Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Technológia pre efektívne a ekologické čistenie filtrov pevných častíc

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
28. 4. 2020
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ak ste si svojho štvorkolesového naftového tátoša zabezpečili po roku výroby 2005, je veľký predpoklad, že podľa nariadenia Európskej únie, je už vybavený filtrom pevných častíc. Takýto komponent pritom po novom pribúda už aj v segmente benzínových vozidiel.

Za všetkým je ochrana ovzdušia menšími exhalátmi. No na druhej strane, nám používateľom, strpčuje život zanášanie týchto filtrov. Aj preto nás zaujala technologická práčka filtrov v dielni DPF PRO, ktorá predíde finančne náročnej výmene celého komponentu.

Filtre pevných častíc, označované aj ako DPF filtre, sú súčasťou výfukového systému. Slúžia k zachytávaniu sadzí a pevných častíc, ktoré produkuje spaľovací motor. Vplyvom viacerých faktorov sa však tieto filtre postupne zanášajú. Môže to závisieť napríklad od počtu najazdených kilometrov či od kvality natankovaného paliva, ktoré má často isté prídavky.

„To znamená, čím viac bio zložiek, tým väčšia sadzivosť samotného motora. Tretí faktor je nejaká porucha pred DPF filtrom, ktorá spôsobuje zväčšené zanášanie,“ vysvetľuje pán Michal Horváth, riaditeľ, DPF PRO.

Veľkým problémom pre DPF filtre sú najmä časté jazdy na krátke vzdialenosti, napríklad po meste. Filter sa totiž nestihne zohriať na optimálnu teplotu, pri ktorej dochádza k takzvanej automatickej regenerácii, alebo je táto regenerácia predčasne ukončená vypnutím motora. Ani samotná regenerácia však efektívne čistenie filtra nezabezpečí, len spomalí jeho zanášanie.

„Pri regenerácii sa zvýši teplota katalyzátora, následne DPF filtra a sadze, ktoré sú uložené v DPF filtri, zhoria. Ostávajú len pevné častice. Tie sa následne po každej regenerácii vrstvia a až filter upchajú.“

Niektoré moderné automobily sú pritom vybavené systémom, ktorý vodiča upozorní na to, aby DPF filter zregeneroval rýchlejšou jazdou. Pri vozidlách bez tohto upozornenia sa treba riadiť otáčkami.

„Keď máte auto na voľnobehu, tak je auto na 1 000 otáčkach, nad 1 000 plus. Vtedy vieme, že auto regeneruje. Štandardne je 800 otáčok a keď je nad 1 100, nevypínať to. Nevypínať lebo prebieha regenerácia.“

Upchatie DPF filtra nánosom pevných častíc sa prejavuje najmä stratou výkonu motora, čo nie každý vodič hneď zaregistruje. Odhaliť jeho upchatie v akomkoľvek rozsahu však odborníci z DPF PRO dokážu aj pomocou digitálnej diagnostiky. Rozhodne sú teda na mieste i takéto preventívne prehliadky.

„Nestojí to skoro nič. Trvá to 15 minút a takto dokážeme naozaj zamedziť ďaleko väčším chybám, ktoré sa mu následne potom môžu udiať. My dávame pozor na turbo, vstrekovače, EGR ventil a separátor oleja, ktoré majú priamo vplyv na zanášanie DPF filtra.“

Niektorí nadšenci sa do čistenia DPF filtra dokážu pustiť aj sami. Pravdou však je, že v domácich podmienkach to nie je príliš efektívne, ale naopak dokonca zdraviu škodlivé.

„Vždy tam ostane pomerne veľa zanesenia. Životnosť takéhoto filtra v lepšom prípade je 20 000 kilometrov, keď sa vyčistí takto na kolene. Treba si uvedomiť, že ten filter je plný karcinogénnych látok. To znamená, ako náhle ho budete wapkovať, budete do neho fúkať, všetko sa dostáva do vzduchu. Tie látky, keď sa ich nadýchate, nikdy ich nedostanete z pľúc. Dokonca sú schopné sa dostať do vášho tela cez kožu.“

Oveľa väčší efekt má čistenie DPF filtrov pomocou odskúšaných profesionálnych technológií. K tým patrí aj zaujímavá práčka filtrov s ekologickým čistením. Aby sa pritom používateľ dozvedel o účinnosti čistenia v takomto stroji, ešte pred samotným procesom obnovy sa zmerajú dve dôležité hodnoty filtra.

„Jedna hodnota je tlak vo filtri, druhá hodnota je priedušnosť filtra. Následne sa spustí čistiaci proces, proces sušiaci. A opäť sa odmerajú tieto dve hodnoty, pričom tlak vo filtri nám logicky klesne a priedušnosť nám stúpne. Filter sa premýva špeciálnym patentovaným čističom priamo od výrobcu stroja a tlakom vody a následne, zhruba 80 stupňovým vzduchom teplým, sa to vlastne vysušuje.“

V procese čistenia sa používa patentovaná kvapalina a vzduch. Stroj vstrekuje pod silnejším tlakom túto čistiacu zmes, v riadených impulzoch, v niekoľkých fázach. Takto sa dostávajú von pevné častice z vnútornej strany filtra a zmenšuje sa odpor, čiže tlak vo filtri, vyjadrený v milibaroch. Aj po čistení si ich stroj sám zmeria a výsledok oznámi.

„Na základe aj skúseností, aj odporúčania výrobcu stroja, máme medzné hodnoty, ktoré nám určujú či je filter čistý, špinavý alebo extrémne špinavý. My považujeme špinavý filter od 50 milibarov. V prípade, že je extrémne špinavý, je to 100 milibarov. Následne po vyčistení majú filtre zhruba okolo štyroch milibarov, maximálne šesť.“

Odborníci z DPF PRO sú pomocou technológie schopní vyčistiť nielen pevné častice, ale aj mastnotu, ktorá sa mohla do filtra dostať v dôsledku nejakej poruchy. V jednoduchosti povedané, vyčistiť sa dá takmer všetko.

„Väčšinou sa nedá vyčistiť len filter, ktorý je naozaj mechanicky poškodený. Čiže je prevŕtaný, je zlomený, je tam možno zhorený katalyzátor, kvôli častým regeneráciám, alebo olej z turba sa dostane do filtra a človek na tom jazdí.“

Samotný proces čistenia trvá zhruba 45 minút. Filter pevných častíc sa pritom bratislavským odborníkom môže dostať do rúk buď v demontovanej podobe, alebo aj priamo ako nedemontovaná súčasť vozidla.

„Sú autá, kde dokážete vybrať ten filter za hodinu, sú autá, kde to trvá deň, lebo musí ísť motor von. Ale 98 percent áut v ten deň sme schopní spraviť,“ dodáva pán Michal Horváth, riaditeľ, DPF PRO.

Technológia čistenia filtrov pevných častíc, z dielne DPF PRO, teda pomáha odstraňovať zachytené sadzové usadeniny vo filtri. Vďaka tomu môže tento komponent opäť naplno vykonávať svoju ekologickú funkciu a znižovať tak exhaláty v ovzduší. Navyše sa čistý DPF filter odmení vodičovi aj tým, že jeho auto nadobudne stratený výkon a v podstate bude jazdiť ako nové.