Kollár chce držať koalíciu. Teatro a cirkus, reagovali politici

Kollár chce držať koalíciu. Teatro a cirkus, reagovali politici

7.7.2020 19:42 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/Branislav Bibel

Predseda národnej rady Boris Kollár podľa vlastných slov návrhom na svoje odvolanie urobil posledný krok, ktorý mohol. Povedal to po vyhlásení výsledkov hlasovania o jeho odvolaní v pléne parlamentu. "Budeme držať ďalej líniu, budeme držať túto koalíciu," deklaroval do budúcna Kollár.

Kollár chce držať koalíciu. Teatro a cirkus, reagovali politici
  • Zdieľať

Predseda národnej rady Boris Kollár podľa vlastných slov návrhom na svoje odvolanie urobil posledný krok, ktorý mohol. Povedal to po vyhlásení výsledkov hlasovania o jeho odvolaní v pléne parlamentu. "Budeme držať ďalej líniu, budeme držať túto koalíciu," deklaroval do budúcna Kollár.

Kollár čelí podozreniam z plagiátorstva pri svojej diplomovej práci. Návrh na svoje odvolanie podal sám. Na hlasovaní sa nezúčastnili poslanci za SaS a Za ľudí, ktorí vopred vyzývali Kollára na vyvodenie politickej zodpovednosti. OĽANO Kollárov odchod nežiadalo, avizovalo, že poslanci z hnutia budú mať pri hlasovaní voľnú ruku.

Vo funkcii zostáva

Kollár podotkol, že nechcel byť ako členovia predchádzajúcich vládnych koalícií a bojkotovať prípadné odvolávanie. Odmieta tvrdenia, že by vydieral koaličných partnerom odchodom z koalície a pádom vlády. Počty podľa neho jasne hovoria, že po odchode Sme rodina z koalície by vláda mohla pokračovať s väčšinou v parlamente. Pripomenul, že partneri ho najskôr vyzvali sa ospravedlniť, čo urobil, následne prišli s ďalšími návrhmi, aby aspoň nepoužíval titul, že potom to pre nich bude uzavreté. Ani to im však podľa jeho slov nestačilo. Dodal, že sa stotožňuje so slovami premiéra Igora Matoviča, že niektorí koaliční partneri iné konajú a iné hovoria.

Viac
k Téme

Matovič na postoj SaS a Za ľudí reagoval na sociálnej sieti. "Po dvoch týždňoch hry na zásadových zdrhnúť z hlasovania, kde môžete svoje slová skutkami naplniť ... je také divadelné," napísal premiér.

Kollár čelil odvolávaniu pre podozrenia z plagiátorstva pri jeho diplomovej práci. Návrh na odvolanie podal sám. Za jeho odchod z funkcie hlasovalo len päť poslancov zo 71 platných hlasov. Vo funkcii teda ostáva.

Pellegrini: Je jedným z najslabších šéfov

To, že v hlasovaní o odvolaní Borisa Kollára z funkcie predsedu parlamentu ho podporilo len 46 poslancov znamená, že je jedným z najslabších šéfov parlamentu. V reakcii to uviedol podpredseda parlamentu Peter Pellegrini. Skupina opozičných poslancov okolo Pellegriniho sa nezúčastnila na hlasovaní, aby nezvyšovala kvórum vzhľadom na to, že poslanci SaS a Za ľudí avizovali, že sa takisto nezúčastnia na voľbe.

Viac
k Téme

Pellegrini na tlačovej konferencii povedal, že podpora 46 poslancov je pre predsedu parlamentu "žalostne málo". Dodal, že je to konečné zametenie kauzy diplomovej práce Kollára pod koberec. Neúčasť na hlasovaní bola podľa Pellegriniho parlamentnou obštrukciou. "Chceli sme v priamom prenose nasvietiť reflektor na SaS a Za ľudí, ktorí napriek silným rečiam nakoniec stiahli chvost, ako im to odkázal Igor Matovič, a neprišli ani do miestnosti, kde sa hlasuje," povedal Pellegrini s tým, že ich účasť na hlasovaní by spôsobila, že by voľba hladko prešla. "Boli by sme len použití na celé toto teatro," dodal.

Podpredseda parlamentu tiež skonštatoval, že vládna koalícia týmito konfliktmi vzbudzuje vážnu pochybnosť, či dokáže riešiť problémy týkajúce sa napríklad slovenskej ekonomiky.

Odvolávanie ako divadlo a cirkus

Predstavitelia mimoparlamentných strán hovoria v súvislosti s odvolávaním predsedu NR SR Borisa Kollára o divadle a politickom cirkuse. Predsedníčka Progresívneho Slovenska Irena Bihariová kritizuje poslancov koalície za to, že si nezosobnili hodnoty, ktoré požadovali v opozícii. "Vymeniť predsedu parlamentu v skutočnosti nie je nijakým ohrozením vlády ani by neviedlo k jej pádu. Je preto veľkým sklamaním to, ako sa OĽaNO vzdalo svojich sľubov o nekompromisnosti a ako zbabelo a alibisticky sa k celej veci postavil zvyšok koalície. Nemôžme sa predsa tváriť, že toto je niečo iné než pokrytectvo, nekonzistentnosť v postojoch a krivenie spravodlivosti dvojakými metrami," skonštatovala na sociálnej sieti.

"To, že vás poslanci neodvolali z funkcie predsedu parlamentu z vás nerobí čestného človeka. Stále ste plagiátorom. Tejto hanby sa žiadnym hlasovaním nezbavíte," odkázal Kollárovi predseda strany Spolu-OD Juraj Hipš.

Podpredseda KDH Pavol Zajac poukázal na to, že ak chcel Kollár pre svoju diplomovú prácu vyvodiť politickú zodpovednosť a odstúpiť, tak to mohol urobiť už dávno a nepotreboval na to divadlo v parlamente. „Súčasná vládna koalícia sľubovala pred voľbami inú politickú kultúru. Ale ak to ma byť iba o tom, že Kollár na rozdiel od Danka dovolí, aby ho poslanci mali možnosť odvolať, tak je to veľmi málo. Podľa nás je iná politická kultúra v tom, že politici aj na Slovensku budú vyvodzovať politickú zodpovednosť a budú vedieť odstúpiť zo svojich funkcií," poznamenal. Parlament podľa neho mohol riešiť dôležitejšie opatrenia pre ľudí na Slovensku.

Podľa Maďarskej komunitnej spolupatričnosti je vyslovenie nedôvery voči vlastnej osobe neúprimným prázdnym gestom. "Európska komisia dnes vydala správu, podľa ktorej slovenská ekonomika padne o deväť percent, desiatky tisíc ľudí budú bez práce, ale koalícia namiesto riešenia problémov rokuje a hlasuje v parlamente o odvolaní Borisa Kollára z dielne Borisa Kollára, o ktorom dopredu vieme, že bude neúspešné," komentoval predseda strany Szabolcs Mózes. Podotkol, že väčšina voličov hlasovala vo voľbách za zmenu a po riešení Kollárovej kauzy sa môžu cítiť sklamaní.

Viac
k Téme

TOP videá