Vedci sa obávajú. Populácia sladkovodných živočíchov prudko klesla

TA3 TASR
10.8.2019 12:36

Počty sladkovodných živočíchov za posledné štyri desaťročia v globálnom meradle prudko klesli. Vyplýva to z správy Leibnizovho inštitútu sladkovodnej ekológie a vnútrozemského rybolovu zverejnenej v piatok.

Vedci sa obávajú. Populácia sladkovodných živočíchov prudko klesla
TASR/AP (ilustračná fotografia)

Výsledky sú alarmujúce

Podľa správy, ktorú výskumníci z IGB zverejnili v časopise Global Change Biology, sa napríklad počet sladkovodných živočíchov nad 30 kilogramov v rokoch 1970-2012 znížil o 88 percent. Do tejto skupiny patria okrem iných delfíny, bobry, krokodíly, niektoré druhy korytnačiek a jesetery.

Pokles populácie sladkovodných živočíchov bol v sledovanom období podľa IGB výraznejší, ako tomu bolo v prípade suchozemských a morských stavovcov. "Tieto výsledky sú alarmujúce a potvrdzujú obavy vedcov, ktorí sa venujú štúdiu a ochrane sladkovodnej biodiverzity," uviedla Sonja Jähnigová, jedna zo spoluautoriek predmetnej štúdie.

Nadmerný lov a vodné elektrárne

Z výskumu ďalej vyplýva, že veľké druhy rýb, ako sú jesetery, lososovité ryby a pangasy veľké sú vzhľadom na pokles početných stavov o 94 percent najviac ohrozené, pričom s úbytkom o 72 percent ich nasledujú sladkovodné plazy. Hlavnými príčinami tohto stavu sú podľa vedcov nadmerný lov a úbytok prirodzeného životného prostredia.

Vedci z IGB taktiež kritizujú plány na vybudovanie ďalších 3900 vodných elektrární, z ktorých až 800 by malo pribudnúť na tokoch s vysokou mierou biodiverzity, akými sú napríklad Amazonka, Kongo, Mekong alebo Ganga. Priehrady totiž často tvoria prekážku, ktorá sladkovodným živočíchom bráni dostať sa do oblastí, kde sa kŕmia, alebo pária.

Témy: Kongo
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok