Tisíce ľudí sa postavili proti Gorile, žiadali vyšetrenie káuz

TA3 TASR SITA
18.10.2019 18:56

Iniciatíva Za slušné Slovensko zvolala zhromaždenia vo viacerých slovenských a zahraničných mestách. Dôvodom je kauza Gorila. Iniciatíva naďalej volá po vyšetrení vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, dôslednom vyšetrení káuz a novej dôveryhodnej vláde. Aktuálny pochod je podľa organizátorky Karolíny Farskej reakciou na terajšie kauzy.

Verejný tlak má vraj zmysel

Protestom reagovali na zverejnenie informácií z aplikácie Threema Mariana Kočnera, ktorý je obvinený z objednávky Kuciakovej vraždy, ako aj jeho údajnej nahrávky s prokurátorom Dobroslavom Trnkom a nahrávky Gorily. Pochod podľa odhadov iniciatívy podporilo v Bratislave štyri až päť tisíc ľudí. "Vidíme, že ten verejný tlak má zmysel, tí ľudia postupne odchádzajú," skonštatovala Farská. Slovensko podľa nej prechádza očistným procesom, hoci niektoré zmeny trvajú dlhšie, pretože "nie sú dielom jednej vlády".

Dav ľudí prešiel od Hodžovho námestia až k budove parlamentu. Zhromaždenie svojou účasťou podporila česká investigatívna novinárka Pavla Holcová, duchovný Daniel Pastirčák a sociológ Martin Bútora. „To čo sa deje, táto renesancia Slovenska, tá tu je preto lebo dvaja ľudia zomreli, Jano a Martina," zdôraznila na pódiu investigatívna novinárka a kolegyňa Jána Kuciaka Pavla Holcová. Zároveň poprosila ľudí, aby mysleli nielen na nich, ale aj na ich rodiny, ktoré za to zaplatili najvyššiu daň. Kazateľ, výtvarník a duchovný Daniel Pastirčák neskôr prečítal pasáže blogov zavraždeného Kuciaka z roku 2014.

Posledným na pódiu bol sociológ, spisovateľ a diplomat Martin Bútora. „Začnem dobrou správou, podľa výskumu zo septembra 2019 mimovládnym organizáciám a občianskym iniciatívam dôveruje väčšina občanov," povedal Bútora. Ďalej poukázal na návrhy politikov na predĺženie súčasného dvojtýždňového moratória na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky na 30 alebo na 50 dní pred voľbami. Bútora varoval, že by sa tým Slovensko zaradilo medzi štyri krajiny na svete, ktoré majú predvolebné moratórium viac ako 30 dní. Po skončení zhromaždenia ľudia zapaľovali sviečky na počesť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pri plote, ktorý oddeľoval dav ľudí od budovy parlamentu.

Doma aj v zahraničí

V Košiciach prišlo demonštrovať viac ako 500 ľudí. "Dôvod, prečo sme sa takto narýchlo rozhodli zorganizovať tento protest, sú dve nahrávky, ktoré boli zverejnené tento týždeň. Ak sa potvrdí pravosť ich obsahu, bude to dôkaz obludnej korupcie na najvyšších priečkach nášho štátu," uviedol jeden z organizátorov Jakub Ivančo.

Protesty Za spravodlivé Slovensko konali aj v Trnave, Košiciach a v ďalších mestách na Slovensku i v zahraničí. Protestujúci žiadali odstúpenie predsedu Smeru-SD Roberta Fica. Odísť z funkcií by mali podľa ich požiadaviek aj prokurátori Dobroslav Trnka a Dušan Kováčik ako aj sudkyňa Monika Jankovská. Aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár by mal podľa iniciatívy urýchlene konať alebo odstúpiť.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok