NHL: Boston prišiel o náskok, kapitán Chára má dve strely

20.1.2020 08:23

Hokejisti Bostonu prehrali v Pittsburghu 3:4 v zápase NHL, hoci po šestnástich minútach prvej tretiny viedli 3:0. V tíme hostí odohral kapitán Zdeno Chára 19:53 min s bilanciou 2 strely, 1 "hit", 1 mínusový bod, brankár Jaroslav Halák mal 18 zákrokov z 22 striel a úspešnosť 81,8%.

Ani Halák prehre nezabránil. Sedem a pol minúty pred koncom tretej tretiny ho prekonal Bryan Rust a dovŕšil obrat Pittsburghu z 0:3 na 4:3. Veľký podiel na víťaznom góle mal ruský útočník Jevgenij Malkin, ktorý za bránkou Bruins vzal puk obrancovi Charliemu McAvoyovi a prihral ho priamo na hokejku Rustovi, ktorý bez prípravy prekonal Haláka. "Museli sme dostať svoju hru na vyššiu úroveň, ak sme chceli uspieť. Vyliezli sme z dier," poznamenal Bryan Rust po 21. góle sezóny. Na triumfe Penguins sa dvoma asistenciami podieľal aj ich kapitán Sidney Crosby. Svoju bodovú sériu predĺžil na štyri zápasy, počas ktorých nazbieral 3 góly a 5 asistencií. Predtým pre operáciu pruhu vynechal 28 zápasov. "Bojovali sme so situáciou, ktorá nastala a vyrovnali sme sa s nepriaznivým skóre. Našli sme spôsob ako zvíťaziť," uviedol Sidney Crosby na oficiálnom webe NHL.

Bostonu k zisku aspoň bodu nepomohol ani 37. gól lídra medzi strelcami Davida Pastrňáka. "Medvede" prehrali tri z ostatných štyroch zápasov a až vo dvoch prišli o trojgólové vedenie. Okrem aktuálneho duelu proti Pittsburghu aj predtým proti Philadelphii (z 5:2 na 5:6 sn). V riadnom hracom čase však Boston prehral po strate trojgólového náskoku prvýkrát po 208 zápasoch základnej časti sezóny. Naposledy predtým to bolo 4. apríla 2011 v zápase proti New Yorku Rangers (3:5). "Všetci sme zodpovední za to, čo sa stalo. Hrali sme proti kvalitnému súperovi, tlačili nás, ale nemali sme stratiť vedenie 3:0. Mali sme hrať tak, aby ešte ešte zvýšili svoj náskok,"uviedol skúsený útočník Patrice Bergeron.

Chicago zdolalo Winnipeg 5:2 a svojim fanúšikom doprialo piate víťazstvo v neprerušenej sérii. Do streleckej listiny sa zapísalo päť rôznych hráčov Blackhawks, ale veľkú radosť mal z jednej asistencie aj Patrick Kane. Najväčšia hviezda Chicaga oslávila tisíci bod v kariére a zároveň tisíci v drese "čiernych jastrabov". Tridsaťjedenročný Kane aktuálne má na konte 380 gólov a 620 asistencií, potreboval na to 953 zápasov v 13 sezónach. V tejto sezóne zatiaľ nazbieral 62 bodov v 50 zápasoch. "Bola tam výborná súhra celého útoku. Gustafsson udržal puk v hre, potom prišla prihrávka Carpentera a Saad to už len dokončil. Je pekné to celé vidieť. Nezabudnem na tieto chvíle so spoluhráčmi," uviedol Patrick Kane ku gólu, ktorý znamenal významný míľnik v jeho kariére. Kane sa vo veku 31 rokov a 61 dní stal najmladším Američanom, ktorý dosiahol 1000 bodov. Dosiaľ sa tým hrdil Jeremy Roenick vo veku 32 rokov a 13 dní.

Výsledkové sumáre NHL - nedeľa:

Pittsburgh - Boston 4:3 (1:3, 1:0, 2:0)
Zdeno Chára odohral 19:53 min, 2 strely, 1 "hit", 1 mínusový bod, Jaroslav Halák (obaja Boston) odchytal 58:30 min, 18 zákrokov z 22 striel, úspešnosť 81,8%.

Carolina - New York Islanders 2:1 po sam. nájazdoch (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Chicago - Winnipeg 5:2 (2:0, 0:1, 3:1)

New York Rangers - Columbus 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)