mikulec za nezákonné. Ako to celé dopadlo? Udalosti sme s vami sledovali online.
na stránke ta3.com
Vážení diskutujúci!
Teší nás váš záujem vyjadrovať svoj názor a diskutovať pod príspevkami, ktoré sú uverejnené na našej webovej stránke. Je v našom záujme, aby komunita našich čitateľov komunikovala na vecnej, demokratickej a ľudsky akceptovateľnej úrovni, preto sme sa rozhodli vymedziť pravidlá, v rámci ktorých by podľa nás mala prebiehať debata pod článkami. Veríme, že diskusiu neochudobnia, naopak, pomôžu k jej vecnejšej rovine.
Keďže sa na našej webstránke nachádzajú tisícky článkov a nie je v našich možnostiach neustále ich monitorovať, budeme radi, ak nám v tom pomôžete. Hneď vedľa tohoto Kódexu pribudla možnosť nahlasovať nevhodné príspevky.
Za nevhodné považujeme príspevky:
Ďakujeme za pochopenie.
Tím TA3