Rómske lokality na Spiši už uzatvorili, v karanténe sú tisícky ľudí

Rómske lokality na Spiši už uzatvorili, v karanténe sú tisícky ľudí

9.4.2020 12:55 | zdroj: TA3 TASR SITA | zdroj foto: TASR/Oliver Ondráš

Rómske osady na Spiši, v ktorých potvrdili výskyt nového koronavírusu, sú už uzavreté. Ide o päť lokalít na území troch samospráv: mesta Krompachy a obcí Žehra a Bystrany. Pilotné testovanie v nich odhalilo 31 nakazených.

Rómske lokality na Spiši už uzatvorili, v karanténe sú tisícky ľudí

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Rómske osady na Spiši, v ktorých potvrdili výskyt nového koronavírusu, sú už uzavreté. Ide o päť lokalít na území troch samospráv: mesta Krompachy a obcí Žehra a Bystrany. Pilotné testovanie v nich odhalilo 31 nakazených.

Vložiť video

Opatrenia vyvolali aj kritiku. Mimovládne organizácie Quo vadis či eduRoma vyzývajú vládu k bezodkladnému odstráneniu diskriminačných opatrení voči rómskym marginalizovaným komunitám.

„Žiadame vládu, aby pristupovala k najzraniteľnejším občanom marginalizovaných komunít bez takých opatrení, ktoré vzbudzujú obavy z diskriminačného konania a stigmatizujú Rómov ako pôvodcov nákazy.“

Zabezpečujú zásobovanie a zdravotníkov

Okolo 6000 ľudí v piatich rómskych lokalitách na Spiši je v karanténe, potvrdili primátorka Krompách a starostovia obcí Žehra a Bystrany v okrese Spišská Nová Ves. Podľa ich slov sú zatiaľ disciplinovaní. Osady stráži polícia.

Ako uviedla primátorka Iveta Rušinová, v Krompachoch od polnoci uzatvorili ulice Družstevná, Hornádska a časť Starej Maše, kde žije spolu zhruba 1900 až 2000 ľudí. „Zabezpečujeme pre nich zásobovanie pitnou vodou, potravinami a teraz riešime zdravotnú službu. Všetko je v pohybe. Chceme, aby boli zabezpečené základné životné potreby pre ľudí, ktorí sú v karanténe, a aby bolo zabezpečené zdravie ostatných obyvateľov v rámci mesta Krompachy,“ povedala.


V časti Starej Maše, kde sa karanténa týka asi 200 obyvateľov, bude pristavená cisterna s vodou. Na Hornádskej ulici zabezpečujú výtokový stojan. Pitná voda na Družstevnej ulici je podľa jej slov zabezpečená. „Potraviny zabezpečujeme cez potravinový reťazec a miestneho podnikateľa. Budú si ich môcť nadiktovať a dovezú sa im podľa ich požiadaviek. Cez potravinový reťazec im zabezpečujeme základný balíček,“ povedala Rušinová s tým, že by vďaka tomu mali mať potraviny na štvrtok a piatok. „Tieto veci si budú musieť kúpiť. To nie je nič zadarmo,“ dodala.

Dohliada poriadková služba

Okrem polície dohliada na lokality v karanténe aj Miestna občianska poriadková služba Krompachy. „Dávame pozor, aby ľudia neprešli cez pásku. Zatiaľ sú disciplinovaní. Je to prvý deň, len pár hodín. Uvidíme, čo sa ďalej vyskytne,“ uviedol Oliver Horváth z MOPS s tým, že niektorí nosia ochranné rúška. „Niektorí to rešpektujú, boja sa. Niektorí si z toho robia srandu,“ doplnil Dávid Girga z krompašskej MOPS. Podľa jeho slov z dôvodu aktuálnej situácie dostali pokyn, aby hliadkovali dlhšie než bežne.

Ako potvrdil starosta obce Bystrany František Žiga, v karanténe je asi 2000 obyvateľov rómskej osady. „Zatiaľ je všetko v poriadku, na začiatku mali prirodzene veľa otázok,“ uviedol. V Žehre je podľa starostu Mariána Kandrača v karanténe viac ako 2000 ľudí.


O uzavretí niektorých osád, v ktorých sa vyskytli pozitívne prípady na nový koronavírus, informoval hlavný hygienik Ján Mikas. Premiér Igor Matovič zdôraznil, že opatreniami chcú predovšetkým chrániť ľudí. Nákaza novým koronavírusom v uvedených lokalitách sa potvrdila v rámci testovania obyvateľov vo vybraných 33 rómskych komunitách.

Viac
k Téme

Najnovšie: Koronavírus

Vývoj šírenia COVID-19 na Slovensku

Viac grafov
Aktualizované z NCZI, zdroj bot.media
TOP videá