Globálne konzorcium astrofyzikov vytvorilo najväčšiu trojrozmernú mapu vesmíru. Projekt, na ktorom pracovali 20 rokov, podľa výskumníkov pomôže lepšie vysvetliť históriu kozmu.
Projekt Sloan Digital Sky Survey, na ktorom sa podieľali stovky vedcov z desiatok inštitúcií na celom svete, zozbieral dáta z niekoľkých desaťročí a mapoval vesmír pomocou teleskopov. Analýza viac ako dvoch miliónov galaxií a kvazarov, ktoré sa sformovali počas vyše 11 miliárd rokov, môže vedcom pomôcť lepšie pochopiť, ako sa vyvinul vesmír.
"Dosť dobre poznáme dávnu históriu vesmíru aj históriu jeho nedávnej expanzie, ale máme nepríjemnú medzeru 11 miliárd rokov medzitým," skonštatoval kozmológ Kyle Dawson z University of Utah, ktorý viedol tím, ktorý oznámil výsledky SDSS. Na vyplnení tejto medzery podľa neho pracovali päť rokov.
Tím identifikoval aj "záhadnú, neviditeľnú zložku vesmíru, známu ako 'temná energia'," ktorá spôsobila, že sa vesmír začal pred šiestimi miliardami rokov rýchlejšie rozpínať. SDSS nie je "ani zďaleka hotová s misiou zmapovať vesmír". "Tím SDSS má plné ruky budovania hardvéru pre začatie tejto novej fázy (mapovania hviezd a čiernych dier) a teší sa na nové objavy nasledujúcich 20 rokov," uviedli.


Viac
k Téme
ŠTÚDIO TA3: J. Šilha z UK o misiách vo vesmíre
Je to už 51 rokov, odkedy človek po prvý raz pristál na Mesiaci. Americký astronaut Neil Armstrong vtedy tieto udalosti okomentoval slovami: „Je to malý krok pre človeka a veľký skok pre ľudstvo.“ Ako sa vesmírny program od tohto dátumu zmenil, a aké novinky môžu fanúšikovia kozmu sledovať, o tom sme sa rozprávali s Jiřím Šilhom z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.
na stránke ta3.com
Vážení diskutujúci!
Teší nás váš záujem vyjadrovať svoj názor a diskutovať pod príspevkami, ktoré sú uverejnené na našej webovej stránke. Je v našom záujme, aby komunita našich čitateľov komunikovala na vecnej, demokratickej a ľudsky akceptovateľnej úrovni, preto sme sa rozhodli vymedziť pravidlá, v rámci ktorých by podľa nás mala prebiehať debata pod článkami. Veríme, že diskusiu neochudobnia, naopak, pomôžu k jej vecnejšej rovine.
Keďže sa na našej webstránke nachádzajú tisícky článkov a nie je v našich možnostiach neustále ich monitorovať, budeme radi, ak nám v tom pomôžete. Hneď vedľa tohoto Kódexu pribudla možnosť nahlasovať nevhodné príspevky.
Za nevhodné považujeme príspevky:
Ďakujeme za pochopenie.
Tím TA3