Remišová chce balík pre prípad krízy. Absurdné, reaguje Raši

TA3 TASR
7.7.2020 10:26

Slovensko nepotrebuje žiadne balíky „krízových investícií“, ktoré budú kdesi čakať na krízu. Je to úplne absurdné, myslí si poslanec národnej rady Richard Raši. Reaguje tak na víziu svojej nástupkyne, vicepremiérky a ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej.

Remišová chce balík pre prípad krízy. Absurdné, reaguje Raši
SITA/Úrad vlády SR

Raši: Nemá čo bilancovať

Raši je presvedčený, že víziami o balíku krízových investícií sa Remišová snaží iba prekryť fakt, že za prvých 100 dní svojho pôsobenia vo vládnom kabinete Igora Matoviča nemá čo bilancovať, a dokonca ani v oblasti eurofondov sa nemá pred verejnosťou čím pochváliť. „Ak niekto dúfal, že ministerka Remišová, ktorá nič netuší o informatizácii ani o regionálnom rozvoji, rozumie aspoň eurofondom, aj ten musel po tom, ako sama zhodnotila svojich prvých 100 dní v úrade, zostať sklamaný,“ dodal Raši.

Podľa poslanca potrebuje Slovensko realizovať investície, ktoré boli pripravené úradníkmi a odborníkmi za minulej vlády a pripravovať ďalšie pre vládu, ktorá príde po tejto. „Pani ministerky sa nijako netýka výstavba diaľnic či obnova železničných alebo električkových tratí. Jej sa týka najmä informatizácia a regionálny rozvoj,“ uviedol Raši s tým, že práve Remišová nedávno stopla „krízovú investíciu“ do štátneho systému evidencie a správy softvérových licencií, ktorá mala potenciál ušetriť na licenčných poplatkoch desiatky miliónov eur.

Zastavené a zrušené investície

Raši tvrdí, že pri počítaní zastavených a zrušených investícií ministerkou Remišovou by sa dalo pokračovať ďalej. „O schopnostiach ministerky jednoznačne hovorí to, že investícií a projektov, ktoré chce do ,balíka krízových investícií', zatiaľ sama oveľa viac zrušila ako pripravila,“ dodal Raši.

„Preto sa nečudujem, že podobne ako jej koaliční kolegovia v prípade bakalárskych a diplomových prác, ani Remišová neváha vykrádať svojich predchodcov či Európsku komisiu,“ dodal Raši s tým, že ministerka považuje za svoj najväčší úspech realokáciu 1,2 miliardy eur z eurofondov na riešenie dosahov koronakrízy. Podľa Rašiho slov však s touto pomocou ani uvoľnením eurofondových pravidiel neprišla Remišová, ale pracovná skupina Európskej komisie, a to ešte v čase, keď bol vicepremiérom Raši.

Balík by sa postupne dopĺňal

Remišová chce presadiť, aby mal štát v budúcnosti nachystaný pre prípad krízy balík investícií, ktorými by mohol rýchlo podporiť ekonomiku. Ministerka to uviedla v rozhovore pre TASR. Predstava Remišovej je taká, že balík krízových investícií by sa potom postupne dopĺňal, keď by sa projekty realizovali aj v lepších časoch.

„Príprava takýchto projektov a stavebných povolení však trvá niekoľko rokov a minulá vláda v tejto oblasti úplne zaspala,“ dodala Remišová s tým, že napríklad pri rozvoji dopravnej infraštruktúry znamenajú problém práve chýbajúce projekty na okamžitú realizáciu.

„Pre Slovensko sú eurofondy najdôležitejším zdrojom investícií, musíme však zjednodušiť štruktúru riadenia a výrazne zrýchliť procesy, je neprijateľné, aby trvalo vybavenie žiadosti takmer dva roky, ako to bolo doteraz,“ upozornila ministerka. Ako dodala, od októbra na pleciach ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie spočinie aj zodpovednosť za riadenie eurofondového operačného programu zameraného na rozvoj regiónov. „Ten v súčasnosti takmer nefunguje, pre veľké chyby a chaos v administratíve za bývalej vlády má pozastavené platby z Európskej komisie,“ skonštatovala ministerka.

Veronika Remišová chce presadiť, aby mal štát v budúcnosti nachystaný pre prípad krízy balík investícií, ktorými by mohol rýchlo podporiť ekonomiku. Predstava Remišovej je taká, že balík krízových investícií by sa potom postupne dopĺňal, keď by sa projekty realizovali aj v lepších časoch.

„Príprava takýchto projektov a stavebných povolení však trvá niekoľko rokov a minulá vláda v tejto oblasti úplne zaspala, dodala Remišová s tým, že napríklad pri rozvoji dopravnej infraštruktúry znamenajú problém práve chýbajúce projekty na okamžitú realizáciu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok