Remišová je ministerkou. Rezort môže byť kľúčový pri premene SR

Remišová je ministerkou. Rezort môže byť kľúčový pri premene SR

1.7.2020 10:10 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: TASR/Martin Baumann

Prezidentka Zuzana Čaputová poverila Veroniku Remišovú (Za ľudí) riadením nového Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Ako upozornila prezidentka v príhovore, Remišová preberá rezort, ktorý môže zohrať kľúčovú rolu pri premene Slovenska.

Remišová je ministerkou. Rezort môže byť kľúčový pri premene SR

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Prezidentka Zuzana Čaputová poverila Veroniku Remišovú (Za ľudí) riadením nového Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Ako upozornila prezidentka v príhovore, Remišová preberá rezort, ktorý môže zohrať kľúčovú rolu pri premene Slovenska.

Vložiť video

Nové pravidlá čerpania eurofondov

Ako dodala prezidentka, Remišová bude musieť nastaviť pravidlá efektívneho fungovania štátneho orgánu v súčasnosti a aktívne sa podieľať na tvorbe vízie a stratégie budúceho rozvoja Slovenska.

„Ako je známe, Slovensko patrí medzi štáty, ktoré doteraz čerpali eurofondy najpomalšie. Tento stav volá po náprave – volá po tom, aby sa nemalé prostriedky, ktoré ešte v tomto programovom období k dispozícii máme, čerpali transparentne, bez zbytočných byrokratických prieťahov a čo i len náznakov korupčného správania sa,“ dodala prezidentka. Od Remišovej očakáva nové pravidlá pre čerpanie eurofondov. Remišovej návrh, aby Slovensko malo iba jeden operačný program, k tomuto cieľu podľa prezidentky smeruje.

Viac
k Téme

Čaputová však upozorňuje, že na Remišovú čaká aj nové, mimoriadne zadanie súvisiace s využitím približne ôsmich miliárd eur od Európskej komisie na reformy. „Je to okno príležitostí, aké sa neotvára každý deň. Som presvedčená, že teraz je potrebné spojiť najlepšie mozgy Slovenska, aby pomohli určiť víziu, jasné priority a oblasti, ktorých rozvojom zabezpečíme, aby sme mohli žiť v zelenšom, férovejšom a modernejšom štáte,“uviedla prezidentka.

Kompetencie nového rezortu

Hlava štátu vyzdvihla i snahu Remišovej získať pre prácu v rezorte mladých, šikovných a vzdelaných ľudí. „Bude to neľahká úloha, lebo často ide o dobre platených ľudí, ktorých je aj v súkromnom sektore málo a štát im len ťažko môže dorovnať možnosti, ktoré im vedia ponúknuť súkromné firmy,“ myslí si Čaputová.

Jediné, čo im vie rezort ponúknuť navrch, je podľa prezidentky obrovský dosah ich práce a šanca zlepšovať život miliónom ľudí na Slovensku. Na to však títo mladí ľudia musia dôverovať štátu a ľuďom, ktorí ho vedú, dodala prezidentka. „Preto aj váš úspech nebude záležať len od práce, ktorú odvediete, ale aj od hodnôt, ktoré sa vám bude dariť presadzovať a brániť,“ uzavrela Čaputová s tým, že Remišovej želá veľa úspechov.

Nové ministerstvo od stredy prevezme pôsobnosť Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a do jeho kompetencie sa presunie aj oblasť regionálneho rozvoja, a to z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Presun pôsobnosti v oblasti regionálneho rozvoja z agrorezortu na nový rezort nadobudne účinnosť 1. októbra. Návrh zákona, ktorým sa má transformovať úrad na ministerstvo, schválil vládny kabinet Igora Matoviča 11. mája. Do parlamentu ho posunuli v skrátenom režime, kde ho zákonodarcovia odobrili 15. mája.

Viac
k Téme

Remišová o rozpočte nového ministerstva rokuje s ministerstvom financií.

Žiadne peniaze navyše

Remišová podľa svojich slov nevyhadzovala na transformáciu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu na nové ministerstvo „nevyhadzovala žiadne peniaze navyše“. Čo sa týka premenovania úradu, loga či dizajnu, použil sa dizajn manuál vytvorený ministerstvom zahraničných vecí. Najväčšie problémy úradu boli podľa Remišovej spojené s neefektívnym manažovaním. Na bývalom ÚPVII našla Remišová napríklad zmluvy, ktoré neboli kryté v rozpočte. „Úrad ako taký nemal vlastný rozpočet,“ dodala ministerka s tým, že tam pritom pracuje viac ako 500 zamestnancov.

Napríklad na začiatku minulého roka disponoval ÚPVII sumou 10 miliónov eur, rozpočtovanie úradu však vlani končilo sumou 120 miliónov eur, upozornila Remišová. Podľa jej slov sa podpisovali zmluvy, na ktoré peniaze v rozpočte neboli. Ako dodala, momentálne o rozpočte nového ministerstva rokuje s ministerstvom financií, bude to však zodpovedať kompetenciám, ktoré MIRRI preberá.

Remišová bude hľadať aj vhodnú budovu, keďže ÚPVII sídlil v piatich rôznych budovách, na ktoré je uzatvorených šesť rôznych zmlúv. „V niektorých prípadoch sú tie zmluvy nevýhodné a nevypovedateľné,“ upozornila s tým, že toto bremeno bude nové ministerstvo ťažiť aj do roku 2024.

„Aj keď je pravda, že sme robili personálny audit a škrtali sme niektoré externé dohody, kde v zásade ušetríme okolo 500.000 eur ročne len na týchto dohodách a nejakej racionalizácii,“ uviedla Remišová. Na margo čerpania eurofondov sa Remišová vyjadrila, že ich Slovensko bude musieť nastaviť tak, aby schémy čerpania boli jednoduchšie. „Začíname národnú konzultáciu, aby sme identifikovali najväčšie byrokratické prekážky, ktoré trápia žiadateľov na všetkých úrovniach – či už sú to obce, mestá, zväzy, zamestnávateľov,“ uzavrela.

TOP videá