Kompromis? Ani zďaleka. EÚ reaguje na Johnsonov plán brexitu

TA3 TASR
3.10.2019 15:46

Riadiaca skupina Európskeho parlamentu pre vystúpenie Británie z Európskej únie vyhlásila, že návrhy britského premiéra Borisa Johnsona na odblokovanie rokovaní o tzv. brexite sa "ani zďaleka nezhodujú" s tým, čo je potrebné na dosiahnutie kompromisu. Výčitka sa týka hlavne tzv. írskej poistky.

Návrhy sú skôr krokom späť

Členovia riadiacej skupiny dospeli k spoločnému stanovisku po stretnutí s hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom, ktorý dostal Johnsonove kompromisné návrhy už v stredu. Podľa správy, ktorú členovia tohto výboru poskytli médiám, sú návrhy britskej vlády skôr "krokom späť" namiesto toho, aby posunuli dopredu stagnujúce debaty o tom, ako prebehne vystúpenie Británie z EÚ, ku ktorému má dôjsť 31. októbra.

Predseda Európskej rady Donald Tusk vyhlásil, že ho "stále ešte nepresvedčili" nové návrhy britského premiéra Borisa Johnsona na odblokovanie rokovaní o tzv. brexite, ale zostáva prístupný ďalším rokovaniam.

"Návrhy Spojeného kráľovstva sú nedostatočné a predstavujú významný odklon od spoločných záväzkov a cieľov," uvádza sa v texte riadiacej skupiny pre brexit. Ide o dôležité vyhlásenie, pretože táto skupina združuje odborníkov zo všetkých hlavných politických skupín v EP a bude to zákonodarný zbor EÚ, ktorý musí schváliť akúkoľvek dohodu o brexite.

Členovia skupiny upozornili, že návrhy z Londýna sa nezaoberajú skutočnými problémami, ktoré je potrebné vyriešiť, ak sa má z dohody o brexite odstrániť klauzula o írskej poistke. Týmito problémami sú udržanie chodu ceoloostrovnej ekonomiky, úplné rešpektovanie tzv. Veľkopiatkovej dohody, ktorá ukončila dlhoročný konflikt v Severnom Írsku, a integrita jednotného trhu EÚ.

Riziko pre mierový proces

Europoslanci napríklad upozornili, že návrhy Londýna týkajúce sa ciel a regulačných aspektov predpokladajú infraštruktúru, kontroly a kontrolné body, nie je však jasné, kde a ako budú fungovať, lebo akákoľvek forma kontrol na hraniciach či okolo nich by znamenala koniec obchodu bez prekážok, poškodila by hospodárstvo celého írskeho ostrova, predstavovala by riziko pre mierový proces a ohrozila záujmy spotrebiteľov a podnikov. Okrem toho sa im nepozdáva skutočnosť, že nové pravidlá by fungovali iba počas štrnásťmesačného prechodného obdobia (do konca roka 2020), čo neposkytuje potrebnú istotu a nezodpovedá zásadám stanoveným v dohode o brexite.

Dokument z dielne EP upozornil, že právo súhlasu, ktoré Londýn ponúkol parlamentu Severného Írska, robí dohodu o brexite podmienenou a neistou, čo nenahrádza "bezpečie", ktoré zaručovala írska poistka. Poslanci pripomenuli, že severoírsky parlament nezasadal ani raz za posledné tri roky a je otázne, či by bol schopný prevziať zodpovednosť za dôležitú medzinárodnú zmluvu.

"Hlavným cieľom každej dohody musí byť ochrana mieru a stability na ostrove, ochrana občanov a právneho poriadku EÚ. Návrhy Spojeného kráľovstva sa ani zďaleka nezhodujú s tým, čo bolo dohodnuté ako dostatočný kompromis v rámci írskej poistky," uvádza sa vo vyhlásení riadiacej skupiny pre brexit. Dokument zdôraznil, že všetky britské návrhy musia byť dôveryhodné, právne uplatniteľné a v praxi musia mať rovnaký účinok ako kompromisy už zakotvené v dohode o brexite.

Zostávajú problematické body

Európska komisia má viacero otázok týkajúcich sa kompromisného plánu britského premiéra Borisa Johnsona v súvislosti s tzv. brexitom a je presvedčená, že Británia dokáže na problematické body zareagovať. Uviedla to hovorkyňa EK Natasha Bertaudová. Predseda EK Jean-Claude Juncker počas telefonického rozhovoru s Johnsonom upozornil, že v otázke brexitu nastal "pozitívny posun", zároveň však zostávajú niektoré "problematické body", ktoré si vyžadujú ďalšiu prácu v nadchádzajúcich dňoch.

"Tak ako sme povedali, v návrhu Spojeného kráľovstva sú problematické body a ešte stále treba urobiť veľa práce. Túto prácu však musí vykonať Spojené kráľovstvo, a nie naopak," spresnila hovorkyňa počas pravidelného stretnutia s novinármi. Upozornila, že Británia sa rozhodla opustiť Európsku úniu, a nie naopak. "My urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zabezpečili, že odchod bude usporiadaný," uviedla s odkazom na brexit. V mene eurokomisie dodala, že táto inštitúcia je pripravená konštruktívne spolupracovať s "partnermi", zároveň však spresnila, že EÚ nechce prevziať zodpovednosť za zlyhanie rokovaní alebo odchod Británie bez dohody.

Navrhuje alternatívne colné režimy

Britský premiér v stredu predstavil svoj "kompromisný plán" pre brexit, ktorý však Európania prijali s veľkou dávkou opatrnosti. Bertaudová priznala, že najviac otázok vyvolal kompromis, ktorý sa týka citlivej otázky hranice medzi Írskou republikou a Severným Írskom. Obavy v tomto smere vyjadril aj Juncker počas telefonickej diskusie s Johnsonom, keď poznamenal, že ešte stále existujú určité problémy, najmä pokiaľ ide o tzv. írsku poistku, čiže mechanizmus, ktorého cieľom je zabrániť opätovnému zavedeniu fyzickej hranice medzi Írskou republikou a britskou provinciou Severné Írsko. Johnson chce tento mechanizmus, zakotvený v "rozvodovej" dohode, nahradiť alternatívnymi colnými režimami.

Juncker bude vo štvrtok popoludní o novej situácii diskutovať s írskym premiérom Leom Varadkarom. Bertaudová uviedla, že šéf exekutívy EÚ zopakuje vyjadrenie solidarity zvyšku EÚ s Írskom, čo znamená, že Únia nepodporí riešenie, ktoré írska strana považuje za nevhodné.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok