Minister zdravotníctva vysvetľoval, prečo odvolal vedenie NÚDCH

Minister zdravotníctva vysvetľoval, prečo odvolal vedenie NÚDCH

29.5.2020 17:37 | zdroj: TA3 SITA | zdroj foto: SITA/Branislav Bibel

Dôvodom odvolania vedenia Národného ústavu detských chorôb je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího strata jeho dôvery. Šéf rezortu zdravotníctva to uviedol na tlačovom brífingu.

Minister zdravotníctva vysvetľoval, prečo odvolal vedenie NÚDCH

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Dôvodom odvolania vedenia Národného ústavu detských chorôb je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího strata jeho dôvery. Šéf rezortu zdravotníctva to uviedol na tlačovom brífingu.

Vložiť video

Problémom je dôvera

Ako konštatoval, váži si prácu lekárov, sestier a zdravotníckych pracovníkov v tejto inštitúcii. "Chcel by som všetkých ubezpečiť, že vždy bude pre mňa na prvom mieste záujem pacienta a zdravotníckeho pracovníka. Ako minister zdravotníctva však zároveň mám právo pracovať na kľúčových pozíciách s ľuďmi, ktorým dôverujem," povedal.

Viac
k Téme

29. mája bol ministrom do funkcie generálneho riaditeľa Národného ústavu detských chorôb v Bratislave vymenovaný Peter Magát a do funkcie medicínskej riaditeľky Jana Kosnáčová. Do funkcie riaditeľa Záchrannej zdravotnej služby Bratislava bol dočasne vymenovaný Dušan Michalko a do funkcie riaditeľa Záchrannej služby Košice Bystrík Mucha. „Vyzývam zároveň čestných a profesionálne zdatných ľudí, aby sa zapojili do výberových konaní, ktoré sa budú na jednotlivé uvoľnené miesta realizovať. Každý má šancu uspieť,“ povedal minister Krajčí.

Ako minister informoval, NÚDCH už niekoľko rokov pravidelne neplatí odvody za svojich zamestnancov do Sociálnej poisťovne. Mesačne tak vytvára dlh vo výške 600-tisíc eur. "Podľa našich informácií sa tento dlh vyšplhal na ďalších takmer 11 miliónov eur voči Sociálnej poisťovni. Strata z minulých období za vedenia odvolaného manažmentu napriek oddlženiu, ktoré bolo výdatné, je stále viac ako 30 miliónov eur," ozrejmil. Dodal, že len za minulý rok vygenerovalo predstavenstvo novú stratu vo výške takmer osem miliónov eur.

K odvolaniu došlo na riadnom rokovaní

"Zamrzelo ma, keď som sa včera dočítal, údajne akým spôsobom k tomuto odvolaniu z pozície predstavenstva došlo," povedal Krajčí. Stalo sa tak podľa neho na riadnom rokovaní v kancelárii generálneho riaditeľa Úradu pre riadenie podriadených organizácií ministerstva zdravotníctva Radoslava Krupu. Nešlo teda o referenta, ako bolo medializované. "Pokiaľ ide o priebeh, dekrét som odovzdával ja, všetci traja členovia štatutárneho orgánu boli prítomní v mojej kancelárii. Bolo to myslím si veľmi slušné, zdvorilé a korektné," povedal Krupa. Ako dodal, v prípade, že minister zdravotníctva príjme rozhodnutie o odvolaní, je potrebné prijať ho s rešpektom a upustiť od prípadných dezinformácií v médiách.

Minister zdravotníctva zároveň potvrdil, že v súvislosti s odvolaním vedenia NÚDCH sa vzdal funkcie aj hlavný odborník MZ SR pre pediatrickú ortopédiu Milan Kokavec. "Budem sa snažiť, aby prehodnotil svoje rozhodnutie. Keď sa rozhodne, že nie, poďakujem mu za jeho prácu a budeme hľadať nového odborníka," dodal minister. Vyzval tiež lekárov a odborníkov v jednotlivých podriadených organizáciách ministerstva, aby zvážili, či sa budú uchádzať o uvoľnené posty. "Pretože na jednotlivé miesta, ktoré sa teraz uvoľňujú, budeme realizovať transparentné výberové konania. Chcem zdôrazniť, že každý má šancu v týchto výberových konaniach uspieť," uzavrel Krajčí.

Viac
k Téme

TOP videá