NHL: Ovečkin strelil 700. gól. Tatarov Montreal zdolal Ottawu

TA3 SITA
23.2.2020 08:34

Čakanie ruského útočníka Alexandra Ovečkina na jubilejný 700. gól v zámorskej NHL sa skončilo v sobotňajšom zápase Washingtonu na ľade New Jersey. Kanonier Capitals v 45. min vyrovnal na 2:2, keď presnou strelou príklepom prekonal brankára Mackenzieho Blackwooda. Washington však napokon prehral s Devils 2:3. Slovenský útočník Richard Pánik v drese hostí nebodoval. Počas necelých deviatich minút strávených na ľade si pripísal jeden bodyček aj jeden mínusový bod.

Patrí medzi najlepších strelcov sezóny

Ovečkin je so 700 presnými zásahmi aktuálne ôsmym najlepším strelcom histórie NHL. Na lídra tejto štatistiky Wayna Gretzkého stráca 194 gólov. Naopak, na dosah má siedmeho Mika Gartnera (708) aj šiesteho Phila Esposita (717). "Je to veľmi pekná spoločnosť. Keď ste už tak blízko, uvažujete, kedy to príde. Vedel som však, že ak nestrelím gól dnes, budem mať ďalších 20 zápasov do konca súťažného ročníka," uviedol Alexander Ovečkin na webe NHL. "Gratulujem Ovečkinovi k sedemstému gólu, ale my sme zvíťazili. Takmer som si natiahol stehenný sval pri oslave gólu," vravel rozdielový strelec, obranca New Jersey, Damon Severson.

Ovečkin zároveň patrí medzi najlepších strelcov aktuálnej sezóny profiligy. Dosiahol už 42 gólov, čo je iba o jeden menej ako strelili Američan Auston Matthews z Toronta Maple Leafs a o tri menej ako líder hodnotenia strelcov Čech David Pastrňák z Bostonu Bruins. Práve Pastrňák bol jeden z dvoch úspešných strelcov Bruins v sobotňajšom súboji na ľade Vancouveru, ktorý Boston prehral nečakane vysoko 3:9. Vancouver sa blysol deviatimi gólmi v NHL po 14 rokoch, dvojgólový Pastrňák sa dostal na métu 45 gólov v tejto sezóne.

Slovenský kapitán Bostonu Zdeno Chára tentoraz zbieral mínusové body (3), aj trestné minúty (4). Dostal ich za bitku s ďalším dvojmetrovým obrancom Tylerom Myersom, ktorého v 37. min už po niekoľkých sekundách poslal na ľad. V 47. min za stavu 3:6 sa v bránke Bruins objavil Jaroslav Halák, ktorý nahradil Tuukku Raska, ale svojmu tímu veľmi nepomohol. Počas 13:32 min z ôsmich striel inkasoval trikrát a mal úspešnosť zásahov len 62,5%.

Na ľade NHL sedem Slovákov

V sobotu sa predstavilo na ľade NHL sedem Slovákov. Ani jeden nebodoval a víťazstvo si so svojím tímom pripísal iba Tomáš Tatar. Montreal vyhral v Ottawe 3:0. Max Domi strelil dva góly a brankár Carey Price si pripísal 48. shutout kariéry. Najproduktívnejší hráč Canadiens Tatar odohral 15:53 min s bilanciou 2 strely na bránku a 1 "hit". V drese Ottawy sa prvýkrát od 7. januára a celkovo po siedmy raz v tejto sezóne predstavil obranca Christián Jaroš, odohral 14 minút a zablokoval dve strely súperových hráčov.

Po jedenástich víťazných zápasoch po druhý raz za sebou odchádzali z ľadu ako zdolaní hráči Tampy Bay. Na ľade Arizony inkasovali až sedem gólov a obranca Erik Černák zápas nedohral pre zranenie v dolnej časti tela. Z ľadu sa nedobrovoľne porúčal v druhej tretine, dovtedy stihol odohrať 10:39 min s jedným plusovým bodom a jedným bodyčekom. Portál CBS Sports pripomína, že Černák je tretí zranený obranca Lightning po Čechovi Janovi Ruttovi a Američanovi Ryanovi McDonaghovi.

Toronto prehralo doma s Carolinou 3:6, v zostave domácich nechýbal obranca Martin Marinčin. Odohral 14:03 min a pripísal si jeden bodyček. Stretnutie prinieslo jeden nečakaný historický zápis. V bránke hostí ho musel dochytať 42-ročný David Ayres, ktorý ani nefiguruje na základnej súpiske Hurricanes. Ayres pracuje ako rolbár v Mattamy Athletic Centre, ale zúčastňuje sa ako rezervný či pohotovostný brankár na tréningoch Caroliny. V 32. min vystriedal Petra Mrázka, keďže ten utrpel zranenie v hornej časti tela po kolízii s útočníkom Toronta Kylom Cliffordom. Zápas v bránke Caroliny začal Jamer Reimer, lenže už po 6:10 min sa zranil po strete s obrancom svojho tímu Jaccobom Slavinom. Mal v tom čase na konte len jeden zákrok.

Ayres si počas 28:41 min pripísal osem zákrokov a stal sa najstarším brankárom v histórii NHL, ktorý si pripísal víťazstvo vo svojom debute v zápase základnej časti. Predchádzajúcim rekordérom bol Hugh Lehman ešte z roku 1926, vtedy mal 41 rokov a 21 dní. "Bol som nervózny počas celej druhej tretiny. Nevedel som zabrániť dvom gólom, ale v prestávke pred treťou tretinou som spoluhráčom povedal, že budem znova pripravený. Sústredil som sa na to, aby som v pohode dýchal a bol čo najviac pokojný," uviedol Ayres.

Výsledkové sumáre NHL - sobota:

New Jersey - Washington 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Richard Pánik (Washington) odohral 8:48 min, 1 mínusový bod, 1 "hit"

Ottawa - Montreal 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)

Christián Jaroš (Ottawa) odohral 14:03 min, 1 strela na bránku, 2 zablokované strely - Tomáš Tatar (Montreal) odohral 15:53 min, 2 strely na bránku, 1 "hit"

Arizona - Tampa Bay 7:3 (2:1, 2:2, 3:0)

Erik Černák (Tampa Bay) odohral 10:39 min, 1 "hit", 1 plusový bod

Toronto - Carolina 3:6 (1:0, 2:4, 0:2)

Martin Marinčin (Toronto) odohral 14:03 min, 1 "hit"

Vancouver - Boston 9:3 (2:1, 3:0, 4:2)

Zdeno Chára odohral 17:45 min, 2 strely na bránku, 1 "hit", 4 trestné minúty, 3 mínusové body, Jaroslav Halák (obaja Boston) odchytal 13:32 min, 5 zákrokov z 8 striel, úspešnosť 62,5%

Philadelphia - Winnipeg 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Pittsburgh - Buffalo 2:5 (0:3, 1:0, 1:2)

New York Rangers - San Jose 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Nashville - Columbus 4:3 po sam. nájazdoch (2:0, 1:3, 0:0 - 0:0, 1:0)

Vegas - Florida 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

Los Angeles - Colorado 1:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 0:1)