Vláda zasadla na východe, do regiónu pôjde viac ako milión eur

Vláda zasadla na východe, do regiónu pôjde viac ako milión eur

17.9.2019 18:49 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/Viktor Zamborský

Vláda na výjazdovom rokovaní v Giraltovciach zhodnotila akčný plán okresu Svidník a rozdelila takmer 1,3 milióna eur na jeho rozvoj. Ministri na rokovaní podporili región tradičnou sumou milión eur zo zdrojov všeobecnej pokladničnej správy. Určená je na podporu 104 projektov miest, obcí a organizácií okresu.

Vláda zasadla na východe, do regiónu pôjde viac ako milión eur

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Vláda na výjazdovom rokovaní v Giraltovciach zhodnotila akčný plán okresu Svidník a rozdelila takmer 1,3 milióna eur na jeho rozvoj. Ministri na rokovaní podporili región tradičnou sumou milión eur zo zdrojov všeobecnej pokladničnej správy. Určená je na podporu 104 projektov miest, obcí a organizácií okresu.

Vložiť video

Na zimný štadión pôjde najviac

Najväčší objem financií z tohto balíka poputuje na zastrešenie zimného štadióna vo Svidníku. Na tento účel je určených 300-tisíc eur. Mesto Giraltovce dostalo 50-tisíc eur na rekonštrukciu chodníkov a odstavných plôch, 25-tisíc eur na modernizáciu školskej jedálne pri ZŠ Budovateľská a rovnakú sumu aj na rozšírenie tepelných rozvodov v materskej škole. Suma 15-tisíc eur je určená na vybudovanie workoutového a detského ihriska ako aj ukončenie revitalizácie environmentálnej záťaže na Ulici Serpentíny.

Vláda okrem týchto prostriedkov vyčlenila navyše ďalších 293-tisíc eur. Mesto Svidník získalo stotisícový príspevok na vybudovanie denného stacionára a 40-tisíc eur na zriadenie Európskeho kultúrneho domu. Mesto Giraltovce dostalo 80-tisíc eur na vybudovanie výťahu a bezbariérového vstupu do Domu kultúry. Sumou 20-tisíc podporili ministri Základnú umeleckú školu v Giraltovciach a peniaze vyčlenili aj pre dve obce. Na opravu povodňami zničených komunikácií dostala obec Kračúnovce 40-tisíc eur a obec Hrabovčík na riešenie havarijného stavu komunikácií dostalo 13-tisíc eur.

Akčný plán prijali ešte v roku 2016

Akčný plán okresu Svidník bol prijatý ešte koncom augusta 2016. Jeho cieľom bolo vytvoriť do roku 2020 spolu 1 418 pracovných miest. K 31. júlu podľa vládou schváleného materiálu zaznamenali v okrese pokles počtu evidovaných uchádzačov o zamestnanie o 1 461 ľudí, z toho 1 369 miest bolo vytvorených s podporou európskych štrukturálnych a investičných fondov a regionálneho príspevku.

Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese tak klesla z 19,38 percenta na konci roka 2015 na 10,78 percenta k 31. júlu tohto roka. Z predpokladaného rozpočtu v rámci akčného plánu vo výške 63 miliónov eur je aktuálne zazmluvnených 39 miliónov eur. Výška regionálneho príspevku je schválená na úrovni 3,06 milióna eur. Doteraz v okrese odsúhlasili 34 žiadostí o príspevok vo výške viac ako 2,52 milióna eur, z toho 1,67 milióna eur už žiadateľom poskytli.

V rámci akčného rozvojového plánu pre okres Svidník sa od augusta 2016 vytvorilo 1369 nových pracovných miest. Zároveň došlo k zníženiu evidovanej nezamestnanosti v okrese na 10,78 %, čím sa podarilo prekonať stanovený cieľ akčného plánu už rok a pol pred jeho ukončením. V Giraltovciach to povedal premiér. Pri zaradení okresu Svidník medzi najmenej rozvinuté okresy bola miera evidovanej nezamestnanosti na konci roku 2015 na úrovni 19,38 %. Ambíciou bolo znížiť ju do konca roka 2020 na 11,16 %. Akčný plán zároveň stanovil za cieľ vytvoriť 1418 nových pracovných miest.

Žiadajú doviezť ľudí z Ukrajiny

Vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši informoval o čerpaní financií v rámci akčného plánu. "Z európskych prostriedkov boli pre okres Svidník plánované prostriedky v objeme 30 miliónov eur, už teraz sú zazmluvnené európske peniaze v objeme 39 miliónov eur. Čo sa týka regionálneho príspevku, z alokovaných troch miliónov eur je už 83 % finančných prostriedkov zazmluvnených," povedal.

V priebehu roka od minulého výjazdového zasadania vlády v okrese v ňom pribudlo až 542 nových pracovných miest. Predseda vlády pritom poukázal na paradoxnú situáciu, keď firmy v regióne žiadajú o možnosť zamestnať kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia. "To je naozaj paradox, že v okrese, kde máme vysokú mieru nezamestnanosti, firmy, ktoré tu pôsobia a chcú rozširovať svoje výrobné kapacity, žiadajú doviezť ľudí z Ukrajiny alebo iných častí Európy, pretože nie sú schopné v tomto regióne nájsť kvalifikovaných zamestnancov," povedal.

Nedostatok remeselne zdatných pracovníkov na Slovensku bude podľa premiéra čoraz väčší problém, ktorý je potrebné riešiť. Potrebná je pritom aj zmena vnímania remeselných profesií spoločnosťou. "Chcem požiadať rodičov, aby nenútili všetky deti študovať na gymnáziách, a potom následne na hocijakých vysokých školách len preto, aby mali diplom. Nech im naozaj dajú do rúk remeslo, nechcem to hovoriť ako nejaké klišé, ale naozaj remeslo má a bude mať zlaté dno," skonštatoval premiér.

Viac
k Téme

TOP videá