Naše potravinárstvo sa počas koronakrízy mení. Šancu dostávajú malí predajcovia a kvalita

Naše potravinárstvo sa počas koronakrízy mení. Šancu dostávajú malí predajcovia a kvalita

29.4.2020 14:52 | PR | zdroj foto: TASR/Erika Ďurčová (ilu)

Kríza mení správanie a nároky spotrebiteľov, prepisuje biznis modely. Na kríze vyrastajú nové firmy a mnohé vystupujú z úzadia. Malí predajcovia a obchodíky zažívajú renesanciu. Online distribučné kanály naberajú na obrátkach. Niekde ide o nárast, niekde je to boj o prežitie. Niektoré trendy vymiznú spolu s pandémiou, mnohé odštartovali dlhodobé zmeny.

Naše potravinárstvo sa počas koronakrízy mení. Šancu dostávajú malí predajcovia a kvalita
  • Zdieľať

Kríza mení správanie a nároky spotrebiteľov, prepisuje biznis modely. Na kríze vyrastajú nové firmy a mnohé vystupujú z úzadia. Malí predajcovia a obchodíky zažívajú renesanciu. Online distribučné kanály naberajú na obrátkach. Niekde ide o nárast, niekde je to boj o prežitie. Niektoré trendy vymiznú spolu s pandémiou, mnohé odštartovali dlhodobé zmeny.

Pred dvoma mesiacmi o malých doručovateľoch potravín v online priestore vedel len málokto. Pravdepodobne zväčša limitovaný okruh verných podporovateľov. Domáci výrobcovia potravín súperili o svoje postavenie, stláčaní cenotvorbou aglomerátov často prežívali napriek tomu, že mali ponuku vlastných kvalitných výrobkov. Reštaurácie boli plné zákazníkov s dobrou kúpnou silou. Hoci malé obchodíky prežívali, dnes zažívajú nevídanú renesanciu. 

Pandémia zatvorila ľudí do ich domovov, pozastavila ekonomiku a zatvorila firmy. Prestavila správanie a potreby spotrebiteľa v oblasti potravín. Niektoré trendy spred krízy zosilneli, iné sa vytvorili nanovo, mnohé budú pokračovať a niektoré s  odznením pandémie vymiznú.
Kríza potvrdila, že pri malých firmách sa ukazuje ako kľúčové to, či je biznis model pevne postavený na dvoch a viacerých nohách. Ak sa rozkýva jedna, môže sa oprieť o tu druhú.

Lucia Kubincová, konateľka spoločnosti freshbox.sk so zameraním na zdravé a kvalitné potraviny, hovorí, že ťažisko ich biznisu bolo postavené na dodávkach reštauráciám. Našťastie  už mali spustenú aj online službu pre koncového zákazníka. Po zatvorení reštaurácií ich pandémia prinútila pretransformovať  model zo dna na deň. Ľudia okamžite reagovali, objednávky sa množili a Freshbox zaznamenal významný prírastok stoviek klientov týždenne naprieč regiónmi. 
„Z doplnkovej služby sa zrazu stal hlavný pilier, čo ovplyvnilo celý chod firmy. Celkové výpadky tržieb to v období pandémie síce nepokrylo, ale prinieslo perspektívnu víziu do budúcnosti a my plánujeme rast,“ dodáva optimisticky Lucia Kubincová. 
Zároveň dopĺňa, že to, čo sa stále učia, je, že „správanie koncového spotrebiteľa je náročnejšie na plánovanie hlavne počas pandémie, kedy sa striedali nárazové objednávky a bolo vidieť, že ľudia  si robia zásoby.“ Vo fáze hromadenia zásob ľudia kupovali desiatky kíl cestovín a ryže alebo precízne študovali zloženie potravín, kedy napríklad Imunita boxy (kombinácia potravín zameraná na určité typy vitamínov)  okamžite mizli zo skladov. Kríza Freshbox podnecovala ku kreativite a nápady  okamžite realizovali. „Počas pandémie sme sa stretli s mnohými netypickými situáciami pri dodávkach. V čase dominancie  bezhotovostných platieb sme preberali peniaze od zákazníka v karanténe aj pod kameňom,“ dodáva s úsmevom.

 

Tieto trendy potvrdzuje aj Jana Baková, obchodný zástupca z gazdovia.sk. Gazdovia ponúkajú produkty z viac ako 90 fariem a aj produkty vlastnej výroby. Hovorí,  že pred krízou až  ¾  ich obratu tvorili  hotely a reštaurácie, ktoré zrazu odpadli. Štvrtina boli koncoví zákazníci a tam to bolo konštantné. Práve v tomto segmente koncového zákazníka im kríza priniesla nárast počtu nových zákazníkov a tí podľa jej slov zatiaľ aj ostávajú. 

„Výpadok tržieb to síce celkom nenahradilo, ale umožňuje nám to prežiť,  udržať zamestnancov, pokračovať v činnosti a rozvíjať biznis aj s týmto distribučným kanálom. Plánujeme spustenie závozov dvakrát týždenne čím zväčšíme možnosti rozvozov a taktiež dopyt zákazníkov,“ približuje rozvojové plány Baková.

Hovorí, že počas pandémie bolo  najžiadanejšie čerstvé mäso, mäsové konzervy, múka, zeleninové a ovocné bedničky a mrazené výrobky ako pirohy zo zemiakového cesta. Počas kritických dní bolo vidieť, že si zákazníci robia zásoby do špajze. „Mali sme zákazníčku, ktorá si do „špajze“ objednala 65 kg čerstvého masa zo všetkých druhov. Počas pandémie nabral ešte viac na význame bezkontaktný styk a bezhotovostný styk. Je minimum zákazníkov, ktorí chcú platiť hotovosťou. Cez 90 % klientov využilo možnosť platiť  bezhotovostne a bezhotovostne si vracajú aj drobné preplatky,“ vysvetľuje Baková.

Zdá sa, že kríza tiež urýchlila niektoré trendy, ktoré sme mohli vidieť už pred krízou. Tí, ktorí už pred pandémiou investovali do online obchodu (hoci len ako do doplnkovej služby) mohli vystúpiť do popredia. Boli pripravení. Mnohé firmy  zareagovali okamžite. Rýchlo inovovali  a prestavili ponuku online. Dočasná situácia tieto trendy nafúkla, ale tento prestup do online prostredia by mohol pretrvávať aj po odznení pandémie, hoci nie až v takejto nafúknutej podobe. Je možné, že z toho môžu vzniknúť i dlhodobé trendy.

Ďalším javom je, že sa pospájali výrobcovia menších potravín i fariem s distribučnými kanálmi a vytvára sa tak dobre fungujúci systém rozvozu, ktorý reaguje na špecifické potreby obyvateľstva. 

Šikovným majiteľom malých potravín či mäsiarstiev sa otvorili obzory a zväčšil sa ich okruh zákazníkov. Ak pružne zareagovali, ukázali, že sú efektívni a presvedčili zaujímavým sortimentom, majú vyhraté.

Emilia Fikselová, majiteľka malých potravín v Bánovciach nad Bebravou, hovorí, že pandémia im priniesla  nových zákazníkov a ich počet im narástol takmer o tretinu, čo sa odrazilo i na tržbách.  Hitom sa stal podpultový tovar, nevyložený do pultov a neobchytaný. Prišli totiž so službou, že nevystavený tovar nakladali do krabíc či pobalili do tašiek a vyniesli ľuďom do auta. Nakladanie bolo spojené s minimálnou manipuláciou.  A čo im teda prinieslo zákazníkov aj z iných okresov?  Zohnali dezinfekčné gély a kvasnice. 
V kritických dňoch mali veľké objednávky, ale to už ustúpilo.
Ako malá predajňa, nemohli zaujať veľkými zásobami kvôli malým priestorom, ale zaujali pestrým rozsahom a vždy mali kvasnice. 

Mária Smrečková, majiteľka mäsiarstva v Trenčianskom Jastrabí, potvrdzuje zvýšenie tržieb a nárast počtu nových zákazníkov. Tí sa podľa jej slov  „presunuli z reťazcov k nám a už zostávajú“. „Domáca výroba ich presvedčila,“ hovorí  Smrečková a dodáva, že trend hromadenia zásob (hlavne bravčového a kuracieho mäsa) sa už upokojil a ľudia teraz opäť nakupujú priebežne. 

Najťažšiu situáciu zažíva segment cestovného ruchu a gastronómie. Patrik Kucka z Penziónu a reštaurácie Meriadiana v Bojniciach hovorí, že krízu využili na renováciu  a dostavbu priestorov. Vyhrnuli rukávy, založili objednávanie online a vyrazili za klientom s rozvozom menu. Objemom to však ani zďaleka nepokrylo ich možné kapacity. „S výpadkom tržieb sme sa zmierili, tie už nedobehneme,“ hovorí Kucka  a dodáva: „Minulý rok  počas letnej sezóny sme mali obsadenosť 95 %  a  pretože sme investovali do dostavby penziónu, plánovali sme rast.  Namiesto toho počítame zrušené svadby, oslavy, akcie, firemné aj rodinné,“ dodáva spolumajiteľ známeho rezortu Meriadiana v Bojniciach, ktorý vlastní so svojím slávnym futbalovým bratom, reprezentantom Slovenska, Jurajom Kuckom z futbalového klubu Parma v Taliansku.
Opätovný reštart očakáva cez dovolenkový program v ich penzióne  rodinného typu, keďže prevažná väčšina Slovákov sa chystá dovolenkovať doma a vyhľadáva pokojné miesta s viacerými možnosťami. Ešte viac ako po minulé roky sa vrhli na prípravu  a novinky spojené s vonkajším grilovaním a posedením vonku v areáli, na čo majú u nich ideálne podmienky. Ak toto dnes podnik má, ľahšie prežije a má šancu sa rozvíjať,“ myslí si Kucka.

Očakáva, že aj keď sa do reštaurácie vrátia hostia, prežije aj rozvozový model, avšak len ako doplnkový. “Reštaurácie sú na to, aby sa ľudia socializovali, oddýchli si a jedli kvalitné jedlo“, uzatvára Patrik Kucka.

Eliška Štefankovičová Gieciová, konateľka Muránskeho  salaša, kde sa vyrába horský ovčí  syr, hovorí, že v čase ekonomického vrcholu  mali  prevažnú časť biznisu postavenú  na reštauráciách.  To sa behom dňa  zosypalo ako domček z kariet. 
„V rukách sme mali kvalitné a žiadané výrobky, ale práve začiatok sezóny, kedy sa u nás začínalo dojiť, bol naplno spojený so začiatkom pandémie a najprísnejšími opatreniami v histórii. V tej situácii  sme  museli kompletne prestaviť  celý náš biznis model pri plánovanom náraste produkcie mlieka, ktorý sme nastavili ešte minulý rok. Ten  tok  sa už nedal spomaliť. Identifikovali sme potenciál online kanálov a malých potravín a skočili do neznámych vôd, ktoré sa rozprúdili. Uvedomili sme si, že musíme všetky tieto kanály prepojiť a spojiť sily  nielen v distribúcii, ale aj marketingu, navzájom si pomáhať a podporovať sa.  A tieto synergie sa ukazujú ako cesta. Spoločne môžeme využiť už dlhodobejší trend obratu pozornosti spotrebiteľa na kvalitu potravín. Táto kríza je šancou pre nás menších, ktorí dodávajú kvalitné výrobky, majú viacero odbytových kanálov, prepracovanú logistiku, marketing a vedia sa prepájať s potenciálnymi spoluhráčmi v segmente,“ myslí si Štefankovičová Gieciová.

Cieľom systémových opatrení v agrobiznise a potravinárstve  by podľa nej  mala byť podpora nielen domácich farmárov, ale aj ich distribučných kanálov, osvety a vzdelávania.

TOP videá