Bodnutie do chrbta, reagujú Kurdi na stiahnutie amerických vojsk

TA3 SITA TASR
7.10.2019 21:22

Americké jednotky začali v pondelok s odsunom zo svojich pozícií v severnej Sýrii po tom, čo Biely dom vyhlásil, že uvoľní severozápad Sýrie pre plánovanú tureckú ofenzívu. Pre Kurdov je toto rozhodnutie prekvapením a bodnutím do chrbta.

Bodnutie do chrbta, reagujú Kurdi na stiahnutie amerických vojsk
TASR/AP

Dohoda prestala platiť

Kurdi zohrávali podľa mnohých svedectiev americkej armády kľúčovú úlohu pri porážke Islamského štátu v Sýrii. Zároveň čelili dlhé roky nenávistnej kampani zo strany tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, v rámci ktorej ich Erdoganov režim paušálne a bez dôkazov označoval za teroristov, bojoval proti nim a zatváral ich do väzenia. Preto medzi sýrskymi Kurdmi a Spojenými štátmi fungovala dohoda, že Američania nestiahnu svojich vojakov zo sýrskych oblastí obývaných Kurdmi, a to minimálne dovtedy, kým Turecko negarantuje, že na Kurdov nezaútočí.

Táto dohoda však platila len do pondelka. Napriek tomu, že Erdogan pokoj zbraní negarantoval, ba naopak, chystá proti Kurdom rozsiahlu vojenskú operáciu, americký prezident Donald Trump oznámil, že Američania sa zo Sýrie s definitívnou platnosťou a ihneď sťahujú. Trumpovmu rozhodnutiu predchádzal nedeľňajší telefonát s Erdoganom, ktorý naňho nástojil, aby stiahnutie amerických vojakov zo Sýrie už viac nezdržiaval.

Trump sa takto rozhodol napriek tomu, že ho pred týmto krokom vystríhali vysokopostavení predstavitelia ministerstva obrany aj zahraničných vecí, informujú s odvolaním sa na zdroje z Trumpovej administratívy americké médiá. Jeho rozhodnutie kritizovali mnohé krajiny vrátane Nemecka či Francúzska. V samotných Spojených štátoch bijú na poplach nielen opoziční demokrati, ale aj viacerí vplyvní republikáni a bývalí Trumpovi blízki spolupracovníci.

Bývalá veľvyslankyňa Trumpových Spojených štátov v Organizácii Spojených národov Nikki Haley vyhlásila, že Kurdi boli kľúčovým spojencom v boji proti Islamskému štátu a preto "nechať ich zomrieť je veľkou chybou".

Podľa republikánskeho senátora Lindseyho Grahama, ktorý bol až doteraz jedným z najvernejších Trumpových podporovateľov, prezident týmto rozhodnutím "vykročil k nešťastiu". Graham už avizoval, že v Senáte predloží rezolúciu vyzývajúcu na zvrátenie tohto rozhodnutia. Bývalá veľvyslankyňa Trumpových Spojených štátov v Organizácii Spojených národov Nikki Haley vyhlásila, že Kurdi boli kľúčovým spojencom v boji proti Islamskému štátu a preto "nechať ich zomrieť je veľkou chybou".

Pre Kurdov je stanovisko prekvapením

Hovorca kurdských jednotiek na severovýchode Sýrie Kino Gabriel pripomenul opakované "uistenia zo strany Spojených štátov, že nepripustia vojenské akcie Turecka v tomto regióne". Trumpove "stanovisko bolo preto prekvapením, a dá sa povedať, že to bolo bodnutie do chrbta", povedal Gabriel. Spojené štáty pritom najskôr svoje definitívne stiahnutie zo Sýrie ohlásili nepriamo, pričom túto informáciu - zrejme v obave pred negatívnymi reakciami na ňu - zaobalili do správy o chystanej tureckej operácii v Sýrii, ktorú Američania "nebudú podporovať" a údajne aj práve preto sa sťahujú.

"Turecko čoskoro začne svoju dlho plánovanú operáciu v severnej Sýrii. Ozbrojené sily Spojených štátov ju nebudú podporovať ani sa do nej nijako nezapoja," uvádza sa v pondelňajšom stanovisku Bieleho domu. Neskôr, keď sa začali množiť negatívne reakcie na toto rozhodnutie, si prezident Trump sadol k Twitteru a pokúsil sa ho "dovysvetliť": "Kurdi bojovali s nami, ale na to, aby to robili, sme im platili obrovské množstvo peňazí a poskytovali vybavenie," argumentoval Trump.

Trump: Budú si musieť poradiť

V ďalšom texte americký prezident zjavne pomiešal boj tureckých Kurdov za sebaurčenie a boj Kurdov v Sýrii proti teroristom z Islamského štátu, a napísal: "Bojovali v Turecku desaťročia. Odkladal som tento boj (tu nie je isté, či Trump nemal na mysli odchod - pozn.) takmer tri roky, ale prišiel čas, aby sme dali zbohom týmto smiešnym Nekonečným Vojnám, pričom mnohé z nich sú kmeňové, a dostali našich vojakov domov."

"Budeme bojovať tam, kde to bude v náš prospech," napísal Trump veľkými písmenami, a pokračoval: "Turecko, Európa, Sýria, Irán, Irak, Rusko a Kurdi si budú musieť s touto situáciou poradiť." Všetci z nich podľa Trumpa"nenávidia Islamský štát a dlhé roky boli jeho nepriateľmi""My sme sedemtisíc míľ (vyše 11-tisíc kilometrov)ďaleko, a rozdrvíme Islamský štát znova, ak sa dostanú do našej blízkosti," zakončil americký prezident.

Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky britskej spoločnosti BBC, twitterového účtu Donalda Trumpa a z archívu agentúry SITA.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok