Spôsobujete mi vrásky. Kamenický predstavil problematický rozpočet

Spôsobujete mi vrásky. Kamenický predstavil problematický rozpočet

29.11.2019 09:59 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: TASR/Pavol Zachar

Parlament už rokuje o zákone roka. Rozpočet na budúci rok, ktorý sa tentoraz rodí mimoriadne ťažko, prišiel predstaviť Ladislav Kamenický. Ako uviedol, na túto "bojovú úlohu" mal veľmi málo času. Rozpočet mal byť najprv vyrovnaný, potom sa však od svojho predchodcu dozvedel, že všetko bude úplne inak. Ministrovi financií spôsobuje "vrásky na čele" kreativita poslancov - teda schvaľovanie ďalších drahých opatrení.

Spôsobujete mi vrásky. Kamenický predstavil problematický rozpočet

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Parlament už rokuje o zákone roka. Rozpočet na budúci rok, ktorý sa tentoraz rodí mimoriadne ťažko, prišiel predstaviť Ladislav Kamenický. Ako uviedol, na túto "bojovú úlohu" mal veľmi málo času. Rozpočet mal byť najprv vyrovnaný, potom sa však od svojho predchodcu dozvedel, že všetko bude úplne inak. Ministrovi financií spôsobuje "vrásky na čele" kreativita poslancov - teda schvaľovanie ďalších drahých opatrení.

Vložiť video

Drvivá väčšina príjmov v štátnom rozpočte pochádza zo súkromnej sféry, od občanov a firiem. Uviedol to v rozprave poslanec opozičnej SaS Marián Viskupič s tým, že štát by preto mal prostriedky vynakladať hospodárne.

V pléne prečítal stanovisko Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá upozornila na viaceré riziká v návrhu rozpočtu na budúci rok. Ide totiž podľa neho o nezávislý pohľad na zákon roka.
"Návrh rozpočtu opakuje rovnaké nedostatky ako predošlé rozpočty. Nadhodnocuje nedaňové príjmy, podhodnocuje výdavky samospráv, zdravotníctva a Sociálnej poisťovne," upozornil.

Chcú sa vtesnať do polpercentného deficitu

Parlament už rokuje o zákone roka, teda o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. V úvode štvrtého rokovacieho dňa 53. schôdze ho prišiel predstaviť minister financií Ladislav Kamenický. Rezort v návrhu nepočíta v tomto roku s vyrovnaným hospodárením, ako pôvodne bolo plánované. To by malo nastať až od roku 2021. Toto je prvý rozpočet, ktorý Kamenický predstavuje v parlamente ako minister. Podotkol, že jeho zostavenie nebolo jednoduché.

Deficit verejných financií by mal v tomto roku dosiahnuť 0,68 % hrubého domáceho produktu. Zákon roka počíta s tým, že v budúcom roku by mal schodok klesnúť na úroveň 0,49 % HDP. Vyrovnané hospodárenie by malo byť od roku 2021. Hrubý dlh verejnej správy by však mal klesať.Rozpočet zostavený na tento rok predpokladal vyrovnané hospodárenie. Od momentu jeho prijatia však podľa ministra nastalo niekoľko skutočností, v dôsledku ktorých aktuálny odhad na rok 2019 predpokladá schodok 0,68 % HDP. "Pozitívnou informáciou je, že po očistení o úrokové náklady na verejný dlh by mali byť verejné financie opätovne v primárnom prebytku aj v roku 2019," doplnil Kamenický.

Podľa ministra sú víťazmi tohto rozpočtu jednoznačne ľudia. "Či už hovoríme o zvýšenom rodičovskom príspevku, zavedení príspevku na nákup školských pomôcok, či zdvojnásobení vianočného príspevku pre dôchodcov. Zvyšuje sa aj príspevok na opatrovanie. Sú to všetko veci, ktoré boli prijaté v parlamente. Pre nás to znamenalo, že sme museli nájsť zdroje, ako všetky opatrenia prefinancovať," podotkol Kamenický. Vplyv na zostavovanie rozpočtu podľa jeho slov mali spomaľujúci sa hospodársky rast Slovenska, znižujúce sa daňové príjmy, ale aj sociálne opatrenia, pri ktorých musel hľadať rezort zdroje.

Viac
k Téme

Kamenický: „Čo sa týka schválenia rozpočtu, myslím si, že by bolo veľmi rozumné, aby rozpočet na budúci rok bol schválený. V rámci rozpravy možno budeme hovoriť o tom, čo znamená rozpočtové provizórium. Myslím si, že toto riešenie nie je dobré pre nás, ani pre krajinu, ani pre obyvateľov Slovenska. Takže chcel by som poprosiť o podporu návrhu rozpočtu na budúci rok."

Krátky čas na prípravu

"Mal som na túto bojovú úlohu veľmi krátky čas. Môj predchodca Peter Kažimír predstavil nulový rozpočet, po mojom nástupe mi však oznámil, že deficit bude na úrovni 0,7 % HDP. Táto úloha ma čakala a musel som sa tejto úlohe postaviť čelom. Kreativita v NR SR spôsobila mne aj mojim kolegom vrásky na čele," skonštatoval minister s tým, že bolo potrebné zostaviť rozpočet, ktorý bude v súlade so zákonom o rozpočtovej zodpovednosti, ale aj v súlade s medzinárodnými pravidlami.

Zároveň uviedol, že Európska komisia rozpočet verejnej správy nevrátila na prepracovanie, avšak vyzýva SR na prijatie opatrení v rámci rozpočtového procesu tak, aby bol rozpočet v súlade s pravidlami. "Ministerstvo financií vníma všetky riziká, ktoré rozpočet sprevádzajú, na druhej strane však nemá žiadny dosah na opatrenia, ktoré sa prijímajú v parlamente a môžu znamenať nedodržanie cieľa," poznamenal Kamenický. Ministerstvo preto pripravilo pozmeňujúci návrh, ktorý schválil tento týždeň aj parlamentný finančný výbor. Upravujú sa ním príjmy aj výdavky v rámci niektorých kapitol.

Viac
k Téme

Hrubý dlh má klesať

"Európska komisia vo svojom hodnotení už zohľadnila dodatočné opatrenia na rok 2020, prijaté po vládnom návrhu rozpočtu na udržanie rozpočtového cieľa," doplnil Kamenický. Predpokladaná výška hrubého dlhu na rok 2019 sa na základe aktuálnych predpokladov nachádza na úrovni 47,9 % HDP. "Hrubý dlh sa tak v roku 2019 dostane pod dolné sankčné pásmo. Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2020 až 2022 predpokladá, že hrubý dlh verejnej správy bude klesať o ďalšieho 3,1 p. b. HDP. Na konci horizontu tak rozpočet verejnej správy očakáva hrubý dlh na úrovni 44,8 % HDP," vyčíslil Kamenický. Pri výhľadovom cieli vyrovnaného hospodárenia verejnej správy od roku 2021 sa predpokladá postupný nárast primárneho prebytku k jednému percentu HDP.

Kamenický očakáva rozsiahlu diskusiu poslancov v pléne. "Viem, v akom štádiu volebného cyklu sa nachádzame, predpokladám, že sa nevyhneme politike, ale tak to už v politike chodí," dodal minister s tým, že by bolo dobré, keby bol prijatý a vyhol sa štát rozpočtovému provizóriu.

TOP videá