Skontrolujú každého. Pre nákazu rozhodli o prísnych opatreniach

Skontrolujú každého. Pre nákazu rozhodli o prísnych opatreniach

27.2.2020 12:18 | zdroj: TA3 TASR SITA | zdroj foto: TASR

Kontroly všetkých pasažierov na slovenských medzinárodných letiskách, kontroly na hraniciach s Rakúskom, zriadenie krízového štábu, či nové povinnosti pre slovenské nemocnice. Bezpečnostná rada pre epidémiu koronavírusu rozhodla o prísnych opatreniach na Slovensku.

Skontrolujú každého. Pre nákazu rozhodli o prísnych opatreniach

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Kontroly všetkých pasažierov na slovenských medzinárodných letiskách, kontroly na hraniciach s Rakúskom, zriadenie krízového štábu, či nové povinnosti pre slovenské nemocnice. Bezpečnostná rada pre epidémiu koronavírusu rozhodla o prísnych opatreniach na Slovensku.

Vložiť video

V súvislosti s koronavírusom zriadili na Slovensku infolinku s nepretržitou prevádzkou. Ľudia môžu telefonovať na číslo 0917 222 682 aj písať na mailovú adresu novykoronavirus@uvzsr.sk.

Môžu vyhlásiť aj krízový stav

V súvislosti s hrozbou koronavírusu budú od piatka na medzinárodných letiskách vykonávať zdravotnú kontrolu každého pasažiera. Na hraničných priechodoch, najmä na vstupe do SR z Rakúska, sa takisto budú vykonávať náhodné kontroly cestujúcich, motoristi budú mať povinnosť prechádzať úsekom hraničného priechodu zníženou rýchlosťou, budú sa tiež distribuovať informačné letáky.

Na základe uznesenia BR bude na ministerstve zdravotníctva zriadený stály krízový štáb, zaoberajúci sa opatreniami na zvládnutie možnej epidémie. "Tento štáb bude mať právo v prípade nevyhnutnej situácie navrhnúť vláde vyhlásiť krízový stav a mimoriadnu situáciu," uviedli prítomní členovia štvrtkového rokovania BR.

Viac
k Téme

Nemocnice budú povinné postarať sa

Ministerstvo vnútra má o riziku koronavírusu informovať Slovákov, ktorí sa momentálne nachádzajú v zahraničí a možno sa s nimi spojiť prostredníctvom registrovaných SIM kariet mobilných telefónov. Verejnoprávna televízia má takisto pripraviť rozhlasovú a televíznu informačnú kampaň o nebezpečenstve koronavírusu.

Ministerstvo zahraničných vecí má zvážiť obmedzenie konzulárnej činnosti v krajinách, v ktorých sa vyskytuje koronavírus.

Zástupcovia BR zdôraznili, že pre všetky nemocničné zariadenia platí povinnosť postarať sa o ľudí, ktorí pociťujú príznaky naznačujúce možné infikovanie. Informovali taktiež, že slovenské nemocnice sú schopné zabezpečiť 7700 lôžok na prípadné zvládnutie prípadnej epidémie, ministerstvo obrany takisto vypracovalo projekt umiestnenia dva a pol tisíca pacientov do izolovaného prostredia vo výcvikovom areáli Lešť.

Viac
k Téme

Kupujú desaťtisíce ochranných prostriedkov

Správa štátnych hmotných rezerv dostane dva milióny eur na zakúpenie a dokúpenie ochranných prostriedkov. V pláne je zakúpiť 148.000 ochranných oblekov a návlekov na obuv, desaťtisíce ďalších ochranných prostriedkov. Rezort vnútra má v koordinácii s ďalšími rezortmi pripraviť aj plán zabezpečenia karantény mesta či obce v prípade vypuknutia epidémie.     

Hlavný hygienik Ján Mikas zopakoval, že koronavírus na Slovensku zatiaľ potvrdený nebol. Vzhľadom na situáciu v okolitých krajinách je podľa neho však potrebné pripraviť sa na to, že prípady nákazy sa aj na Slovensku vyskytnú, nemožno vylúčiť ani epidémiu. "Nechceme šíriť paniku, je potrebné však zdôrazniť, že okrem opatrení štátnych orgánov a inštitúcií sa musí zodpovedne k tejto situácii postaviť každý občan,“ uviedol Mikas. V tejto súvislosti zaznela aj výzva na zváženie cesty do oblastí, v ktorých sa koronavírus objavil.     

Ministerstvo zdravotníctva v stredu informovalo, že všetky vzorky, ktoré boli s podozrením na ochorenie COVID-19, teda nový koronavírus, zaslané na laboratórne testy na Slovensku, sú negatívne. Rezort v stredu evidoval 90 testovaných vzoriek s negatívnym výsledkom. Rezort zdravotníctva v spolupráci s ÚVZ SR pripomína, že situáciu pedantne sleduje a problematiku rieši. Vo všetkých regiónoch fungujú nepretržite call centrá, poskytujúce informácie týkajúce sa situácie na Slovensku, ale i odporúčania pre osoby, ktoré sa vrátili či sa chystajú do krajín, v ktorých sa koronavírus potvrdil. Rovnako je k dispozícii e-mailová adresa novykoronavirus@uvzsr.sk.

Letenky do talianskych miest si neobjednáte

Na koronavírus reagujú aj aerolinky. Na stránke Wizz Air-u už nie je možné objednať letenky v období od 10. marca do 4. apríla do Ríma, Bologne, Katánie, Neapola, Milána a do Bari.

V stredu Wizz Air oznámil, že z prevádzky vyradil lietadlo, ktorým na linke z Bologne do juhorumunského mesta Craiova a späť cestoval 18. a 22. februára 71-ročný Talian. Po návrate do Talianska zistili, že je infikovaný novým koronavírusom SARS-CoV-2.

 

TOP videá