Drobnochovateľom ponúkli amnestiu, dôvodom je africký mor

TA3 TASR
12.10.2020 09:21

Drobnochovatelia ošípaných by mali využiť do 23. októbra z dôvodu afrického moru ošípaných "amnestiu" na registráciu svojich doteraz neregistrovaných chovov. Uviedol to v pondelok na brífingu minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský. Po 26. októbri im za neregistrované chovy prasiat hrozia podľa neho pokuty v stovkách až tisícoch eur.

Drobnochovateľom ponúkli amnestiu, dôvodom je africký mor
SITA/AP (ilu)

Nevedia, koľko je neregistrovaných chovov

"Na Slovensku máme 7100 fariem ošípaných, v ktorých sa nachádza asi 520.000 ošípaných. Z tohto veľkého počtu len 26 fariem ošípaných chová 360.000 prasiat. Tie sú veľmi ohrozené tým, že nevieme, koľko je neregistrovaných chovov, teda nevieme, koľko ich je. Nevieme tiež, či sú v nich urobené tie opatrenia, ktoré slúžia k minimalizovaniu rizika prenosu afrického moru ošípaných," priblížil Mičovský.

"Práve preto dôrazne žiadam a doslova prikazujem, aby všetci chovatelia ošípaných na Slovensku túto 'prasačiu amnestiu' využili a aby v najbližších dvoch týždňoch, do piatka 23. októbra zaregistrovali svoje chovy," zdôraznil agrominister. V prípade výskytu AMO v chove s nedostatočnou biologickou ochranou, chovateľ stráca nárok na odškodné alebo poistné.


Podľa Martina Nevolného, generálneho riaditeľa sekcie poľnohospodárstva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, drobnochovatelia môžu registráciu vykonať bezplatne pomocou tlačiva umiestneného na internetovej stránke štátneho podniku Plemenárske služby SR.

Tlačivo treba poslať na dve miesta

Vyplnené tlačivo treba podľa Nevolného slov poslať na príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu a po potvrdení veterinárom na Centrálnu evidenciu hospodárskych zvierat v Žiline. "Ak chovatelia nemajú prístup, vedia registráciu vykonať v komunikácii s regionálnou veterinárnou a potravinovou správou, ktorá im v tejto záležitosti bude plne nápomocná," vysvetlil Nevolný.

Po 26. októbri budú podľa slov Jozefa Bíreša, ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, veterinári neregistrované chovy ošípaných sankcionovať a hrozí aj likvidácia chovu. "Ak chovateľ nezaregistroval chov, môže dostať blokovú pokutu 100 až 400 eur. Pokiaľ to bude podnikateľ - právnická alebo fyzická osoba, tam bude sankcia od 400 eur do 3500 eur," spresnil Bíreš.


Zdôraznil, že každý nekomerčný chov musí spĺňať podmienky biologickej bezpečnosti, a to že ošípané nesmú prísť do styku s ošípanými z iných chovov a ani s diviakmi. Pri vstupe a výstupe z maštale musia byť zabezpečené hygienické opatrenia, poľovníci sa 48 hodín po poľovačke nesmú kontaktovať s ošípanými.


Bíreš dodal, že slama z oblasti s výskytom AMO sa nemôže používať na podstielku. Na kŕmenie sa nesmie používať ani čerstvá tráva a zrnovina z takejto oblasti. Budovy chovov musia byť postavené tak, aby sa do nich nedostali žiadne iné diviaky, ani iné zvieratá (napríklad mačky, hlodavce). Každá zmena v správaní ošípanej sa musí nahlasovať na príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu alebo veterinárovi.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok