Koronavírus hlásia aj z Tenerife, Taliansko vyzýva na pokoj

Koronavírus hlásia aj z Tenerife, Taliansko vyzýva na pokoj

25.2.2020 07:01 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/AP

Talian na ostrove Tenerife patriacom k španielskym Kanárskym ostrovom mal pozitívne testy na smrtiaci koronavírus. Španielske médiá vrátane denníka El Mundo uviedli, že nakazeným mužom je taliansky lekár na dovolenke v Španielsku.

Koronavírus hlásia aj z Tenerife, Taliansko vyzýva na pokoj

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Talian na ostrove Tenerife patriacom k španielskym Kanárskym ostrovom mal pozitívne testy na smrtiaci koronavírus. Španielske médiá vrátane denníka El Mundo uviedli, že nakazeným mužom je taliansky lekár na dovolenke v Španielsku.

Vložiť video

Uzavreli jedenásť miest

Muža v súčasnosti držia v izolácii a jeho výsledky testov pošlú do Madridu na druhú analýzu, ako to vyžaduje postup Španielska v prípadoch podozrenia z nákazy koronavírusom. Ide o tretieho človeka s pozitívnym testom na tento vírus v Španielsku - po Britovi na ostrove Malorka z 9. februára a Nemcovi na ostrove La Gomera, druhom najmenšom z Kanárskych ostrovov, z 1. februára.

Taliansko hlásilo siedme úmrtie na nový koronavírus, ale predstavitelia krajiny vyzvali na pokoj. Zároveň hlásili, že po víkendovom prudkom náraste prípadov nákazy nasledoval nižší počet infekcií. Počet nakazených je teraz 229, uviedol v pondelok večer na tlačovej konferencii šéf civilnej ochrany Angelo Borelli. Tento počet je podľa neho najvyšší v Európe. Podľa názoru Borelliho tieto údaje z Talianska a zo sveta nenaznačujú blížiacu sa pandémiu.

Šesť mŕtvych bolo zo severotalianskeho regiónu Lombardsko, kde úrady izolovali viacero obcí a miest a zaviedli aj bezpečnostné opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu vírusu. Premiér Giuseppe Conte vyhlásil, že obyvateľov čaká niekoľkotýždňová izolácia. Uzavretých je jedenásť miest - desať v Lombardsku a jedno v severovýchodnom regióne Benátsko. To znamená, že približne 50.000 obyvateľov má zákaz odtiaľ odísť. Regionálne úrady takisto nariadili uzatvorenie miest zhromažďovania, ako sú školy, bary, reštaurácie, kiná či diskotéky. Opatrenia zavedené na severe krajiny postihnú okolo 30 miliónov obyvateľov, napísal denník Repubblica.

Šírenie vírusu narušilo aj známe podujatia ako Milánsky týždeň módy a Benátsky karneval. Minister športu Vincenzo Spadafora takisto oznámil, že šesť futbalových zápasov Serie A sa bude hrať pred prázdnymi tribúnami, rovnako ako stretnutie Európskej ligy UEFA vo štvrtok medzi Interom Miláno a Ludogorcom Razgrad. Zrušené boli tiež predstavenia v slávnej opere La Scala v Miláne. Bohoslužby v kostoloch v postihnutých regiónoch zrušili a pohrebov sa môžu zúčastniť len najbližší príbuzní. Starosta Milána, nachádzajúceho sa v prosperujúcom Lombardsku, vyzval ľudí, aby zachovávali pokoj a "nehrnuli sa do supermarketov nakupovať potraviny""Mali by sme si nájsť čas a dohliadnuť na najzraniteľnejších, ako sú starí ľudia, lebo sú obzvlášť ohrození," dodal starosta Beppe Sala.

V Južnej Kórei nákaza spomalila

Južná Kórea hlásila 60 ďalších prípadov nákazy novým koronavírusom, ide o najmenšie zvýšenie za posledné štyri dni. Tento aktuálny údaj zverejnilo ráno Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. V Južnej Kórei majú teraz 893 prípadov infekcie, čo je najväčší celoštátny počet mimo Číny. Vírusu podľahol ďalší človek, celkový počet úmrtí v krajine je osem, dodalo KCDC. Predchádzajúce tri dni KCDC hlásilo každé ráno trojciferné zvýšenie v počte nakazených v Južnej Kórei, 12. najväčšej ekonomike sveta.

Ázijská krajina má vyspelý zdravotnícky systém, slobodnú tlač a silnú kultúru zodpovednosti voči verejnosti. Pozorovatelia tvrdia, že štatistikám zo zdravotníctva možno dôverovať. Väčšina nakazených v krajine sa spája s novým náboženským hnutím Ježišova cirkev Sinčchondži v Tägu, ktorú často označujú za sektu. Táto cirkev tvrdí, že jej zakladateľ Lee Man-hee, ktorý sa pokladá za posla Ježiša, vezme v súdny deň 144.000 ľudí so sebou do neba.

Takmer všetky veľké provincie a mestá v krajine už hlásili nejaké prípady nákazy. Juhokórejské umelecké centrá a inštitúcie rušia alebo odkladajú plánované vystúpenia a koncerty, keďže krajina sa snaží zastaviť ďalšie šírenie infekcie. Vystúpenia v Južnej Kórei rušia aj zahraniční umelci a speváci. Južná Kórea a Spojené štáty zároveň uvažujú, že obmedzia spoločné vojenské cvičenia práve z dôvodu šírenia nového koronavírusu. V pondelok to oznámil americký minister obrany Mark Esper.

Menej úmrtí v Číne

Čína hlásila 508 nových prípadov nákazy koronavírusom aj 71 ďalších úmrtí, pričom 68 z nich zaznamenali v meste Wu-chan, kde sa epidémia začala a kde je aj najväčší výskyt prípadov. Ide však o najnižší denný počet úmrtí v Číne za posledné dva týždne.

Po zverejnení týchto aktuálnych údajov je v pevninskej Číne celkovo 77.658 prípadov nákazy a 2663 úmrtí. Mnohé provincie v Číne hlásili nulový počet nových nakazených niekoľko dní po sebe, takže Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že epidémia koronavírusu v Číne už "dosiahla vrchol". Avšak odborník WHO Bruce Aylward, líder spoločnej misie expertov WHO a Číny, však v pondelok varoval, že v ďalších krajinách sveta "pribúdajú prípady veľkou rýchlosťou". Keďže nastalo veľké zvýšenie prípadov nákazy v ďalších krajinách, WHO vyhlásila, že vírus má potenciál spôsobiť pandémiu, ale tá ešte nenastala.

Viac
k Téme

TOP videá