Pakistanská rozviedka ISI poskytla Spojeným štátom podporu, ktorá im pomohla nájsť a zabiť vodcu medzinárodnej teroristickej siete al-Káida Usámu bin Ládina. Vyhlásil to pakistanský premiér Imrán Chán, ktorý je momentálne na svojej prvej oficiálnej návšteve Washingtonu
Zabilo ho špeciálne komando
Pakistan až dosiaľ popieral, že mal akékoľvek vedomosti o bin Ládinovi až do 2. mája 2011, keď ho v jeho pakistanskom sídle v meste Abbottabad zabilo špeciálne americké komando. Tento incident predstavoval pre Pakistan celonárodný pocit zahanbenia a vážne naštrbil vzťahy medzi oboma krajinami.
Chán svoje tvrdenie prezentoval v rozhovore pre spravodajskú stanicu Fox News, keď sa ho spýtali, či jeho krajina prepustí väzneného lekára, ktorý prostredníctvom falošného očkovacieho programu pomohol Spojeným štátom vystopovať bin Ládina. "Ide o veľmi citlivú záležitosť, pretože Šákil Afridí je v Pakistane považovaný za špióna," vyhlásil Chán v rozhovore pre zmienené médium.
Výmenný artikel
"My v Pakistane sme vždy cítili, že sme spojencom USA, a ak by sme mali informácie o Usámovi bin Ládinovi, dokázali by sme ho odstrániť sami," zdôraznil pakistanský premiér. "ISI poskytla americkej CIA informácie, ktoré viedli k lokalizovaniu Usámu bin Ládina," povedal Chán. Hoci Pakistan oficiálne odmieta, že vedel o bin Ládinovom pobyte na svojom území, bývalý šéf pakistanskej špionáže Asad Durrání v roku 2015 pre spravodajskú stanicu al-Džazíra povedal, že ISI zrejme vedela, kde sa bin Ládin skrýva, a chcela ho použiť ako "výmenný artikel" pri medzinárodných vyjednávaniach.
Osnovateľ teroristických útokov na Spojené štáty z 11. septembra 2001 bol vystopovaný po desaťročnom úsilí v Abbottabade, kde má sídlo pakistanská vojenská akadémia. Táto skutočnosť vyvolala špekulácie, či úrady nespolupracovali s danou teroristickou sieťou. Uniknutá správa pakistanskej vlády v roku 2013 odhalila, že bin Ládin prišiel do Pakistanu na jar 2002 - po invázii medzinárodných síl pod velením Spojených štátov do Afganistanu v roku 2001 - a v Abbottabade sa usadil v auguste 2005.
Nastala zmena? Trump chce pomôcť v riešení dlhoročného sporu
Americký prezident Donald Trump sa ponúkol robiť prostredníka v dlhoročnom spore medzi Indiou a Pakistanom o himalájsky región Kašmír, čím naznačil zmenu v pretrvávajúcom postoji USA, na základe ktorého musí byť záležitosť vyriešená bilaterálne.
na stránke ta3.com
Vážení diskutujúci!
Teší nás váš záujem vyjadrovať svoj názor a diskutovať pod príspevkami, ktoré sú uverejnené na našej webovej stránke. Je v našom záujme, aby komunita našich čitateľov komunikovala na vecnej, demokratickej a ľudsky akceptovateľnej úrovni, preto sme sa rozhodli vymedziť pravidlá, v rámci ktorých by podľa nás mala prebiehať debata pod článkami. Veríme, že diskusiu neochudobnia, naopak, pomôžu k jej vecnejšej rovine.
Keďže sa na našej webstránke nachádzajú tisícky článkov a nie je v našich možnostiach neustále ich monitorovať, budeme radi, ak nám v tom pomôžete. Hneď vedľa tohoto Kódexu pribudla možnosť nahlasovať nevhodné príspevky.
Za nevhodné považujeme príspevky:
Ďakujeme za pochopenie.
Tím TA3