Krajčímu sa nepozdáva tender na záchranky, žiada mimoriadny výbor

Krajčímu sa nepozdáva tender na záchranky, žiada mimoriadny výbor

2.9.2019 16:20 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: TASR/František Iván (ilustračné foto)

Podpredseda Výboru národnej rady pre zdravotníctvo Marek Krajčí chce mimoriadny parlamentný výbor, ktorého by sa zúčastnila aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáš Haško.

Krajčímu sa nepozdáva tender na záchranky, žiada mimoriadny výbor

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Podpredseda Výboru národnej rady pre zdravotníctvo Marek Krajčí chce mimoriadny parlamentný výbor, ktorého by sa zúčastnila aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáš Haško.

Vložiť video

Hovorí o konflikte záujmov

Tí by podľa jeho slov mali vysvetliť sporné výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby. Uviedol to na tlačovom brífingu. "Je úplne evidentné, že štyria členovia výberovej komisie z piatich boli v konflikte záujmov. Dvaja priamo z ministerstva zdravotníctva, jeden predtým jednoznačne spolupracoval so spoločnosťou, ktorá tento tender vyhrala a bude prevádzkovať najviac bodov zdravotnej záchrannej služby," uviedol opozičný poslanec s tým, že ďalší štyria členovia zdravotníckeho výboru žiadajú o mimoriadny výbor tiež. Rovnako si myslí, že na Slovensku je aj dostatok iných odborníkov, ktorí by mohli byť členmi takejto komisie.

Predseda zdravotníckeho parlamentného výboru Štefan Zelník v reakcii uviedol, že sa takémuto riešeniu "vôbec nebráni" a ak to bude potrebné, mimoriadny výbor zvolá. Podľa jeho slov je práve úlohou zdravotníckeho výboru aj to, aby sa o takýchto nejasnostiach a pochybnostiach diskutovalo a hľadalo sa riešenie.

Ministerstvo zdravotníctva ešte v piatok 30. augusta avizovalo, že pre záchrankový tender zvažuje podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa. Dôvodom sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu v tendri. Podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, skrátene ÚDZS, bol tender v súlade s príslušnou legislatívou.

Viac
k Téme

Falck odchádza z trhu

Súčasný majiteľ víťaznej firmy LSE - Life Star Emergency Miroslav Micski v minulosti podnikal s jedným z členov komisie, bývalým štátnym tajomníkom MZ SR Máriom Miklošim. V päťčlennej komisii mali sedieť aj dvaja jeho bývalí kolegovia z ministerstva - šéf informatiky Peter Salon a šéfka právneho oddelenia Marianna Kozmannová. Oboch malo ministerstvo upozorniť na konflikt záujmov.

ÚDZS vyhlásil výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby v polovici júna, týkalo sa 328 bodov. Najviac ich získala slovenská spoločnosť LSE-Life Star Emergency. Nasledovali štátne bratislavská a košická záchranka. "Stali sme sa najväčšou súkromnou záchrannou zdravotnou službou a našou ambíciou je byť nielen najväčší, ale aj najlepší. Máme na to všetky predpoklady finančné, materiálne aj personálne," povedal jej odborný zástupca Viliam Dobiáš, ktorý je aj šéf Slovenského Červeného kríža.

Firma uspela po tom, čo z trhu odchádza spoločnosť Falck. Na Slovensku v súčasnosti prevádzkuje 107 staníc záchrannej zdravotnej služby. Sieť staníc pokrýva 39 percent územia krajiny, a to najmä v regiónoch východného, severného a južného Slovenska, ale tiež v Trnave, Bratislave a okolí. "V súčasnosti ponúkame zamestnanie všetkým pracovníkom poskytovateľov záchrannej služby, ktorí neuspeli vo výberových konaniach, alebo sa neprihlásili, napríklad Falck," doplnil Dobiáš. Poukázal na to, že medzi ich pracovníkmi sú nadštandardné osobnosti slovenského záchranárstva a slúžia trom univerzitám ako akreditovaná vzdelávacia základňa.

Kalavská bude žiadať vysvetlenie

Na tlačový brífing opozičného poslanca reagovalo aj ministerstvo, ktoré uviedlo, že vyhlasovanie výberového konania o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby vrátane zriaďovania komisie na výberové konanie je vo výlučnej pôsobnosti Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý je zároveň orgánom príslušným na vydanie povolenia. "Ministerstvu zdravotníctva do toho času oficiálne výsledky neboli doručené. Po doručení rozhodnutí a následnom oboznámení sa s ich obsahom ako aj výsledkami výberového konania rezort zváži prípadné ďalšie kroky. Na základe medializovaných informácií však konštatujeme, že ministerstvo zdravotníctva zvažuje podanie podnetu na generálnu prokuratúru na prešetrenie postupu v uvedenej veci."

Podľa slov rezortu Kalavská urobila všetko pre to, aby bola súťaž transparentná, práve z toho dôvodu iniciovala zmeny legislatívy, ktorá určila, že uvedené výberové konanie bude zastrešovať nezávislá inštitúcia – Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Kalavská bude na základe medializovaných informácií žiadať od šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vysvetlenie. "Šéfka rezortu zdravotníctva je za to, že dané výberové konanie má byť transparentné a nezávislé," uvádza sa ďalej v reakcii ministerstva.

Kalavská bude tento týždeň iniciovať aj stretnutie s Haškom a bude od neho žiadať, aby ozrejmil konanie úradu. "V prípade, že sa v nadväznosti na závery rozhovoru ministerky zdravotníctva s predsedom Úradu v súvislosti s realizáciou výberového konania o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby preukážu niektoré zo zákonných podmienok pre odvolanie predsedu, ministerka zváži využitie svojej právomoci podať návrh na odvolanie predsedu Úradu.“

TOP videá