Bödör spoznal svoj verdikt, súd podnikateľa prepustil na slobodu

Bödör spoznal svoj verdikt, súd podnikateľa prepustil na slobodu

5.7.2020 20:35 | zdroj: TA3 SITA | zdroj foto: TASR/Ján Krošlák

Nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra prepustil sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu na slobodu a nebude tak stíhaný väzobne.

Bödör spoznal svoj verdikt, súd podnikateľa prepustil na slobodu

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra prepustil sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu na slobodu a nebude tak stíhaný väzobne.

Vložiť video

Prokurátor podal sťažnosť

Podľa sudcu nebola preukázaná dôvodnosť trestného stíhania obvineného za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Rozhodnutie nie je právoplatné, pretože prokurátor proti nemu podal sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. Podnikateľ z Bratislavy Peter Kuba bude stíhaný vo väzbe pre obavu z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti, teda sudca rozhodol o kolúznej a preventívnej väzbe. Ani toto rozhodnutie nie je právoplatné, lebo obvinený podal sťažnosť a rozhodne o nej tiež Najvyšší súd SR. Sudca rozhodoval o väzbe pre obvinených podnikateľov viac ako desať hodín. Informovala o tom hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhol súdu vzatie do väzby nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra a bratislavského podnikateľa Petra Kuba, ktorí sú obvinení z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Z Chorvátska išiel rovno vypovedať

Bödör prišiel v piatok neskoro večer na policajné prezídium v Bratislave vypovedať v súvislosti s kauzou Dobytkár. Nitriansky podnikateľ bol s rodinou v Chorvátsku, odkiaľ smeroval rovno na Prezídium PZ. Národná kriminálna agentúra následne nitrianskeho podnikateľa zadržala.

„Národná kriminálna agentúra pokračuje vo vyšetrovaní prípadu z prostredia Pôdohospodárskej platobnej agentúry. V rámci akcie Dobytkár na celom území Slovenskej republiky vykonala zaisťovacie úkony a vzniesla obvinenie trom fyzickým osobám a dvom právnickým osobám za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie v tejto chvíli bližšie informácie nie je možné poskytnúť,“ informovala v piatok Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v reakcii uviedlo, že nemá kompetencie poskytovať informácie k policajnej razii ani k vyšetrovaniu. "MPRV SR v prípade potreby bude s orgánmi činnými v trestnom konaní plne súčinné. Bližšími informáciami o priebehu vyšetrovania nedisponujeme a ani informácie o priebehu vyšetrovania nemôžeme poskytovať, aby nedošlo k jeho mareniu," reagoval v piatok Daniel Hrežík z Odboru komunikácie a marketingu MPRV SR.

Akcia Dobytkár

NAKA v rámci akcie Dobytkár opakovane od marca vykonáva zaisťovacie úkony na celom území Slovenska. Dôvodom sú podozrenia z korupčnej trestnej činnosti a legalizácie príjmov z trestnej činnosti z prostredia Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Začiatkom mája polícia informovala, že v tejto kauze eviduje spolu 19 obvinených fyzických osôb a päť obvinených právnických osôb. Všetky osoby sú obvinené z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, pričom väzobne je stíhaných šesť osôb. Zadokumentovaná výška úplatkov má podľa polície približnú hodnotu 10 miliónov eur.

V rámci vyšetrovania tejto kauzy policajti obvinili napríklad bývalého šéfa PPA Juraja Kožucha alebo finančníka Martina Kvietika.

Viac
k Téme

TOP videá