Kandidátov na GP by mali vypočuť verejne, tvrdia Remišová i Blanár

TA3 SITA
25.1.2020 15:53

Pri voľbe generálneho prokurátora by mohlo byť verejné vypočúvanie. Zhodli sa na tom v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy poslanec a podpredseda strany Smer - sociálna demokracia Juraj Blanár spolu s poslankyňou Veronikou Remišovou, ktorá je zároveň prvou podpredsedníčkou strany Za ľudí. Reagovali tak na otázku k voľbe generálneho prokurátora.

Kandidátov na GP by mali vypočuť verejne, tvrdia Remišová i Blanár
SITA/Diana Černáková (ilu)

„Bolo by dobré, ak by bol generálny prokurátor priblížený verejnosti,“ uviedol Blanár. Remišovej strana navyše preferuje, aby sa rozšíril okruh navrhovateľov na post generálneho prokurátora o ďalších odborníkov. Predstavitelia strán hodnotili činnosť a politickú kultúru na Slovensku v tomto volebnom období a krátko debatovali aj o bývalom generálnom prokurátorovi a voľbe sudcov. Pri otázke ako hodnotia politickú kultúru v NR SR, Blanár povedal, že by politici mali byť strážcami kultúry debaty a vedeli sa pri nej ustriehnuť.

Remišová v relácii uviedla, že politická situácia v parlamente nie je dobrá. Dodala však, že to nie je len o parlamente ale aj o volebnej kampani a poukázala na virálne video Smeru - SD, v ktorom využili deti na stvárnenie predstaviteľov opozície. V časti videa napríklad jedno dieťa bije ostatné krížom. Podľa nej to do kampane nepatrí.

Moderátorka Marta Jančkárová sa v relácii opýtala, ako vnímajú novelu rokovacieho poriadku z dielne Slovenskej národnej strany, ktorá oklieštila čas na vystúpenie poslancov v pléne. Poslankyňa ho vníma ako obmedzenie a vysvetľuje, že poslanci a predkladatelia nemajú dostatočný čas na predstavenie svojich argumentov. Blanár však odporoval a tvrdil, že čas je dostatočný. V debate ďalej uviedol, že je pripravený na diskusiu, aby zákony predložené poslancami či skrátené legislatívne konanie prešlo „nejakým" legislatívnym procesom. Remišová zareagovala, že v rokovacom poriadku sú špecificky zakázané prílepky k zákonom a skrátené legislatívne konanie je povolené len v istých prípadoch.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok