Disciplinárka i odstúpenie. Opozičné strany reagujú na Mamojku

Disciplinárka i odstúpenie. Opozičné strany reagujú na Mamojku

15.1.2020 19:21 | zdroj: TA3 SITA | zdroj foto: SITA/Marko Erd

Opozičné strany PS/Spolu a Za ľudí žiadajú vyvodenie dôsledkov voči sudcovi Ústavného súdu Mojmírovi Mamojkovi.

Disciplinárka i odstúpenie. Opozičné strany reagujú na Mamojku
  • Zdieľať

Opozičné strany PS/Spolu a Za ľudí žiadajú vyvodenie dôsledkov voči sudcovi Ústavného súdu Mojmírovi Mamojkovi.

Nikto za mnou nebol a nikto ma neovplyvňoval, uviedol v reakcii sudca ÚS Mojmír Mamojka. Reagoval tak na slová Petra Tótha, ktorý na pojednávaní ŠTS vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka vyhlásil, že obžalovaný Marian Kočner v snahe dostať sa z väzby žiadal pomoc aj od Mamojku či špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Uviedli vo svojich tlačových správach hovorkyňa koalície PS/Spolu Silvia Hudáčková a podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Kým koalícia PS Spolu vyzvala predsedu ÚS SR Ivana Fiačana, aby začal voči Mamojkovi disciplinárne konanie, strana Za ľudí vyzvala samotného sudcu, aby odstúpil z funkcie. Strany tak reagovali na svedka Petra Tótha, ktorý vo svojej výpovedi na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku uviedol, že obvinený Marián Kočner si u sudcu údajne vybavoval prepustenie z väzenia.

Podľa strany Za ľudí Mojmír Mamojka svojim konaním mimoriadne závažným spôsobom znížil dôveru ústavného súdu a existuje podozrenie, že aj klamal. „Ústavný súd a jeho sudcovia by mali byť príkladom a tým najlepším vzorom pre sudcov a justíciu. Je smutné, že dnes žijeme v krajine, kde musíme sudcu ústavného súdu k takýmto veciam vyzývať," píše v tlačovej správe Šeliga a dodáva, že je neprípustné, aby sa sudca ústavného súdu stretával s pobočníkmi mafie.

Koalícia PS/Spolu považuje informácie z výpovede Petra Tótha za zásadné. „Mojmír Mamojka, ktorý by sa za normálnych okolností sudcom ústavného súdu nikdy stať nemal, sa k stretnutiu s Mariánom K. v minulosti už priznal. Dnes máme dôvod sa domnievať, že prostredníctvom odkazov a kuriérov s ním bol v kontakte aj počas doby, keď bol Marian K. vo väzbe,“ uviedla vo svojom stanovisku strana PS/Spolu.

Výpoveď Petra Tótha je súčasťou súdnych pojednávaní v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorá sa odohrala 21. februára vo Veľkej Mači v okrese Galanta.

Viac
k Téme

TOP videá