Vyjednávači dohodli prímerie v Donbase, platí od polnoci

TA3 TASR
26.7.2020 21:20

Od polnoci začalo na východe Ukrajiny platiť "úplné a všeobecné prímerie". Tento krok počas telefonátu privítali lídri Ukrajiny aj Ruska. Prezident Vladimír Putin ale kritizoval rozhodnutie ukrajinského parlamentu o konaní miestnych volieb. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský zas vyzval na prepustenie zadržiavaných Ukrajincov.

Od polnoci miestneho častu

Prezidenti Ruska a Ukrajiny, Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, v nedeľu "privítali dohodu o úplnom a komplexnom prímerí v Donbase," ktorá nadobudne platnosť v pondelok o 00.01 h miestneho času. O obsahu telefonického rozhovoru hláv oboch štátov informovala kancelária ukrajinského prezidenta.

Kremeľ medzičasom zdôraznil aj dôležitosť "bezpodmienečného dodržiavania týchto dohôd stranami konfliktu". Podľa vyhlásenia z Ukrajiny Zelenskyj vyzval na znásobenie úsilia na zabezpečenie prepustenia ukrajinských občanov zadržiavaných na území Donbasu, Krymského polostrova a Ruska.

Kremeľ informoval, že Putin počas telefonátu vyjadril obavy v súvislosti s nedávnym návrhom zákona posudzovaným ukrajinským parlamentom, ktorý podľa Ruska pripravuje cestu k regionálnym voľbám v roku 2022. Podľa Putinovho názoru je však tento zákon v "rozpore s minskými dohodami" a ohrozuje "vyhliadky na urovnanie" konfliktu na východe Ukrajiny.

Zákaz útočných akcií

Najnovšie prímerie v Donbase bolo dohodnuté 22. júla počas rokovania trojstrannej kontaktnej skupiny, ktoré sa konalo v režime videokonferencie. Uzavretá dohoda o prímerí stanovuje v prvom rade zákaz útočných akcií a činností vojenskej rozviedky, zákaz používania strelných zbraní vrátane ostreľovacích pušiek a potrestanie každého prípadu porušenia prímeria disciplinárnymi opatreniami, informovala agentúra Ukrinform.

Na strane ukrajinských vládnych síl budú dodatočnú kontrolu dodržiavania prímeria, ktoré začne platiť v noci na pondelok o 00.01 h miestneho času, vykonávať špeciálne vyslaní ukrajinskí vojaci so skúsenosťami z mierových misií pod záštitou OSN.

Toto prímerie sa má stať predpokladom pre širšie urovnanie konfliktu na základe protokolov podpísaných v roku 2015 v bieloruskej metropole Minsk. Štvorstranné rokovania - za účasti Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny - sa usilujú dosiahnuť stiahnutie ťažkých zbraní, obnovenie kontroly Kyjeva nad celými hranicami Ukrajiny, väčšiu autonómiu pre Doneckú a Luganskú oblasť a usporiadanie miestnych volieb.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok