Slováci zdolali Maďarov a priblížili sa k postupu, rozhodol Boženík

9.9.2019 23:06

Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili v pondelňajšom kvalifikačnom zápase EURO 2020 v Budapešti nad Maďarskom 2:1 a priblížili sa k postupu na kontinentálny šampionát z E-skupiny.

V tabuľke sú za Chorvátmi

Skóre duelu otvoril v 41. minúte Róbert Mak, po prestávke vyrovnal z priameho kopu Dominik Szoboszlai. O triumfe Slovenska napokon rozhodol v 56. minúte Róbert Boženík. Zverencom Pavla Hapala patrí v priebežnej tabuľke 2. miesto za vedúcim Chorvátskom, ktoré má o bod viac. Slováci už Maďarov zdolali v marci 2:0 v Trnave.

Najbližšie sa Slováci predstavia v kvalifikácii 10. októbra, na štadióne Antona Malatinského v Trnave privítajú Wales. V tomto stretnutí bude chýbať obranca Denis Vavro, ktorý na štadióne Groupama v Budapešti inkasoval tretiu žltú kartu.

Slováci začali dobre, v úvodných sekundách mali loptu na kopačkách, prvú strelu v zápase zrazil Kuckovi Orban. Domáci odpovedali po akcii Szoboszlaia, ktorého však odzbrojil Vavro. Vzápätí sa do dobrej palebnej pozície dostal Kleinheisler, ale jeho strela bola slabá a Dúbravka ju ľahko skrotil. Vážnejší súboj Szoboszlai - Dúbravka prišiel v 15. minúte, maďarský útočník strieľal presne, ale opäť nie razantne. Domáci v postupne preberali aktivitu, najmä v strede poľa presnejšie kombinovali a vyhrávali osobné súboje. Slovenský brankár musel opäť zasahovať v 22. minúte po bombe Szalaia.

Územná prevaha domácich potom čoraz viac slabla, Hapalovi zverenci sa dostávali častejšie k lopte a zlepšenú fázu zápasu korunovali v 41. minúte. Hamšík poslal center do šestnástky, odrazenú loptu poslal do siete Mak - 0:1. Situácia však zaváňala ofsajdom Boženíka. V závere polčasu mal ešte sľubnú príležitosť Hamšík z priameho kopu, ale ľavačkou ponad múr minul.

Slováci nebezpečenstvo odvrátili

Po prestávke podnikli prvú útočnú akciu Slováci, no v 50. minúte mali maďarskí futbalisti možnosť priameho kopu a Dominik Szoboszlai z 18 metrov nezadržateľne prekonal Dúbravku - 1:1. Hapalovými zverencami to však neotriaslo a už o šesť minút neskôr išli opäť do vedenia. Lobotka si vymenil loptu s Kuckom, následne ju poslal na Róberta Boženíka a ten ju poslal za Gulácsiho chrbát. Šancu na vyrovnanie mal Szalai, ale Dúbravka bol po jeho pokuse na správnom mieste.

V 63. minúte zahrali Slováci signál po priamom kope Kucku, čo prekvapilo obrancu Orbana. K lopte sa načahoval Boženík, no vzápätí sa dostala k Makovi, strelec prvého gólu Slovákov však poloodkrytú bránku netrafil. V týchto fázach zápas gradoval, Maďari otvorili hru, dva nebezpečné pokusy Dzsudzsáka zostali nevyužité.

Tabuľka E-skupiny:

1. Chorvátsko   5 3 1 1 10:5 10

2. SLOVENSKO    5 3 0 2 9:7  9

3. Maďarsko     5 3 0 2 7:6  9

4. Wales        4 2 0 2 4:4  6

5. Azerbajdžan  5 0 1 4 5:13 1

V 77. minúte pripravil tréner Hapal prvé striedanie, Boženíka nahradil Ďuriš. V 84. minúte mohol o triumfe Slovenska definitívne rozhodnúť Hamšík, ale strelu ľavačkou mu Gulácsi vykryl. Domáci mali v závere ešte jednu šancu, ale Slováci nebezpečenstvo odvrátili a následne si vychutnali tretí triumf v prebiehajúcej kvalifikácii.