Analyzovali, čo so záverečnými prácami. Mali by sa spätne preveriť

TA3 TASR
20.7.2020 15:22

Ministerstvo spravodlivosti navrhuje novelou zákona o vysokých školách upraviť spätné preverovanie záverečných prác vysokými školami ako ich právo, pričom preverovanie sa nebude zákonom vyžadovať ako plošné a všeobecné, ale rozsah i dôvody preverovania sa ponechajú na samotnú vysokú školu.

Analyzovali, čo so záverečnými prácami. Mali by sa spätne preveriť
SITA/Branislav Bibel (ilu)

Bude môcť napísať inú

Informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti po tom, ako ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po analýze zaslala ministerstvu školstva stanovisko k možnostiam spätného posudzovania záverečných vysokoškolských prác a spätného vyvodzovania zodpovednosti za zistené porušenie autorských práv záverečnou prácou.

V prípade, že sa zistia pochybenia hrubého charakteru pri písaní a obhajobe záverečnej práce (porušenie autorských práv, práv duševného vlastníctva, plagiátorstvo), ministerstvo spravodlivosti navrhuje, aby vysoká škola mala právo začať správne konanie voči dotknutému autorovi. V rámci neho sa podľa Bublu bude môcť dotknutý autor obhájiť a zachová sa kontradiktórnosť konania.

Ak vysoká škola bude trvať na svojich zisteniach, dotknutému autorovi zo strany vysokej školy sa ponúkne možnosť napísať na pôvodnú tému novú záverečnú prácu v lehote nie kratšej ako 150 dní, ktorú bude musieť následne dotknutý autor obhájiť. Zákon rovnako zavedie možnosť dotknutého autora vzdať sa diplomu s právnymi účinkami.

Zaradia ho na čiernu listinu

Bubla uviedol, že pokiaľ dotknutý autor nepristúpi ani na jednu z alternatív, zaradia ho na takzvanú čiernu listinu, ktorá bude neverejná, ale do ktorej sa bude dať na základe žiadosti nahliadnuť verejnosťou. "Zároveň zákon upraví právo orgánov verejnej moci rozhodujúcich o dotknutom autorovi záverečnej práce ako o kandidátovi na verejnú funkciu, aby do výsledkov takéhoto spätného preverenia nazreli a tam, kde sa na výkon verejnej funkcie vyžaduje splnenie podmienky vysokého morálneho kreditu alebo charakteru, mohli považovať takého kandidáta, ktorého spätné preverenie odhalilo napríklad plagiátorské praktiky pri tvorbe záverečnej práce, za nespôsobilého splniť opísanú podmienku vysokého morálneho kreditu alebo charakteru," dodal Bubla.

Ministerstvo školstva po vzore Česka pripravilo zákon, ktorý predložilo rezortu spravodlivosti a do budúcna ním bude možné odoberať tituly. Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga zákon zlepší aj algoritmy na kontrolu originality.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok