Článok bol aktualizovaný:
Situácia s nákazou afrického moru ošípaných sa na Slovensku výrazne zhoršuje. Od prvého prípadu pozitívneho nálezu AMO na území SR už uplynul rok. Počas tohto obdobia sa nákaza rozšírila v poradí už do šiesteho okresu na Slovensku.
Diviaka ulovili pri hranici
K okresu Trebišov, Michalovce, Košice-okolie a Košice-mesto len pred týždňom veterinári zaznamenali pozitívny nález v okrese Rožňava a najnovšie pribudol okres Rimavská Sobota. Celkovo je na Slovensku evidovaných 221 prípadov AMO u diviačej zveri. Ako ďalej informoval Daniel Hrežík z ministerstva pôdohospodárstva, národné referenčné laboratórium vo Zvolene potvrdilo pozitívny výsledok na AMO u uloveného diviaka v okrese Rimavská Sobota. Ide o prvé potvrdenie výskytu nákazy v tomto okrese. Diviaka ulovili v katastri obce Lenka, asi 4 kilometre od slovensko-maďarskej hranice. Na maďarskej strane sa už dlhodobejšie potvrdzuje výskyt nákazy u diviakov.


Viac
k Téme
Africký mor sa rozšíril do ďalšieho okresu na Slovensku
Od prvého prípadu pozitívneho nálezu afrického moru ošípaných na území Slovenska uplynul takmer rok a počas tohto obdobia sa nákaza rozšírila v poradí už do piateho okresu na Slovensku. K okresom Trebišov, Michalovce, Košice-okolie a Košice-mesto pribudol okres Rožňava.
Pripomenul, že predpokladom priameho zavlečenia nákazy je migrácia diviačej zveri cez zelenú hranicu. Spôsob zavlečenia bude predmetom epizootologického šetrenia v najbližších dňoch. Významnú úlohu môže zohrávať aj ľudský faktor (značný pohyb ľudí). MPRV nemôže vylúčiť, že v najbližších dňoch môže prísť k ďalším nálezom, najmä uhynutých diviakov. Na Slovensku pokračuje žatva, ktorá môže odhaliť jednak pozostatky uhynutej diviačej zveri, ale zároveň poľnohospodárske práce prispejú k migrácii diviakov, ktoré sa presúvajú do porastov kukurice.
Hrežík upozornil, že príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa Rimavská Sobota vydá pre pomenované poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej legislatívy SR a EÚ, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu, respektíve spomaliť šírenie nákazy.
Za hranicami je to katastrofálne
Zdôraznil, že na Slovensku bol poľovníkom nariadený intenzívny lov diviačej zveri, na ktorý poľovníci zareagovali zodpovedne a každý mesiac prekonávajú najvyššie počty ulovených diviakov. Pokračuje aj aktívne sledovanie situácie štátnymi veterinármi a poľovníkmi, ktorým štát uhrádza náklady za odovzdané vzorky z nájdených a ulovených diviakov. Vo veterinárnom laboratóriu vo Zvolene pokračuje vyšetrovanie odovzdaných vzoriek.
Hrežík zdôraznil, že situácia za hranicami je katastrofálna a naďalej pribúdajú nové prípady. V okolitých krajinách len v tomto roku zaznamenali okolo 7000 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac prípadov je potvrdených v Maďarsku, a to 2900 prípadov, a 2700 prípadov v Poľsku. Práve tieto dve krajiny výrazne ohrozujú územie SR. V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraničného územia so Slovenskom.
Výskyt AMO na maďarskom území sa podľa Hrežíka zhoršuje, preto reálna hrozba ďalších nálezov zďaleka nezanikla a nezanikne najmä vtedy, ak sa všetci, od drobnochovateľov, cez chovateľov, poľovníkov, ale aj bežných občanov, nebudú správať zodpovedne a nebudú rešpektovať veterinárne opatrenia. Nie je vylúčená ani cesta prenosu cez zeleninu a ovocie z tejto oblasti. Dôležitá je aj manipulácia s krmovinami, od pokosenej kukurice až po slamu, ktorá môže byť infikovaná.
MPRV SR preto podľa Hrežíkových slov opätovne vyzýva na mimoriadnu opatrnosť. O ďalšom vývoji nákazy na Slovensku bude rozhodovať zodpovedný prístup zainteresovaných strán.


Viac
k Téme
U ošípaných takmer po roku opäť zaznamenali africký mor
Takmer rok od prvého prípadu afrického moru ošípaných sa situácia opakuje. V trebišovskom okrese v obci Čierna zaznamenali nákazu AMO u dvoch kusov ošípaných v domácom chove. V chove domácich ošípaných Slovensko pritom posledný prípad zaznamenalo ešte 19. augusta 2019, odvtedy sa vyskytol už len u diviačej zveri.
na stránke ta3.com
Vážení diskutujúci!
Teší nás váš záujem vyjadrovať svoj názor a diskutovať pod príspevkami, ktoré sú uverejnené na našej webovej stránke. Je v našom záujme, aby komunita našich čitateľov komunikovala na vecnej, demokratickej a ľudsky akceptovateľnej úrovni, preto sme sa rozhodli vymedziť pravidlá, v rámci ktorých by podľa nás mala prebiehať debata pod článkami. Veríme, že diskusiu neochudobnia, naopak, pomôžu k jej vecnejšej rovine.
Keďže sa na našej webstránke nachádzajú tisícky článkov a nie je v našich možnostiach neustále ich monitorovať, budeme radi, ak nám v tom pomôžete. Hneď vedľa tohoto Kódexu pribudla možnosť nahlasovať nevhodné príspevky.
Za nevhodné považujeme príspevky:
Ďakujeme za pochopenie.
Tím TA3