Vytvorme pôdnu políciu a štátnu kafilériu, presadzujú kollárovci

TA3 TASR
3.6.2020 12:26

V agrorezorte by mala vzniknúť pôdna polícia, ako aj štátna kafiléria. Samosprávy by sa mali zapojiť do riešenia užívateľských vzťahov pri prijímaní žiadostí o dotácie na pôdu. Mali by sa tiež doriešiť otázky prednostných nájmov na pôdu v správe SPF. Uviedol to predseda Výboru národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta.

Vytvorme pôdnu políciu a štátnu kafilériu, presadzujú kollárovci
TASR/Ján Krošlák

Návrhy chcú predložiť ministerstvu

Návrhy hnutie predkladá podľa Karahutu na verejnú diskusiu a po prerokovaní v pôdohospodárskom výbore NR SR ich chce predložiť rezortnému ministerstvu. "Otváram verejnú diskusiu k štyrom dôležitým témam z rezortu pôdohospodárstva. Prvým je návrh na rozšírenie a posilnenie kompetencie environmentálnej polície o odborníkov na veterinárne epidemiologické hrozby spôsobené nesprávnou likvidáciou tiel hospodárskych zvierat a o pôdnu políciu," priblížil Karahuta.

Druhým návrhom je podľa neho zapojenie starostov a miestnych zastupiteľstiev do riešenia užívateľských vzťahov pri prijímaní žiadostí o dotácie na pôdu, teda o takzvané priame platby. "Tretím návrhom je doriešenie otázok prednostných nájmov na pôdu v správe Slovenského pozemkového fondu. Štvrtým návrhom je vybudovanie nového štátneho asanačného podniku," doplnil.

Varujú pred "spiacou hrozbou"

Slovenská republika podľa neho nevyhnutne potrebuje nový štátny asanačný podnik. "Dnešný stav v likvidácii uhynutých zvierat je natoľko kritický, že ho môžme pokojne nazvať tikajúcou bombou alebo aj spiacou hrozbou, ktorej výsledkom môže byť závažný epidemiologický problém. Máme neporovnateľne vyššie ceny sanácie ako okolité štáty, čo núti našich chovateľov hľadať pre nich efektívnejšie riešenia. Poznáme prípady zakopávania uhynutých zvierat alebo skoro pokútneho predaja zvierat tesne pred úhynom," podčiarkol.

"Verím, že k uvedeným návrhom sa uskutoční v najbližšom období verejná diskusia, do ktorej pozývam širokú odbornú verejnosť a všetkých tých, ktorým záleží na spravodlivom nakladaní s pôdou, s verejnými zdrojmi a všetkých, ktorým záleží na verejnom zdraví a na kvalite životného prostredia, aby sa zo slovenského vidieka stalo skutočné miesto pre život," dodal Karahuta.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok