Trom zavraždeným odhalili pamätník, autorom je Slovák

Trom zavraždeným odhalili pamätník, autorom je Slovák

18.2.2020 18:53 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/Lucia Ďuriš Nicholsonová

Pamätník na počesť zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ako aj maltskej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej odhalili v europarlamente. Autorom diela s nápisom Immortal Truth (Nesmrteľná pravda) je slovenský študent architektúry Martin Mjartan.

Trom zavraždeným odhalili pamätník, autorom je Slovák
  • Zdieľať

Pamätník na počesť zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ako aj maltskej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej odhalili v europarlamente. Autorom diela s nápisom Immortal Truth (Nesmrteľná pravda) je slovenský študent architektúry Martin Mjartan.

Pravdu nemožno zabiť

Socha bude týždeň zdobiť hlavné výstavisko na treťom poschodí, a potom by mala byť presunutá do priestorov pre novinárov. Na podujatí, ktoré pripravili slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová a maltský poslanec David Casa, sa zúčastnili podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová, podpredsedníčka Európskeho parlamentu Mairead McGuinnessová, ako aj viacerí europoslanci a zástupcovia médií. Rodinných príslušníkov Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Daphne Caruanovej-Galiziovej v popoludňajších hodinách prijal aj predseda EP David Sassoli.

Účastníci podujatia vo svojich vystúpeniach pripomenuli význam novinárov pre demokraciu. Odkázali, že pravdu a novinárov ako jej poslov treba chrániť a že "nesmrteľnú" pravdu nemožno zabiť, aj keď sa o to pokúšajú ľudia, pre ktorých je odhaľovanie pravdy a korupcie nepohodlné, a sú to neraz ľudia z tých najvyšších poschodí politiky.

Odkaz pre Európsku prokuratúru

Jourová v mene eurokomisie, ako aj McGuinnessová v mene europarlamentu príbuzných zavraždených uistili, že obe inštitúcie urobia maximum pre to, aby vinníci v prípade oboch vrážd boli nájdení, postavení pred súd a potrestaní. Casa pre slovenské médiá zdôraznil, že umelecké dielo bude nielen "večnou pamiatkou" na zavraždených novinárov, ale bude pripomínať aj záväzok europarlamentu, že sa bude pokračovať v odhaľovaní káuz, o ktorých písali Kuciak či Caruanová-Galiziová. Poslankyňa Nicholsonová ozrejmila, že k nápadu pripraviť toto podujatie ju inšpirovala Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny.

Dôveru v spravodlivosť a isté uspokojenie s tým, že na prípad sa nezabudne ani v Bruseli, prejavili rodičia zavraždených. Otec novinára Jozef Kuciak vyjadril nádej, že zistenia jeho syna sa budú naďalej vyšetrovať a že pomôže aj novozriadená Európska prokuratúra. Obe rodiny netajili obavy, že proces s obžalovanými môže skončiť na Najvyššom súde SR. Aj preto naznačili, že sú radi, že mali možnosť vystúpiť v Európskom parlamente a tlmočiť svoj odkaz, že Európska prokuratúra dozrie aj na tento prípad.

Dielo vytvoril slovenský študent

Mladý umelec z Považskej Bystrice Martin Mjartan, študent architektúry odbor dizajn, vytvoril dielo z nehrdzavejúceho kovu a čierneho železa. Vonkajší nepriestrelný obal tvorí nápis "Immortal" so stopami po nastrelených guľkách a vnútri sa skrýva nápis "Truth". To podľa neho znamená, že pravda je vždy tak trochu skrytá a treba ju objavovať - ako to robili napríklad Kuciak a Caruanová-Galiziová.

Z Kuciakovej vraždy a jeho snúbenice sú obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Marian Kočner si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. K vražde novinára sa priznal Zoltán Andruskó, ktorý je už za ňu právoplatne odsúdený. K samotnej streľbe sa priznal Miroslav Marček, v prípade je naďalej obžalovaný. Údajný objednávateľ Marian Kočner, sprostredkovateľka Alena Zsuzsová a jeden z vykonávateľov Tomáš Szabó naďalej trvajú na svojej nevine.

Viac
k Téme

TOP videá